کد خبر: 7684تاریخ انتشار : ۹:۴۳:۰۹ - پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷

فرماندار قائم شهر در گفتگو با «تکرار»: باید با مردم صادقانه و شفاف صحبت کنیم / ارتباط بی‌واسطه مردم با کارگزاران نظام یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب بود

فرماندار قائم شهر یکی از باتجربه ترین فرمانداران کشور محسوب می شود . وی در یکی از روزهای سرد زمستان مهمان گروه خبری «تکرار» بود. علاوه بر مشاهده ویدئویی از خلاصه صحبت های فرماندار قائم شهر ، ماحصل گفتگوی مفصل با «مهدی محمدی» در مورد ۴۰ سالگی انقلاب را در زیر می خوانید: *** آقای […]

فرماندار قائم شهر یکی از باتجربه ترین فرمانداران کشور محسوب می شود . وی در یکی از روزهای سرد زمستان مهمان گروه خبری «تکرار» بود. علاوه بر مشاهده ویدئویی از خلاصه صحبت های فرماندار قائم شهر ، ماحصل گفتگوی مفصل با «مهدی محمدی» در مورد ۴۰ سالگی انقلاب را در زیر می خوانید:

*** آقای محمدی در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، بزرگترین دستاورد انقلاب برای مردم را چه می دانید؟

با توجه به اینکه شروع انقلاب ما، انقلاب فرهنگی بود و با این نگاه، بعد از انقلاب ارتباطی که بین مردم و کارگزاران نظام شکل گرفت به اعتقاد من ارتباطی فوق العاده صمیمی و بحمدالله مثبت بود که تاکنون نیز وجود دارد. یعنی دسترسی مردم به مدیران دستگاههای اجرایی و نوع پرسشگری مردم از متولیان امور به هیچ وجه قابل مقایسه با پیش از انقلاب نیست. ما در حوزه شهرستان به خاطر اینکه به این مهم عینیت ببخشیم جدا از ملاقات های ثابت روزهای سه شنبه که از زمانی که بنده مسئولیت فرمانداری را عهده دار شدم هر سه شنبه بطور ثابت این ارتباط بین ما و مردم وجود دارد، هفته یک شب را نیز در یکی از مساجد حوزه‌های شهری یا روستایی همراه با مدیران دستگاههای اجرایی هم حضور پیدا می کنیم و آنجا با مردم مسائلمان را مطرح می‌کنیم. مردم هم فرصت پیدا می‌کنند که مسائل و مشکلاتشان را مطرح کنند تا با کمک همدیگر به یک جمع بندی برسیم.

*** نتیجه این جلسات چطور ارزیابی می شود؟

ارزیابی ما از این جلسات ارزیابی بسیار خوبی است. بخش اعظمی از مشکلاتی که شاید خیلی نیاز به اعتبار نداشته باشد و بیشتر نیازمند مدیریت است را می‌توانیم انجام بدهیم. جواب مثبت و خوبی توانستیم از این جلسات دریافت بکنیم. به اعتقاد من بزرگترین نعمت این است که ما توانستیم راه دسترسی مردم به مدیران دستگاه‌های اجرایی را سهل و آسان بکنیم و مردم بتوانند بدون واسطه مسائل و مشکلاتشان را با آنها مطرح بکنند.

*** به نظر شما حوزه فرهنگی چه تفاوت هایی قبل از انقلاب و بعد از انقلاب داشته است ؟

قبل از انقلاب تنها مرجعی که کار فرهنگی انجام می‌داد، اگر بشود نامش را کارفرهنگی گذاشت، سینما بود. غیراز سینما تئاتر و مثلهم که بخشی از آنها با اصول و اهداف انقلاب اسلامی سازگاری نداشت. اما بعد از انقلاب ضمن اینکه ما سینما و تئاتر و تئاترهای خیابانی را داریم، فضای مجازی را که این روزها همه می توانند آن را در اختیار داشته باشند و به خوبی استفاده کنند و نشریاتی که بعد از انقلاب به صورت روزنامه، مجله و… منتشر می شوند را نیز داریم. اردوهایی که بسیاری از دستگاه‌ها بنا به وظایف سازمانی‌شان برگزار می کنند هم جزو کارهای خوب و مبارکی بوده که می توانیم بگوییم همه اینها با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. شاید در ارائه برخی از خدمات در دستگاهها کم و کاستی هایی وجود داشته باشد که در آن تردیدی نیست اما باید بپذیریم که دستاوردهای بسیار خوبی در حوزه مباحث فرهنگی داریم که نیاز هست که در تمام مباحث مطرح شده تقویت بشویم و تا بتوانیم پاسخگوی آن چیزی را که مخاطب امروز و نسل جوان طلب می‌کند، باشیم.

