امروز: جمعه 31 فروردين 1397 برابر با 20 آوریل 2018

نصرالله دریابیگی

  • پنج شنبه, 14 مرداد 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بازنشستگان عصاره و گنجینه تجارب یک جامعه هستنداختصاصی مازنی خبر (مازنی نیوز) : روز خبرنگار بهانه ای بود تا  گروه خبری پایگاه اطلاع رسانی مازنی خبر (مازنی نیوز) و مجله فرهنگی "ندای مازندران" میزبان نصرالله دریابیگی دبیر اجرائی خانه کارگر استان مازندران و رئیس هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران باشد .

مرد سرد و گرم چشیده ی حوزه کار و  شخصیتی که به حق به او لقب "صدای کارگری" داده اند در این دیدار ناگفته هایی را به زبان آورد که مطمئناً خواندن آنها خالی از لطف نیست.

گفتگوی خواندنی "مازنی خبر" (مازنی نیوز) با نصرالله دریابیگی را در زیر بخوانید :


*** آقای دریابیگی از انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری شروع کنیم که اکثر گزینه های مورد حمایت تشکل خانه کارگر به کرسی های مورد نظر دست یافتند . از سیاست های خانه کارگر مازندران در انتخابات بفرمائید.

در انتخابات مختلف که در کشور برگزار می شود اولین گروه و تشکیلاتی هستیم که قبل از بقیه تشکل ها ، ستاد انتخاباتی را با مواضع تشویق اقشار مختلف جامعه به حضور در پای صندوق های رای و مردم سالاری تشکیل می دهیم و مواضع صنفی خود را مبنی بر توسعه اقتصادی در سایه عدالت اجتماعی برای حفظ وحدت به نمایش می گذاریم. در انتخابات  ، دومین مسئله ای که برای ما مهم است با همفکرانمان برای اصلاح جامعه با احزاب 16 گانه اصلاح طلب ائتلاف داریم.  در این ائتلاف بر مواضع صنفی خود یعنی همسان سازی حقوق ها ، لغو قراردادهای موقت کار ، امنیت شغلی کارگران ، اجرای دقیق خصوصی سازی و اصل 44 قانون اساسی ، رفع مشکلات اقتصادی کارگران و بازنشستگان و احیای درمان رایگان در کشور پافشاری می کنیم . همانطور که مستحضرید در انتخابات اخیر نیز 90 درصد از کاندیداهای مورد نظر ما که ترکیبی از اصلاح طلبان معتدل و اصولگرایانی با تفکر تدبیر و امید بودند به مجلس شورای اسلامی راه یافتند . امیدواریم این مجلس در مسیر اشتغال پایدار ، جلوگیری از واردات بی رویه کالاهای خارجی ، اصلاح قانون هدفمند کردن یارانه ها ، تقویت تولیدات ملی ، اشتغال زایی برای جوانان و در یک کلام توسعه به همراه عدالت اجتماعی و حمایت از از افرادی که برای درآمد کار و تلاش می کنند ، گام های موثری بردارد. البته نمایندگان مورد حمایت کارگران در مازندران که به مجلس راه یافتند همراه با آقای محجوب دبیر کل خانه کارگر  و نماینده مردم تهران با تشکیل فراکسیون کارگری به دنبال حقوق کارگران و بازنشستگان خواهند بود.

*** یکی از مهمترین دلایلی که برای کارخانجات استان مازندران مشکلات متعددی به وجود آورد ، بحث خصوصی سازی بوده است . در این مورد چه نظری دارید‌؟

