کد خبر: 8845تاریخ انتشار : ۹:۲۶:۰۲ - شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸

معاون امور عمرانی استاندار مازندران: مهندسی رودخانه ها با جدیت باید دنبال شود

معاون امور عمرانی استاندار مازندران با اشاره به سرریز سیلاب از رودخانه به مناطق مسکونی و کشاورزی در سوادکوه، افزود: مهندسی رودخانه از جمله اقداماتی است که باید با جدیت از سوی دستگاه متولی پیگیری شود. ‎ به گزارش مازنی خبر ، مهدی رازجویان افزود: باید پذیرفت که سیلاب اخیر ناشی از بارش شدید باران […]

معاون امور عمرانی استاندار مازندران: مهندسی رودخانه ها با جدیت باید دنبال شود

معاون امور عمرانی استاندار مازندران با اشاره به سرریز سیلاب از رودخانه به مناطق مسکونی و کشاورزی در سوادکوه، افزود: مهندسی رودخانه از جمله اقداماتی است که باید با جدیت از سوی دستگاه متولی پیگیری شود. ‎

به گزارش مازنی خبر ، مهدی رازجویان افزود: باید پذیرفت که سیلاب اخیر ناشی از بارش شدید باران و آب شدن برف در بالا دست منطقه سوادکوه بود که منجر به هجوم آب زیادی به پایین دست شد، لذا ضرورت دارد شناسایی درست بستر و حریم رودخانه، مهندسی رودخانه و آب شامل دیواره سازی رودخانه، لایروبی بستر رودخانه و عدم تغییر مسیر آبراه ها و عدم ساخت و ساز بر آبراهه ها جدی تر دنبال شود.

وی با اشاره به سرریز سیلاب از رودخانه به مناطق مسکونی و کشاورزی در این مناطق، افزود: مهندسی رودخانه از جمله اقداماتی است که باید با جدیت از سوی آب منطقه ای پیگیری شود.

معاون استاندار مازندران یکی از علت های اصلی نیمه کاره بودن طرح های حوزه آب را کمبود اعتبارات و درآمدهای شهری به خصوص در شهرهای کوهستانی و کم برخوردار دانست و گفت: در این مناطق به واسطه عدم پرداخت مالیات و عوارض شهری که ناشی از درآمد پایین مردم است تجمع طرح های نیمه تمام بیشتری را شاهد هستیم.

وی افزود: مدیریت آب در سوادکوه همانند برخی دیگر از نقاط استان نیازمند توجه و اعتبارات ملی است و باید به این مناطق برای جلوگیری از خسارت به پایین دست ها توجه جدی شود.

وی همچنین به رانشی بودن محور سوادکوه اشاره کرد و افزود: مسئله رانشی بودن این محور نیز از دیگر خطراتی است که اداره کل راهداری و راه و شهرسازی باید توجه بیشتری هم از لحاظ ایجاد دیواره های حائل در حاشیه جاده ها و هم از ایمن سازی دیواره های کوهستانی داشته باشند.

معاون استاندار مازندران با بیان اینکه در چند هفته اخیر شاهد ده ها بار رانش کوه و بسته شدن جاده و حتی خسارت به مردم بودیم، تاکید کرد: باید تیمی از استان موضوع دیواره های حائل در حاشیه جاده ها را را کنترل کند.

رازجویان افزود: باید کارهای زیربنایی در محورهای استان مازندارن ایجاد شود و این موضوع بدون مسئولیت پذیری همه دستگاه ها انجام نخواهد شد.