کد خبر: 9027تاریخ انتشار : ۱۷:۳۷:۵۹ - سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸

استاندار مازندران تاکید کرد: بازسازی مناطق سیل زده مازندران تا مهر خاتمه می یابد

استاندار مازندران در حاشیه دیدار چهره به چهره با آسیب دیدگان از سیل اخیر در شهرستان سیمرغ در گفتگو با خبرنگاران، افزود: بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده ناشی از سیل اخیر در این استان تا اوایل مهرماه سال جاری خاتمه می یابد. ‎ به گزارش مازنی خبر ، احمد حسین زادگان اظهار داشت: […]

استاندار مازندران تاکید کرد: بازسازی مناطق سیل زده مازندران تا مهر خاتمه می یابد

استاندار مازندران در حاشیه دیدار چهره به چهره با آسیب دیدگان از سیل اخیر در شهرستان سیمرغ در گفتگو با خبرنگاران، افزود: بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده ناشی از سیل اخیر در این استان تا اوایل مهرماه سال جاری خاتمه می یابد. ‎

به گزارش مازنی خبر ، احمد حسین زادگان اظهار داشت: براساس برنامه ریزی؛ مرمت واحدهای مسکونی خسارت دیده که حدود ۵ هزار و ۷۰۰ واحد برآورد شد، تا پایان بهار سال جاری انجام و خسارت دیدگان به خانه های خود باز می گردند.
وی اضافه کرد: در شرایط فعلی کار مرمت و بهسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده با کمک بلاعوض اختصاصی از سوی دولت تا سقف ۵۰ میلیون ریال و تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی ارزان قیمت با همکاری مردم و نظارت بنیاد مسکن در حال انجام است.
مقام عالی دولت در مازندران اظهار داشت: تاکنون حدود ۸۰۰ خانوار سیلزده برای دریافت تسهیلات مرمت و بهسازی مسکن روستایی به بانک عامل معرفی شدند و پرونده حدود ۵۰ واحد تخریبی نیز برای تسهیلات به بانک رفت.
حسین زادگان افزود: علاوه بر این، کمک بلاعوض معیشتی را اکثر خانوارهای سیل زده حداقل تا سقف ۲۰ میلیون ریال و برخی از خانوارها نیز به تناسب خسارت ها به واحدهای مسکونی بیش از این میزان نیز دریافت کردند.
وی اضافه کرد: بانک ها در پرداخت تسهیلات مسکن به واحدهای مسکونی خسارت دیده شتاب کنند تا سیل زدگان بتوانند هر چه سریعتر به واحدهای خود برگردند.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران اضافه کرد: علاوه بر آن دستگاههای اجرایی مسوول نیز همانند روزهای اول وقوع سیل در کنار سیل زدگان حضور داشته باشند تا بار مالی این حادثه از دوش مردم کمتر شود.
حسین زادگان در مورد برخی ناهماهنگی ها در توزیع کمک ها و گله مندی برخی سیل زدگان با واقعی دانستن برخی از این گله مندی ها، افزود: حجم خسارت های ناشی از سیل در استان زیاد بود و پراکندگی این خسارت ها موجب برخی ناهماهنگی ها به خصوص در پرداخت کمک بلاعوض شد و در روزهای آینده قطعا با هماهنگی این مشکلات کاهش خواهد یافت.
استاندار مازندران افزود: در شرایط فعلی زندگی روزمره در مناطق خسارت دیده ناشی از سیل برقرار است و این کار کمک می کند تا بتوانیم در خدمات رسانی بهتر عمل کنیم و متناسب با میزان خسارت ها به مردم کمک کنیم.
وی در مورد پرداخت تسهیلات به کشاورزان، گفت: حدود یک هزار و ۵۸۰ میلیارد ریال تسهیلات بلاعوض برای کمک به کشاورزان خسارت دیده به استان اختصاص داده شد و علاوه بر آن حدود ۵ هزار میلیارد ریال نیز تسهیلات ارزان قیمت ابلاغ شد.
حسین زادگان افزود: بزودی با برآورد میزان خسارت های وارده در بخش کشاورزی این کمک ها نیز در اختیار مردم قرار داده می شود.
در سیل اواخر اسفندماه ۹۷ و فروردین ۹۸ حدود ۱۵ هزار میلیارد ریال به حوزه کشاورزی، واحدهای مسکونی و زیرساخت مازندران خسارت وارد شد که میزان خسارت به بخش کشاورزی حدود ۶ هزار میلیارد ریال برآورد شد.