ببینید ما با قانون اساسی و اجرای صحیح اصل 44 و خصوصی سازی مخالف نیستیم زیرا اساس خصوصی سازی طبق رهنمودهای امام راحل و تاکیدات مقام معظم رهبری برای تحقق عدالت اجتماعی ، کوچک شدن دولت ، تقسیم عادلانه ثروت و حاکمیت مردم برای سازندگی در کشور است اما متاسفانه در استان مازندران و طی دو دهه گذشته از جریان خصوصی سازی جز اخراج کارگران ، تعطیلی کارخانجات ، بلندتر شدن رابطه بین فقر و غنی ، بیشتر شدن فساد اجتماعی ، از بین رفتن اشتغال و ایجاد بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی ، چیز دیگری حاصل نشده است .  از قدیم گفته اند : " آزموده را آزمودن خطاست" . روزگاری در شهر قائم شهر هزاران نفر در واحد های مختلف نساجی این شهر مثل نساجی های شماره یک ، دو و سه ، گونی بافی و ... مشغول به کار بودند . مردم که بخش زیادی از آنها کارگر بودند و  ادارات مختلف مانند شهرداری از این رونق اقتصادی در سایه تولیدات داخلی ، بهره های مطلوبی می بردند . متاسفانه بعد از واگذاری این کارخانجات که البته در آن روزها تشکلات کارگری به صورت مکتوب و شفاهی به مسئولین تذکر داده بودند که این کار صورت نگیرد ، دیدیم اشتغال از 12 هزار نفر به کمتر از 500 نفر تقلیل یافت و همین تعداد هم امروز امنیت شغلی نداشته و ماه ها حقوق طلبکار هستند.

*** مثل اینکه نساجی شماره یک هم قرار است به سرنوشت بقیه کارخانجات نساجی در قائم شهر دچار شود !؟

در مورد نساجی شماره یک قائمشهر که دو دهه پیش متاسفانه یک بار واگذار گردید و با پیگیری های مسئولین و اعتراض جامعه کارگری و زحمات صادقانه حجت الاسلام عسگری فقیه نماینده وقت مردم قائم شهر در مجلس ، مجدداً به سازمان صنایع ملی واگذار شد باید بگویم آن گروهی که کارخانه را خریداری کرده بودند همان هائی بودند که بعداً چیت سازی بهشهر را خریدند و امروز می بینیم زمین ها و کاخانجات آنجا بلدوزر خورده و جای خود را به آپارتمان های متعدد داده است ولی شکر خدا نساجی قائم شهر به حیات خود ادامه داد .  متاسفانه امروز سازمان خصوصی سازی بنا دارد این واحد صنعتی را با همکاری سازمان نوسازی و گسترش که مالکیت نساجی قائم شهر را دارد مجدداً با مبلغ 16 میلیارد تومان به گروهی که بسیاری از کارخانجات نساجی های کشور را خریداری کرده اند که البته در مازندران هم مالکیت نساجی بابکان آمل را دارند ، واگذار کند . در صورتیکه املاک و دارائی های نساجی شماره یک بیش از 300 میلیارد تومان ارزش دارد.

*** نظر و راهکار جامعه کارگری در این مسئله چیست !؟

نظر جامعه کارگری بر این است که این اتفاق رخ ندهد بلکه نساجی شماره یک توسط مدیریت متعهد این شرکت و یا هر مدیر دیگری که اعتقاد به کار ، تولید قانون دارد ، احیا شود و حقوق معوقه 3 ماهه 250 کارگر مظلوم آنجا پرداخت شده و شرکت مذکور به نقطه سر به سر مالی برسد. اگر قرار است واگذاری صورت پذیرد اولاً با توجه به قانون بازسازی صنایع به شهرک صنعتی منتقل و زمین این واحد نیز بر اساس قانون به مردم یعنی شهرداری قائم شهر در جهت استفاده عموم واگذار شود تا هم برند نساجی قائم شهر که یک برند 100 ساله ی کار و تلاش است حفظ گردد و هم اینکه مردم قائم شهر که در احیای نساجی نقش موثری داشتند به مالکیت دست یابند.*** آقای دریابگی شما در طی سال های اخیر در تمامی جلسات و مراسمات و در حضو مقامات عالی رتبه از حقوق کارگران مازندران دفاع کردید ولی با این همه حمایت ، وضع کارگران مازندران بدتر شد . چرا این اتفاق رخ داده است !؟