*** با توجه به اینکه قائم شهر یک شهر مهم در حوزه کشاورزی است ، به نظرتان در چند سال اخیر در حوزه شهرستان قائم شهر چه گام های مهمی در حوزه کشاورزی برداشته شد؟

در حوزه اشتغال گام های بسیار خوبی برداشته شد. به عنوان نمونه سهم تکلیفی امسال ما در حوزه کارا ۱۲ میلیارد تومان و در حوزه فراگیر ۵۰ میلیارد بوده است. که ما در حوزه کارا، امروز که در خدمت شما هستم، ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون اعتبار جذب کردیم و همه سعی ما در این است با مبلغی که در اختیار افراد قرار میدهیم شغلی به وجود بیاید که در رسته مشاغل پایدار باشد. به عنوان نمونه عرض می کنم که در روستای خرما کلا به عنوان پایلوت، به ۳۰ جوان جویای کار، نفری ۵۰ میلیون تومان وام پرداخت کردیم که آنها سطحی در حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ متر مربع را زیر کشت لیمو ترش بردند. بر اساس برآوردی که صورت گرفت درآمد حاصل از این کار هزینه زندگی یک خانواده چهار نفره را به صورت کامل و عالی تأمین می‌کند. این اتفاق به کمک همه دوستان ما در مجموعه جهاد کشاورزی رخ داد. همچنین بجز این سی نفر، عده دیگری هم به دنبال تکمیل پرونده و دریافت وام هستند.
از اقدامات دیگری که در حوزه کشاورزی در حال انجام است میتوان به این مهم اشاره کرد که برخی از اراضی حوزه شهرستانی، اراضی شیبدار کم بازده بوده اند که در آنها کشت نیشکر حرف اول را میزند. همکاران من در جهاد کشاورزی شهرستان با بهره گیری از تجارب نیشکرکاران استان خوزستان و با اعزام کارشناسانی به آن استان توانستند کشت نیشکر را از شیوه سنتی تغییر دهند. تا به امروز کشت نیشکر، به صورت سنتی انجام می گرفت و کشت سنتی نیشکر به دلیل مصرف بالای آب و لزوم صرفه جویی در مصرف آب، برای ما مسئله ساز بود. اما اکنون کشت علمی نیشکر با کمک حضور فیزیکی کارشناسانی که توسط جهاد کشاورزی به خوزستان اعزام شده بودند و با استفاده از اطلاعات و دانش آنها در حال انجام است.
همچنین تمام تلاش ما بر این است که بتوانیم برای فرآوری نیشکر هم اقداماتی انجام بدهیم تا نیشکر به صورت شرایط امروزی به فروش نرسد. بلکه برای استفاده از نیشکر در طبخ بهاردانه شکلات، شیرینی های محلی و حتی به صورت مصرف جایگزین قند در کنار چای از آن استفاده شود.
اقدام خوب دیگری که در حال انجام است، ترویج پرورش کرم ابریشم است. در گذشته مزرعه ای به عنوان مرکز نوقانستان بود که برای نوقانداران احیا شد و در عین حال حرکت خوب دیگری که انجام گرفته است، کشت ۱۲ هزار اصله نهال توت بود که ۱۲۰۰ اصله سال گذشته کشت و توسط همکاران جهاد کشاورزی توزیع شده بود.
پرورش کرم ابریشم از آن دسته شغل هایی است که نه زمان زیادی می‌برد و نه هزینه چندانی فقط برگ توت و شاخه توت در فصول مختلف است و یک زمان بسیار کوتاه.
این دو کار و کشت لیمو ترش جزو کارهای عمده همکاران جهاد کشاورزی ما بود که می‌توان در حوزه اشتغال آن را گامی بسیار موثر در حوزه شهرستان نام برد که من فکر می کنم اگر ما همه توانمندیمان را به کار بگیریم و آنها را ترویج کنیم می تواند بسیار مفید باشد. و همچنین می توان هر دهستان را با یک محصول پایلوت در حوزه اشتغال مطرح کرد.
نمونه آن در روستای خرماکلا که با لیمو ترش و در روستای کوهساران با نیشکر و کرم ابریشم و در منطقه بالا تجن روستای باغدشت با کاشت سیر این طرح پایلوت صورت‌گرفت.

