کد خبر: 8275تاریخ انتشار : ۱۳:۴۰:۱۵ - پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷

نسل جدید نوروزخوانان

مازنی خبر / روفیا قلی نژاد لیندی: مازندران از فرهنگ و تمدن بسیار کهن و اصیلی برخوردار است و به دلیل داشتن این تمدن باستانی و دیرینه مراسم‌های باستانی و با شکوهی در این دیار کهن برگزار می‌گردد. یکی از مراسماتی که معمولاً چند روز قبل از فرار رسیدن فصل بهار و نوروز باستانی در […]

نسل جدید نوروزخوانان

مازنی خبر / روفیا قلی نژاد لیندی: مازندران از فرهنگ و تمدن بسیار کهن و اصیلی برخوردار است و به دلیل داشتن این تمدن باستانی و دیرینه مراسم‌های باستانی و با شکوهی در این دیار کهن برگزار می‌گردد.

یکی از مراسماتی که معمولاً چند روز قبل از فرار رسیدن فصل بهار و نوروز باستانی در مازندران برگزار شود ، «نوروزخوانی» است.

درباره نوروزی خوانی برای نخستین بارالکساندر خوتسکو ایرانشناس روسی در سال ۱۸۴۲ در کتابی در مورد فرهنگ و گویش‌های شمال ایران که در لندن به چاپ رسیده اشاره کرده است. گفته می شود پیشینه این گونه آواز مربوط به دوران قبل از اسلام می‌باشد که در بعضی از کتب نزدیک به دین زرتشتی و در توصیف طبیعت و زیبایی فصل بهار آمده است. بعد از ورود اسلام و مذهب شیعه به مازندران این آواز با مفاهیم مذهبی و روایات اسلامی آمیخته شده است.

در نوروز خوانی افرادی که به آنها نوروزخوان گفته می‌ شود پیش از آغاز فصل بهار به شهرها و روستاهای مختلف می‌روند و اشعاری در مدح بهار می‌خوانند.

اکنون «سیدجلال محمدی» یکی از اساتید موسیقی در مازندران ، نوروزخوانی را به کودکان، نوجوانان و جوانان این استان آموزش می دهد تا این سنت قدیمی به نسل های بعدی نیز منتقل شود.