کد خبر: 7747تاریخ انتشار : ۹:۰۳:۰۲ - دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷

ماجرای پنیرایرانیِ میزترامپ؛ ردپای کاله در کاخ سفید

مازنی خبر / عباس مهدوی: سخنرانی رئیس جمهور در افتتاحیه رسمی رویداد بین المللی تبریز ۲۰۱۸ یک “حاشیه خوش‌مزه” داشت. حاشیه‌ای که اگرچه فیلمش در شبکه های اجتماعی با کنایه‌ای طنازانه به ترامپ دست به دست می‌شد اما در دل خود واقعیتی شیرین را به همراه داشت. شوخی ظریف دکتر روحانی برای وابستگی ترامپ به […]

ماجرای پنیرایرانیِ میزترامپ؛ ردپای کاله در کاخ سفید

مازنی خبر / عباس مهدوی: سخنرانی رئیس جمهور در افتتاحیه رسمی رویداد بین المللی تبریز ۲۰۱۸ یک “حاشیه خوش‌مزه” داشت. حاشیه‌ای که اگرچه فیلمش در شبکه های اجتماعی با کنایه‌ای طنازانه به ترامپ دست به دست می‌شد اما در دل خود واقعیتی شیرین را به همراه داشت.

شوخی ظریف دکتر روحانی برای وابستگی ترامپ به ایران، با نقل قولی از داماد او سر میز صبحانه: «پنیری که میخوری ایرانی است» پیشنیه دقیق و معتبری دارد؛ماجرا به اسفند سال ۹۵ برمی گرددکه خبری مبنی برصادرات پنیر کاله به امریکا در رسانه ها منعکس شده بود.

در آن خبر آمده بود که با مهر تایید سازمان های FDA،USDA و گمرک آمریکا، برای نخستین بار در تاریخ صنایع غذایی، پنیر ایرانی رسما به آمریکا صادر شد.

زمانی که روحانی در سخنرانی خود به آقای جدید و خوردن پنیر ایرانی در صبحانه‌اش اشاره کرد؛ هیچ‌کس تصورش را نمی‌کرد که پشت کنایه‌ی خوشمزه‌ی رییس‌جمهوری ایران، داستان پروژه‌ای عظیم از ورود نخستین محموله‌ی محصولات لبنی کاله به امریکا وجود داشته‌باشد. همزمان با روی کار آمدن دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ قوانینی سختگیرانه در مورد اتباع ۶ کشور برای ورود به آمریکا اجرایی شد و نام ایران در بین این کشورها قرار گرفت.

این واقعه با تلاش کاله برای صادرات محصولات لبنی ایرانی و ورود به بازار آمریکا همزمان شد.

پیگیری و بررسی بسیار موشکافانه اداره گمرک و همین طور سازمان غذا و دارو امریکا روی محصولات کاله بعد از یک هفته، خبر تایید تولیدات کاله را به همراه داشت و محصولاتی این شرکت مازندرانی به خاک آمریکا وارد شد و علاوه بر لس آنجلس در ایالت‌های واشنگتن، شیکاگو، نیویورک، بوستون و هیوستن با استقبال آمریکایی‌ها مواجه شده است.

اما قسمت جالب و جذاب ماجرا در جایی کلید خورد که شاید کمتر کسی باور می کرد.

کاخ سفید سالهاست که به داشتن کارکنان ایرانی عادت کرده است. از داماد ایرانی جان کری، وزیر سابق امور خارجه امریکا گرفته تا شوهر منشی مخصوص اوباما و رفت و آمدهای خانواده ترامپ با خانواده‌های ایرانی .

حضور همین ایرانیان باعث شده که میز صبحانه خانوادگی رییس جمهور آمریکا رنگ و بویی ایرانی به خود بگیرد .

نکته جالب توجه درباره این صادرات منحصر به فرد، استقبال آمریکایی‌ها از پنیر ایرانی بود به طوری که به فاصله کمی از ارسال اولین محموله، محموله دوم صادراتی پنج برابر محموله اول راهی آمریکا شد؛ کشوری که بزرگ ترین تولیدکننده لبنیات دنیا به شمار می‌رود. به اعتقاد کارشناسان، مهر تایید سازمان های FDA ، USDA و گمرک آمریکا بر پنیرهای صادراتی کاله نشانه تکنولوژی تولید مناسب و کیفیت بالای این محصولات است.

صادرات پنیر به امریکا در حالی رخ می‌دهد که ایران روزگاری وارد کننده بزرگ پنیر بود .

با این موفقیت می‌توان گفت با تولید محصول کیفی و همچنین رفع موانع دست و پاگیر اداری و تجاری می‌توان ایران را به صادر کننده فرآورده‌های لبنی مانند پنیر که مصرف سرانه بالایی در کشورهای غربی دارد، تبدیل کرد.

یادمان نرفته روزهایی را که پنیر دانمارکی یکه تاز سفرهایمان بود و نیم قرن وارد کننده پنیر از اروپا بودیم .کاله توانست این معادله را تغییر دهد و پای محصول ایرانی را به آنسوی مرزها باز کند.

عکس این خبر، تصویری از فروشگاهی در شهر لس آنجلس است که محصولات کاله را همراه با دیگر پنیرهای جهان به فروش می رساند.

بستنی ایرانی وکام امریکایی!

افتخارآفرینی شرکت بزرگ “کاله” درشرایطی که کشور با اقتصاد و سیاست خارجی پرتلاطم دست و پنجه نرم می کند همچنان تداوم دارد.

پس از ماجرای ورود پنیرایرانی به کاخ سفید و فروشگاه های امریکا،حالا نوبت بستنی ایرانی است که به بازار امریکا راه یافته است.

چندی پیش اداره کل دامپزشکی مازندران اعلام کرد که یکی از واحدهای تولید لبنیات استان امسال تاکنون حدود سه هزار کیلوگرم بستنی به آمریکا صادر کرده است.

کد صادراتی برای این مقدار بستنی را کارشناسان دامپزشکی کشور و اداره کل دامپزشکی مازندران با انجام نمونه برداری و آزمایشات لازم بر اساس ضوابط کشور مقصد، صادر کردند.

این محموله لبنی از طریق مرز آبی بندر شهید رجایی برای شرکت متقاضی آمریکایی ارسال شده است.

صادرات بستنی از ایران در سال های اخیر افزایش داشته ولی این نخستین باری است که بستنی ایرانی به خارج از قاره آسیا صادر می شود.

بر اساس گزارش گمرک ایران، پارسال بستنی ایرانی به کشور‌های بحرین، پاکستان، عراق، کویت و گرجستان صادر شد.

پاکستان بزرگ ترین وارد کننده بستنی ایرانی محسوب می شود.