*** در حوزه گردشگری قائم شهر می تواند حرف های بسیاری داشته باشد. آیا در این حوزه هم اقداماتی انجام شده است؟

حرکت دیگری که در آستانه چهل سالگی انقلاب اتفاق بسیار خوبی می تواند در حوزه شهرستان باشد، بومگردی است که در حال حاضر نمونه ای از آن را در روستای وسطی کلا داریم. امیدواریم تا پایان امسال این پروژه که توسط بخش خصوصی در حال انجام است به پایان و بهره‌برداری برسد.
اعتقاد ما بر این است که اگر این کار انجام بگیرد افراد دیگری هم در این همین مسیر می‌توانند با فروش محصولات و تولیدات خانگی خود یک شغل پایدار را به واسطه حضور گردشگر به وجود بیاورند.
در روستای کوتنا در حوزه دهستان کوهساران هم یک خانه مسافر هم وجود دارد که فرد دیگری هم در این حوزه در حال کار کردن است.
همچنین در استفاده از آب بندان ها اقدامات خوبی برنامه‌ریزی شد تا بتوانیم کنار برخی از آب بندانهایی که این آمادگی را دارند، مقداری از سطح آب بندان را به لحاظ عمق افزایش بدهیم تا هم ذخیره آب کشاورزی را تامین کنیم و هم که در آن ماهی رها کنیم و با تجهیز لوازم ماهیگیری در آن مکان هر گردشگری که دوست داشت بتواند خودش اقدام به صید ماهی بکند و آنجا این امکان برای او مهیا شود که حتی بتواند نوع طبخ ماهی را خودش مدیریت کند و یا به عهده بگیرد.
کار دیگری هم قرار است که در ایام مبارک دهه فجر انجام شود که باز هم در حوزه گردشگری است مشابه جشنواره گلاب قمصر کاشان است. تصمیم بر این است که یک تورگردشگری را برنامه ریزی کنیم.از همه شهروندان با فراخوان دعوت کنیم، وسیله نقلیه آنها تا مرکز شهر فراهم بشود و شهروندان را به مزارع لیموترش و پرتقال ببریم که آنجا خودشان در چیدن لیموترش و پرتقال مشارکت کنند و صاحب مزرعه هم در همان محل اقدام به فروش محصولات خود بکند. در واقع با حذف هزینه حمل و نقل و کارگر محصول خود را به فروش برساند. دهیار و شورای یک روستا به عنوان پایلوت اعلام آمادگی کردند که این کار در آنجا صورت بگیرد.

*** فکر میکنید چه اقداماتی باید انجام بگیرد تا آن اهدافی که مدنظر انقلاب بود به نسل جدید منتقل بشود؟

من اعتقادم بر این است که مهمترین اصل انسجام و وحدت است. ما باید با مردم صادقانه و شفاف صحبت کنیم. آماری که به مردم ارائه می‌کنیم، آمار واقعی باشد. صحبتی که با مردم می کنیم واقعی و از روی صداقت باشد. صاحبین تریبون مسائلی را که می خواهند مطرح کنند، منصفانه باشد. تخریب هرگز جایگاهی نداشته و پاسخ نمی دهد. اگر ما بتوانیم با وحدت و اتحاد و انسجام، با یک دلی به معنای واقعی کلمه امور را به پیش ببریم به نتیجه بسیار خوبی خواهیم رسید. آن وقت می‌توانیم ادعا کنیم و صادقانه به نسلی که اوایل انقلاب را ندید ، دهه ۶۰ و دهه ۷۰ را ندید، دستاوردهای نظام را معرفی بکنیم انقلاب ما، انقلاب اسلامی است. اسلام ما دین رافت، رحمت، مودت، برادری،صفا و صمیمیت است. معنایی ندارد که ما با نقد از کسی به گونه ای قصد مطرح کردن خودمان را داشته باشیم. بسیار خوب است که نقد صورت میگیرد. اصلا نقد یعنی موتوری محرک برای جامعه. اما تخریب بسیار ناشایست است. نباید خدای نکرده از کلمات و الفاظی استفاده کنیم که زیبنده جامعه نباشد. ما باید توانایی تحمل نظرات مخالف یکدیگر را داشته باشیم که بتوانیم با کمک و همفکری هم کشور را بسازیم و به نسل جوان بگوییم اگر قرار هست کشوری ساخته شود، تنها با اتحاد و با انسجام این کار صورت می‌گیرد. بزرگان جامعه باید این را به نسل جوان منتقل بکنند.

*** چه صحبتی با مردم دارید؟

من لازم می دانم از همه شهروندان عزیز صمیمانه و خاضعانه عذرخواهی کنم به واسطه قصور در خدمت و از همراهی و همکاری مردم صمیمانه سپاسگزاری می کنم به واسطه اینکه حرف های ما را می پذیرند و در اجرای همه ماموریت ها و پروژه ها به ما کمک می کنند. امیدواریم همچنان که مردم عزیز، درجلسات مختلف به ما مشاوره می‌دهند، ما نیز بتوانیم از راهنمایی ها و مشاور آنها نهایت استفاده را بکنیم. از حوصله و صبر مردم به واسطه سختی های معیشت و اقتصاد امروز هم عذرخواهی می‌کنم و امیدوارم که دولت بتواند با همه توانش مأموریت و مسئولیتش را پیش ببرد وهمچنین امیدوارم که مردم با همه متانت و همه بزرگی که تابه اینجا با کارگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی داشته اند این روند همچنان تداوم داشته باشد که یقین داریم تداوم دارد. امیدواریم که ما خادمین خوبی برای شما مردم عزیز و مهربانمان باشیم.