کد خبر: 7229تاریخ انتشار : ۸:۰۹:۰۹ - دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷

بازگشت مجدد گروهک منافقین به عراق توسط آمریکا

نماینده ائتلاف البناء عراق اعلام کرد که آمریکا همزمان با خروج نیروهایش از سوریه عناصر گروهک تروریستی منافقین را وارد عراق کرده است. به گزارش مازنی خبر ، محمد البلداوی در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه اعلام کرد که آمریکا همزمان با خروج نیروهایش از سوریه عناصر گروهک موسوم به مجاهدین خلق ایران(منافقین) را […]

بازگشت مجدد گروهک منافقین به عراق توسط آمریکا

نماینده ائتلاف البناء عراق اعلام کرد که آمریکا همزمان با خروج نیروهایش از سوریه عناصر گروهک تروریستی منافقین را وارد عراق کرده است.

به گزارش مازنی خبر ، محمد البلداوی در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه اعلام کرد که آمریکا همزمان با خروج نیروهایش از سوریه عناصر گروهک موسوم به مجاهدین خلق ایران(منافقین) را وارد عراق کرده است.

وی افزود: اردوگاه های آمریکا در شمال عراق از ده ها عنصر این گروهک استقبال کرده و آنها را آموزش می دهند.

البلداوی گفت: آمریکا پس از خروج نیروهایش از سوریه به دنبال ایجاد جنگ در منطقه، ایجاد بی ثباتی در خاورمیانه و هدف قرار دادن ایران است، اردوگاه های نظامی آمریکا در شمال عراق ده ها عنصر از گروهک مجاهدین خلق ایران(منافقین) را وارد کرده و برای رهبری این توطئه به آنها سلاح و آموزش می دهد.

این نماینده عراقی از فرماندهان سیاسی کشورش خواست که به این مساله توجه کنند و مانع ایجاد بی ثباتی در همسایه هایی شوند که در جنگ با داعش به عراق کمک کردند.

حسن دانائی فر، سفیر پیشین ایران در بغداد در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که دولت عراق با همکاری سازمان ملل توانسته است ۶۵ درصد از عناصر منافقین را از خاک خود بیرون کند و طی ۴۵ روز عناصر باقی مانده را نیز بیرون خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، پیش از این کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به همراه همسرش ملانیا در شب عید میلاد مسیح در سفری از پیش اعلام نشده وارد عراق شدند.ترامپ در جریان این سفر با نیروهای آمریکایی در عراق دیدار نمود.

ترامپ تاکید داشت که در پادگان نظامیان آمریکایی با عادل عبدالمهدی دیدار کند اما نخست وزیر عراق نپذیرفت.

دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای با اعلام اینکه دولت عراق در جریان سفر ترامپ به عراق بوده گفت: نشست میان رهبران عراقی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به علت وجود اختلاف در مورد چگونگی برگزاری دیدار لغو شد .

نمایندگانی از پارلمان عراق نیز با اشاره به این سفر ناگهانی ترامپ که چهره‌های سیاسی آن را ناقض حاکمیت عراق دانستند، خروج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور و تصویب طرحی برای اخراج آنها را خواستار شده و تعهد دادند تاریخی را برای برگزاری نشستی فوق‌العاده جهت بررسی این مساله اعلام می‌کنند.

از سوی دیگر، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در جمع تعدادی از دانشجویان و فعالان رسانه‌ای عراق در بغداد گفت که جمهوری اسلامی ایران به محض اعلام پیروزی بر داعش و پایان تهدید تروریستی در عراق، تمامی مشاوران نظامی خود را از این کشور بیرون کشیده و همه آنها به ایران بازگشته‌اند.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: برخلاف جمهوری اسلامی ایران، آمریکا به رغم پایان داعش، همچنان نیروهای خود را در منطقه حفظ کرده و به جای اعلام پایان ماموریت نظامی نیروهایش، در برخی مناطق در حال تقویت پایگاه و پادگان‌های نظامی‌اش و ایجاد مواضع جدید است.