حمایت از کارگران اصل آموزه های دینی خودمان است . مکتب اسلام حمایت از کارگران را یک اصل مهم می داند به طوری که پیامبر اکرم (ص) خم می شوند و بر دستان یک کارگر بوسه می زنند .  از سوی دیگر در 5 دهه گذشته نیز امام راحل  با بیان "حق تعالی مبدا کار و کارگری است و خدا هم کارگر است" و همچنین فرمایشات متعدد مقام معظم رهبری ، بر مسئله حمایت از قشر کارگری تاکیدات بسیار شده است. تشکیلات کارگری ایران (خانه کارگر) که دارای واحدهای مختلفی از قبیل کانون شوراها ، کانون انجمن های صنفی ، واحد امور اعضا ، اتحادیه زنان ، کانون بازنشستگان ، اتحادیه امکان و اسکان و ... می باشد ، اعتقاد دارد اگر قرار است در کشور توسعه رقم بخورد باید موضوع اقتصاد مقاومتی بر اساس بیانات مقام معظم رهبری تحقق یابد که سربازان واقعی این مهم نیروی کار کشور و کارگران عزیز هستند . اعتقاد ما بر این است کسانی که در واحدهای تولیدی ، خدماتی ، درمانی ، کشاورزی ، صنعتی و ... کار می کنند باید امنیت شغلی ، زندگی آبروند و رفاه نسبی داشته باشند و در یک کلام طعم شیرین عدالت اجتماعی را حس کنند. در آن موقع مفهوم واقعی کارگر در جامعه فرهنگ سازی می شود.

*** پس چرا اینگونه نشده است !؟

دلایل مختلفی وجود دارد. تحریم های ناجوانمردانه خارجی ها ، عدم بازسازی به موقع واحد های تولیدی ، عدم رونق اقتصادی در کشور و ... باعث شد که امروز جامعه کارگری با کمبودهای متعددی مواجه شوند . امیدواریم دولت تدبیر و امید نه با شعار بلکه با عمل ابتدا مشکلات معیشتی کارگران و بازنشستگان مازندران که یک جمعیت 120 هزار نفری هستند و 60 درصد آنها حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می کنند را برطرف سازد . حدود نیمی از جمعیت مازندران متصل به سازمان تامین اجتماعی هستند لذا تشکلات کارگری و بازنشستگی در مازندران تلاش می کنند در سایه وحدت و انسجام با مذاکرات منطقی با نمایندگان و مسئولان در جهت احیای کمبودهای صنفی گام بردارند .

***‌شما 3 دهه در مازندران در حوزه کارگری مشغول به فعالیت هستید . با توجه به اینکه خانه کارگر عضوی از ستاد تبلیغاتی دکتر روحانی در سال 92 بود و اینکه در سه سال اخیر سنگ های متعددی در مسیر اقدامات دولت انداخته شده است و عده ای خواستند بین جامعه کار و سازمان های مرتبط مانند تامین اجتماعی و مدیریت درمان تفرقه بیاندازند ، آیا انصافاً دولت فعلی در مسیر عدالت برای کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی قدمی برداشته است !؟

بنده به عنوان یک کارگر 70 ساله در کشور از نزدیک مشکلات کارگری را لمس کرده ام .

