کد خبر: 7585تاریخ انتشار : ۱۳:۵۹:۴۷ - یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷

«کیش» به روایت دوربین خبرنگار مازنی

اختصاصی مازنی خبر / میثم کاوه : جزیره کیش یکی از جزیره‌های خلیج همیشه فارس و از بخش‌های شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و از جاهای دیدنی جنوب ایران است. در گذشته، آن را به نام «قیس» می‌خواندند. شکل این جزیره بیضی‌ مانند است و در ۱۲کیلومتری کرانهٔ شیبکوه جای گرفته‌است. سالانه به‌طور متوسط، […]

«کیش» به روایت دوربین خبرنگار مازنی

اختصاصی مازنی خبر / میثم کاوه : جزیره کیش یکی از جزیره‌های خلیج همیشه فارس و از بخش‌های شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و از جاهای دیدنی جنوب ایران است. در گذشته، آن را به نام «قیس» می‌خواندند. شکل این جزیره بیضی‌ مانند است و در ۱۲کیلومتری کرانهٔ شیبکوه جای گرفته‌است. سالانه به‌طور متوسط، بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر از این جزیره بازدید می‌کنند.

ریشه نام این جزیره آن است که چون بر بلندی‌های اطراف هرمز برمی آید مانند کیش که ترکش باشد به نظر می‌رسد. در لهجه مردم بومی به کانال عمیقی که محل خروج آب از قنات می‌باشد نیز می‌گویند زیرا تنها جزیره در خلیج فارس که دارای قنات آب شیرین بوده‌ است.

مسافت بین کیش تا تهران از راه هوایی ۱۰۵۲ کیلومتر، تا بندرعباس ۲۵۰ کیلومتر، تا بندر لنگه ۹۰ کیلومتر و تا جزیره هندورابی ۲۸ کیلومتر است. همچنین نزدیکترین بندر ایران به جزیرهٔ کیش، بندر آفتاب می‌باشد که با این جزیره ۱۳ کیلومتر فاصله دارد.

کشتی یونانی، کاریز، حریره، آب انبار، ساحل مرجانی، کشتی‌های آکواریوم و … از جمله مناطق گردشگری کیش محسوب می شوند.