کد خبر: 7685تاریخ انتشار : ۹:۳۸:۵۰ - پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷

فیلم/ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در گفتگو با «تکرار»: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی، خودباوری فرهنگی بود

۴۰ سالگی انقلاب بهانه ای شد تا نشریه سراسری تکرار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفتگوی مفصلی انجام دهد. علاوه بر مشاهده ویدئویی صحبت های «احد جاودانی» ، ماحصل گفتگوی تکرار با «مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران» را می توانید در زیر می خوانید:   *** بررسی هایی که تاکنون […]

فیلم/ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در گفتگو با «تکرار»: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی، خودباوری فرهنگی بود

۴۰ سالگی انقلاب بهانه ای شد تا نشریه سراسری تکرار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفتگوی مفصلی انجام دهد. علاوه بر مشاهده ویدئویی صحبت های «احد جاودانی» ، ماحصل گفتگوی تکرار با «مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران» را می توانید در زیر می خوانید:

 

*** بررسی هایی که تاکنون انجام شده نشان داده که انقلاب اسلامی در حقیقت مبتنی بر آموزه های فرهنگی و دینی بوده است. حدود ۹۰ درصد از شعارهایی که مردم در روزهای انقلاب سال ۵۷ در خیابان ها مطرح می کردند، شعارهایی مربوط به حوزه فرهنگ و باورهای دینی و ملی بوده است. آنچه را که مردم در حقیقت به دنبالش بودند یک خودباوری و نوعی احساس تعلق به وطن و وفاداری به باورهای دینی و مشابه این بود. با توجه به این مهم، شعارهای انقلاب اسلامی شکل گرفت .

*** در حوزه فرهنگی که باورها و هویت ما را در بر می‌گیرد می‌توان گفت که بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی، خودباوری فرهنگی بوده است. مردم ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بازگشت به خویشتن داشتند و به نوعی توانستند خویش را پیدا کنند و در مقابل هجمه ای که به باورها و هویت شان شکل گرفته بود مجدداً خود را احیا کنند. یعنی می توان گفت خودباوری فرهنگی بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی در این حوزه و عرصه بوده است که توانسته منشأ تحول و تغییر و منشأ اثرگذاری خوبی در این ۴۰ سال باشد.

*** ما توانستیم گام های خوب و بزرگی برداریم و حرکت های مفیدی انجام بدهیم. همه مقاومت هایی را که ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در برابر دنیای استکبار مانند دنیای کمونیسم و امپریالیسم داشتیم ریشه اش به خودباوری فرهنگی برمی‌گردد. ریشه اش به این باز می گردد که توانستیم یک بازشناسی در خود و در ارزش‌های خود داشته باشیم و بر اساس آن در این عرصه‌ها کسب موفقیت کنیم. در دورانی که ما تحت حمله دنیای استکبار بودیم اغتشاشات و آشوب هایی که در مناطق مختلف کشور توسط گروهک‌های ضد انقلابی ایجاد شده بود، ترورهایی که توسط سازمان منافقین و گروهک‌های ضد انقلاب برنامه ریزی می شد ، دوران دفاع مقدس و هشت سال مقاومت مردم ایران اسلامی در برابر دنیای استکبار در عرصه سازندگی ، در همه این برهه ها ما با تکیه بر هویت خودمان و با تکیه بر باورهای دینی و ملی خود توانستیم موفقیت های خوبی داشته باشیم. در واقع تکیه بر خودباوری فرهنگی توانست ما را تا این مرحله برساند. امیدوارم که بتوانیم این خودباوری فرهنگی را حفظ کنیم و در مسیر سختی که الان در پیش رو داریم آن را ادامه بدهیم.

*** جدا از موضوع حوزه فرهنگ ما در حوزه‌ محتوایی هم پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانستیم حرکت های خوبی انجام بدهیم. تولیدات هنری ما توانستند بر پایه باورهای محلی و ملی و آموزه‌های دینی ما قرار بگیرند. تولیدات ما در حوزه سینما و تئاتر و هنرهای تجسمی دستاوردهای بسیار نفیس و زیبایی است که حاصل کار هنرمندان ماست. عمده این موفقیت ها به فرهنگ و آموزه های خودمان و به داشته‌ها و یافته‌های خودمان باز می‌گردد.

*** در بحث امکانات فرهنگی و هنری هم الحمدلله قدم‌های خوبی برداشته شد. در جای جای ایران اسلامی، در نقاط محروم توانستیم فرهنگ سراهای متعددی را احداث کنیم. نگارخانه هایی احداث شد که هنرمندان می‌توانند آثار خود را در آنجا به نمایش بگذارند. سالن آمفی تئاتر، همایش و سینماهایی احداث شد که هنرمندان و اهالی فرهنگ می‌توانند آنجا اجرای برنامه یا اکران فیلم داشته باشند.