*** ببخشید حرف شما را قطع کردیم . شما واقعاً 70 سال سن دارید !؟

سن بنده 60 سال است ولی در خیلی از سال های زندگی ام دو شیفت کار کردم . حتی بعضی روزها 20 ساعت هم کار کردم . بنده آخرت خود را به خاطر دنیای حزب و جناح های سیاسی خراب نکرده ، نمی کنم و نخواهم کرد. علی رغم مشکلات شدید اقتصادی برجا مانده از دولت قبل مثل اجرای ناصحیح قانون هدفمند کردن یارانه ها که با افزایش قیمت حامل های  انرژی بیش از 70 درصد کارخانجات تعطیل و کارگران آنجا اخراج شدند ، انصافاً در دولت آقای روحانی با انتخاب دکتر ربیعی به عنوان وزیر کار  ، با تمام مشکلات و سنگ اندازی ها ، در وزارت کار  و سازمان تامین اجتماعی افرادی امانت دار مسئول شدند . شما مستحضرید در 8 سال دولت های نهم و دهم ، 8 مدیرعامل در سازمان تامین اجتماعی کشور عوض شدند ولی در سه سال گذشته با انتخاب دکتر نوربخش روند امانت داری ، پاکدستی و خدمات مطلوب تحقق یافته است.  در یک دهه پیش سازمان تامین اجتماعی به ازای هر 20 نفر بیمه شده به 5 نفر مستمری پرداخت می کرد ولی امروز به دلیل تعطیلی کارخانجات که ناشی از سیاست های غلط دولت قبل بود ، به ازای هر 5 نفر بیمه شده به 20 نفر مستمری داده می شود که مشکلات اقتصادی زیادی برای سازمان تامین اجتماعی به همراه داشته است. البته نباید فراموش کنیم دولت های مختلف از سال 54 تا به امروز جمعاً 120 هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار هستند .  در استان مازندران نیز به برکت دولت تدبیر و امید بخش جراحی قلب باز به عنوان بخش  منطقه ای شمال کشور افتتاح شد که یک اتفاق فرخنده برای جامعه کارگری محسوب می شود.  به نظر بنده به عنوان نماینده ی قانونی کارگران و بازنشستگان کشور دولت آقای روحانی به معنای واقعی حامی محرومین ، مستضعفین بوده و هست . خدا شاهد است که من این حرف ها را با تفکر جناح سیاسی مطرح نکردم بلکه با توجه به صداقتی که از مسئولات وزارت کار و تامین اجتماعی دیده ام آنرا بیان داشتم .  انشاالله جامعه کارگری و بازنشستگی مازندران که نیمی از جمعیت استان را شامل می شوند در راستای تقویت کار و تولید و  تقویت تشکل های کارگری و بازنشستگی و تحقق برنامه های دولت تدبیر و امید در 4 سال دوم ، در صحنه انقلاب مثل همیشه حضور فعال خواهیم داشت .*** آقای دریابیگی ؛ شما در سه سال اخیر علاوه بر فعالیت در حوزه کارگری در حوزه بازنشستگی نیز فعالیت داشته اید . بخشی از عمکلردهای این حوزه را هم به استحضار برسانید.

بازنشستگان عصاره جامعه ، آیینه ی شاغلین و گنجینه تجارب یک جامعه هستند . بنده با توجه به اینکه در همه ی سطوح های کارگری از قبیل نمایندگی کارگران در کشور ، سازمان بین المللی کار ، تعاونی های مصرف و مسکن در سطح ملی و ... تجربیاتی را به دست آورده بودم مورد استقبال بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران قرار گرفتم و با لطف آنها و محبت خداوند به عنوان مسئول کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران و عضو هیات مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور انتخاب شدم.  در این سه سال سعی کردم در جهت استیفای حقوق این عزیزان قدم های شایسته ای را با همکاری خود آنان و کانون های شهرستانی ، اعضای هیات مدیره کانون استان و همچنین حمایت ادارات ذیربط مانند کار ، فنی و حرفه ای ، تامین اجتماعی و مدیریت درمان تامین اجتماعی بردارم  . امروز ساختمانی 4 طبقه برای کانون بازنشستگان قائم شهر ،  یک ساختمان دو طبقه برای خانه کارگر و کانون بازنشستگان ساری ، دفتر کانون شهرستان بابل و همچنین یک ساختمان دو طبقه برای کانون استان و ستاد مرکزی خریداری شده است . در این سه سال 6 اردوی آموزشی و تفریحی برای 24 کانون شهرستانی به شهرهای شیراز ، تبریز و مشهد و با حضور مسئولات عالی رتبه تامین اجتماعی کشور تدارک دیده شد . هر سال تجمعات متعددی را در شهرستان های مختلف برپا می کنیم تا کارگران و بازنشستگان آزادانه در سایه انقلاب مشکلات شان را بیان کنند. کار ما بیان مشکلات جامعه کارگری و بازنشستگی در حضور مسئولات عالی رتبه است که اینکار را بارها در حضور رئیس جمهور ، رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس انجام داده ایم .  امیدواریم این قشر شریف که سالیان سال در صحنه کار و تولید تلاش نمودند در سایه آرامش و زندگی آبرومندانه احساس راحتی نمایند. ما این اقدامات را بدون دریافت یک ریال حقوق انجام داده ایم و تقدیم جامعه بازنشستگی مازندران نمودیم . 1500 نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی را به همراه همسرانشان در قالب طرح کرامت رضوی با بودجه سازمان تامین اجتماعی و به صورت رایگان و با اسکان در بهترین هتل ها به زیارت امام هشتم حضرت امام رضا (ع) اعزام کردیم .

