کد خبر: 9453تاریخ انتشار : ۲۰:۴۹:۲۶ - شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

فرماندار سیمرغ: دولت با تمام توان در کنار سیل‌زدگان حضور خواهد داشت

اختصاصی مازنی خبر : فرماندار شهرستان سیمرغ با اشاره به حادثه دردناک سیل و آبگرفتگی اسفند ۹۷ که شروع آن در شهرستان سیمرغ بود ، اظهار داشت: در کمتر از ۲ ساعت در بخش اعظمی از شهر و روستاهای همجوار رودخانه تلار شاهد آبگرفتگی بودیم که بلا فاصله پس از اعلام وضعیت شهرستان به استاندار […]

اختصاصی مازنی خبر : فرماندار شهرستان سیمرغ با اشاره به حادثه دردناک سیل و آبگرفتگی اسفند ۹۷ که شروع آن در شهرستان سیمرغ بود ، اظهار داشت: در کمتر از ۲ ساعت در بخش اعظمی از شهر و روستاهای همجوار رودخانه تلار شاهد آبگرفتگی بودیم که بلا فاصله پس از اعلام وضعیت شهرستان به استاندار محترم دستور تشکیل چلسه با حضور اعضای ستاد مدیریت بحران در فرمانداری شهرستان صادر شد و ضمن بسیج همه امکانات دستگاههای اجرایی کمیته های مختلفی هم به منظور ارسال خدمات و جابجایی مردم و همچنین جلوگیری از ورود سیلاب به دیگر نقاط شهرستان تشکیل گردید که الحمدالله با اجرای به موقع و درست ماموریتهای تعریف شده ، هیچ گونه تلفات جانی در سطح شهرستان نداشتیم .

به گزارش مازنی خبر ، «مجتبی حبیب نژاد روشن» افزود: پارامترهای متعددی در بحث سیلاب ۲۷ اسفند مطرح و متصور می شود که میتوان به تجاوزات به بستر و حریم رودخانه ،ساخت ابنیه غیرمجاز و انباشت گل و لای در بستر رودخانه به علت قرار داشتن در انتهای حوزه آبریز، اشاره نمود .

وی ادامه داد: دستورات موکد استاندار محترم در خصوص بهسازی و مهندسی رودخانه و همچنین تاکید دادستان مرکز استان درخصوص ضرورت بهسازی رودخانه و ضرورت تسریع آن کمک نمود تا لایروبی و بهسازی رودخانه فورا شروع گردد که اینکار توسط دستگاه اجرایی با حمایت همه جانبه جناب آقای بابازاده ریاست محترم حوزه قضایی سیمرغ در حال اجراست .

فرماندار شهرستان سیمرغ با اشاره به بازدید مسئولان کشوری و استانی از شهرستان سیمرغ و استقبال و گشاده رویی شهروندان از مسئولان کشوری ، به تشریح اقدامات و خدمات دولت به سیل زدگان پرداخت و اظهار داشت: خدمات کار گزاران دولت در این ایام درخشان و به عنوان برگ زرینی از افتخارات خادمان ملت تبدیل شد .

حبیب نژاد ادامه داد: با عنایت به ارزیابیهای بعمل آمده توسط بنیاد مسکن تا کنون بیش از ۱۵۰۰ واحد مسکونی در شهر و روستا دچار خسارت شدند که از این تعداد حدود ۱۵۰ واحد تخریبی میباشند .

وی تعیین وام کم بهره از سوی بانکهای عامل استان به سیل زده ها ، افزایش مبلغ خسارت بلاعوض، پرداخت بلاعوض و تسهیلات کم بهره به خسارت دیدگان بخش کشاورزی و پرداخت خسارت به واحدهای تجاری ، ارائه خدمات و تامین مایحتاج مردم ، خدمات مهندسی رایگان  ، تحویل سیمان رایگان، صدور پروانه های ساختمانی و در اختیار گذاشتن نقشه های تیپ رایگان، آوار برداری و پی کنی و تامین بخشی از مصالح ساختمانی و لوازم خانگی را از جمله اقدامات انجام شده در سیمرغ عنوان کرد و افزود: البته باید به خدمات گروه های چهادی هم که بصورت رایگان در ساخت وت عمیر واحدها کمک کردند اشاره داشت .

حبیب نژاد در ادامه افزود: دولت با تمام توان و تا آخر در جهت کمک رسانی به سیل زدگان درکنارشان خواهد بود تا زمانیکه اخرین واحد مسکونی به بهره برداری برسد و از همه نوع خدماتی که امکان قانونی آن میسر باشد در اختیار سیلزده های عزیز قرار خواهد داد.

فرماندار سیمرغ به تعمیر و احداث منازل آسیب دیده در دو بازه زمانی ۳ ماهه و ۶ ماهه اشاره کرد و با قدردانی از فرماندهی انتظامی شهرستان افزود: خوشبختانه کارنامه بسیار درخشانی از سوی نیروی انتظامی بر جا ماند و حتی یک مورد سرقت از منازل نیز در این ایام گزارش نشد.

وی همچنین با قدردانی از فرمانده سپاه سیمرغ به حضور گروه‌های جهادی در شهرستان اشاره کرده و گفت: ۳۴۰۰ نفر از نیروهای جهادی در شهرستان فعالیت کردند و بیش از ۲۴۰ واحد مسکونی را مرمت و بازسازی نموده و در این گروه های جهادی بسیاری از روحانیان، سرداران، پزشکان، مهندسان و … را داشتیم که بی نام و نشان حضور پیدا کرده بودند.

به گزارش مازنی خبر ، فرماندار شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه هنوز بسیاری از استان‌ها نسبت به تعمیر و بازسازی منازل مسکونی آغاز به کار نکرده اند افزود: ما ۱۳ روز پس از سیل، کلنگ ساخت اولین واحد آسیب دیده را بر زمین زدیم و پس از ۷۲ ساعت نیز وام بلاعوض معیشتی مردم به بیش از ۱۲۰۰ خانوار پرداخت شد.

حبیب نژاد تصریح کرد: دولت خود را مکلف و موظف دانست با تمام امکانات، بخشی از مشکلات مردم را کاهش دهد و این نوید را می‌دهم که تا بازسازی آخرین واحد مسکونی آسیب دیده در شهرستان دولت پای کار خواهد بود .

وی با تقدیر از شهردار کیاکلا و اعضای شورای اسلامی شهر و روستا و بخشداران و دهیاران که ۷۲ ساعت بدون وقفه در کنار سیل زادگان بودند، از تلاش‌ها و کمک‌های مدیران کل ستادی استانداری و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی، فرمانداران، شهرداران، ائمه جمعه و اصناف شهرستان‌های دیگر استان تشکر نمود و در پایان با اشاره به کمک های بنیاد برکت که بر اساس دستور مقام معظم رهبری در ابتدا به افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد تحویل داده شد، اظهار داشت: توزیع اقلام مورد نیاز به سایر سیل‌زدگان نیز ادامه خواهد یافت.