*** فراموش نکنیم که همه این یافته ها و همه آنچه که امروز جزو داشته های ما محسوب می شوند را به سختی توانستیم فراهم کنیم. این امکانات را در شرایطی در اختیار گرفتیم و تولید و احداث کردیم که ۴۰ سال درگیر با مبارزه مستقیم با استکبار جهانی بودیم و هستیم. تلاش ما بر این است که بتوانیم بر پایه یکی از شعارهای فرهنگی اول انقلاب مان که همان استقلال هست زندگی کنیم و در جامعه جهانی بتوانیم حضوری مثبت داشته باشیم.

*** باید تلاش کنیم آنچه را که ما در طی این ۴۰ سال به دست آوردیم، داشته ها و دستاوردهای خود را حفظ کنیم. به نظرم فرهیختگان جامعه و نخبگان باید پای به میدان بگذارند و در نگاه اول دستاوردهای انقلاب اسلامی را تبیین کنند. رخداد ها و رویدادهای بعد از انقلاب را برای جامعه مخاطب به ویژه نسل نوجوان و نسل جوان تحلیل بکنند تا این نسل بتواند امیدوار باشد. ما اگر مردمان امیدواری داشته باشیم پس قطعاً مردم شادابی خواهیم داشت. چنانچه مردم شادابی داشته باشیم در نهایت مردم ما، مردمی پویا و پرتحرک خواهند بود که به دنبال کشف ظرفیت‌های جدید حرکت می کنند.

http://mazaninews.ir/wp-content/uploads/%D8%A7%D8%AD%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%D9%88%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C.jpg

*** یادم می آید ماه های آذر و دی در سال ۵۷ روزهای پر حادثه و پر خاطره برای نسلی که آن زمان به سن انجام فعالیت های سیاسی و اجتماعی رسیده بودند و می توانستند انقلاب را درک کنند در پی داشت. در روزهای پیروزی انقلاب، در سال ۵۷ دانش آموز کلاس دوم راهنمایی بودم و خاطرم هست آن ایام و روزهای قبل آن زمانی که دانش آموزان سر کلاس درس حاضر می‌شدند موضوعات انقلاب هم توسط دانش آموزان مورد بحث قرار می‌گرفت. آن زمان دانش آموزان کتاب ها و آثار شهید مطهری و دکتر شریعتی و کتاب های انقلابی که در آن زمان چاپ می‌شد و در دسترس دانش آموزان و معلمین قرار می‌گرفت را خیلی مطالعه می‌کردند. یادم می‌آید یک روز صبح که به مدرسه آمده بودیم تقریبا ساعات اولیه کلاس بود که اعلام کردند در شهر ما (نوشهر) راهپیمایی عمومی برگزار می شود. ما همراه با مردم به صف راهپیمایی پیوستیم. اصرار مردم به ادامه راهپیمایی در برابر اصرار ژاندارمری و شهربانی به جلوگیری از انجام راهپیمایی در نهایت منجر به ایجاد درگیری و تیراندازی نیروهای ساواک و ژاندارمری شد. آن ایام یک ایثار و فداکاری خاصی در وجود مردم مشاهده کردم. کاملا در خاطرم هست با اینکه ساواک و ژاندارمری تلاش می‌کردند تا در مردم ایجاد رعب و وحشت کنند که آنها را متوقف کنند ولی باز هم موفق به این کار نشدند و مردم مجدداً جمع شدند و توانستند مسیر راهپیمایی خودشان را ادامه بدهند. آن همدلی و اتحاد در نهایت منجر به پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی شد.

*** پس ما اگر بتوانیم شعارهای اولیه انقلاب اسلامی را بار دیگر زنده کنیم و آنها را برای جامعه مخاطب توضیح بدهیم و بگوییم که مردم ما در سال ۵۷ به دنبال چه چیزی بودند، متن شعارهای زیبا و ماندگار مردم ما در حدوث انقلاب اسلامی می تواند در ماندگاری انقلاب و ماندگاری ارزش‌های به‌جامانده از انقلاب اسلامی کمک کند. در حفظ و صیانت از دستاورد های انقلاب اسلامی آنچه را که ما در طی این ۴۰ سال به دست آوردیم و در حقیقت به همدلی و وحدتی که نیاز هست بین مردم باشد، باز می گردد. همه مردم ما باید دست به دست هم بدهند تا بتوانند کشوری آباد و مستقل و خوب داشته باشند. همه احزاب و گروه‌ها و سلیقه ها باید با حفظ تفاوت ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند. اینگونه می توانیم تعامل‌مان را آنقدر قوی کنیم که این تعامل منجر به همبستگی و اتحاد بین همه مردم بشود.

*** در انتها از مجموعه رسانه ای تکرار به خاطر تهیه ویژه برنامه‌های مکتوب و ویدئوئی که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دستور کار خود داده‌اند تشکر می کنم.