*** به نظر می آید در چند روز آینده نیز یک اتفاق فرخنده دیگر هم برای بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران رقم خواهد خورد .

بله . در چند روز آینده پس از یک سال بررسی به لطف امام هشتم (ع) و به برکت میلاد با سعادت حضرت معصومه (س)  زائرسرای 26 واحدی در 5 طبقه به ارزش 3 میلیارد تومان در مشهد خریداری خواهد شد تا خدمتی ماندگار به بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران باشد.

***‌آقای دریابیگی آیا از همراهی استاندار ، نمایندگان و مسئولین شهرستان ها راضی هستید !؟

باید عرض کنم تشکل خانه کارگر و کانون بازنشستگان تشکیلاتی غیردولتی اند که با حق عضویت اعضا و کارگران اداره می شوند . با این حق عضویت ها 4 شعبه خانه کارگر در ساری ، قائم شهر ، بهشهر و آمل و 24 شعبه کانون در شهرستان های مختلف مازندران اداره می شود ولی باید بگویم انصافاً ما هر مشکلی را در جهت رفع آن به مدیران و مسئولان دولت تدبیر وامید بیان کردیم آنها کوتاهی نکردند و همراه بودند. البته در روزهای سمبلیک کارگر و بازنشستگان  نیز از هیچ کوششی دریغ نکردند . همراهی مسئولان با کارگران یادآور این مهم است که نظام جمهوری اسلامی به کارگر و بازنشسته توجه ای ویژه دارد .

*** در پایان ناگفته ای اگر دارید بفرمائید.

به نمایندگی از کارگران و بازنشستگان به اصحاب رسانه و خبرنگاران به خصوص خبرنگاران پایگاه اطلاع رسانی مازنی خبر (مازنی نیوز) و مجله فرهنگی ندای مازندران که به نوعی همکار ما محسوب می شوند به عنوان سمبیک و تشریفات تبریک می گویم . این روز که به خاطر شهادت شهید صارمی نامگذاری شده است ، روز سمبلیک ایثار و فداکاری خبرنگاران است . در واقع مسئولان امر به خصوص وزارت ارشاد باید در این روز به امنیت شغلی و معیشت خبرنگاران و همچنین زندگی آینده آنها توجه ویژه ای داشته باشند. ولی اگر قرار است مقام ها و مسئولین سالی یک بار به در این روز به خبرنگاران مراجعه کنند و به آنها تبریک بگویند ولی در دیگر ایام سال این قشر عزیز  و زحمتکش را به فراموشی بسپارند ، هیچ ارزشی ندارد. قطعاً مسئولین امر همانطوری که برای بسیاری از اقشار مانند زنان قالیباف ، کارگران ساختمانی ، طلاب ، ورزشکاران و ... بیمه تامین اجتماعی یارانه دار لحاظ کرده اند برای قشر خبرنگار نیز باید این موضوع را انجام دهند.

 

 

(کپی برداری از این مطلب فقط با ذکر منبع "مازنی خبر" مجاز می باشد)

بازدید کد خبر: 14032

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی