کد خبر: 8448تاریخ انتشار : ۱۶:۲۰:۰۲ - شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷

شاعری: برداشت آب از دریای عمان توسط آب‌های آزاد جبران می‌شود/ آب انتقالی نباید صرف کشاورزی شود

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس هزینه بردار بوده و نباید این آب صرف امور کشاورزی شود، گفت: موضوع انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس کاملا با خزر متفاوت است و برداشت آب از دریای عمان توسط آب‌های […]

شاعری: برداشت آب از دریای عمان توسط آب‌های آزاد جبران می‌شود/ آب انتقالی نباید صرف کشاورزی شود

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس هزینه بردار بوده و نباید این آب صرف امور کشاورزی شود، گفت: موضوع انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس کاملا با خزر متفاوت است و برداشت آب از دریای عمان توسط آب‌های آزاد جبران می‌شود.

به گزارش مازنی خبر ، علی محمد شاعری درگفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به موضوع انتقال آب دریای عمان به فلات مرکزی، اظهار کرد: انتقال آب از دریای عمان به نوار ساحلی جنوب و حتی فلات مرکزی و شهرهایی همچون مشهد، چنانچه به لحاظ اقتصادی به صرفه باشد، مانعی ندارد و بحث انتقال از خلیج فارس و دریای عمان کاملا به انتقال آب خزر متفاوت است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خلیج فارس و دریای عمان به اقیانوس هند و آب‌های جهانی متصل هستند، افزود: هرگونه برداشت آب و تبعات ناشی از آن، توسط آب اقیانوس‌ها جبران می‌شود و خلیج فارس و دریای عمان به دلیل خود پالایی‌هایی که دارند، می‌‎توانند به عنوان یکی از راه‌‎های تأمین آب مورد نیاز برای استان‌های کم باران و کم آب مورد مطالعه قرار گیرند.

انتقال هر متر مکعب آب ۵ یورو هزینه دارد

شاعری با بیان اینکه انتقال هر متر مکعب آب ۵ یورو هزینه دارد، گفت: با قبول این فرض به هیچ عنوان نباید آب انتقالی صرف امور کشاورزی شود و باید از این آب انتقالی برای مصارف آب شرب استفاده کرد.

وی با تأکید بر اینکه آب کشاورزی باید از طرق دیگر تأمین و بهره‌وری استفاده از آب باید افزایش یابد، ادامه داد: روی آوردن به شیوه‌های نوین آبیاری، استفاده مشترک از آب‌های کشاورز به نحوی که هر کشاورز خرده پا مجبور نباشد برای تأمین آب مورد نیاز خود چاه حفر کند.

۹۰ درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود

شاعری همچنین توسعه فعالیت‌های آبخیزداری، حفظ پوشش گیاهی و همینطور استفاده مجدد از آب فاضلاب شهری و روستایی بارورسازی ابرها را از دیگر روش‌‎های مرسوم در دنیا برای تأمین آب کشاورزی دانست که همه دنیا نسبت به استفاده از این روش‌ها تجربیاتی داشتند که ما نیز می‌‎توانیم از این تجربیات و مطالعات استفاده کنیم.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه ۹۰ درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود، اضافه کرد: اگر مصرف آب در این زمینه مدیریت و از روش‌های نام برده بهره گرفته شود، می‌توان برای استفاده درست از منابع آبی کشور، برنامه‌ریزی کرد.

به گزارش خانه ملت، این در حالیست که اخیراً موضوع آب در برخی از استان‌ها به وضعیت قرمز رسیده تا جاییکه مدیرعامل آبفای خراسان رضوی نسبت به تامین آب شرب ۷۳ شهر تحت پوشش در دراز مدت اظهار نگرانی کرده و گفته است که شهرهای گلبهار، قوچان، رضویه، نیشابور و شاندیز به لحاظ برخورداری از منابع آب شرب در شرایط قرمز و ۲۵ شهرهم در موقعیت زرد قرار دارند.