امروز: جمعه 31 فروردين 1397 برابر با 20 آوریل 2018

نصرالله دریابیگی

  • سه شنبه, 30 آذر 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

پای صحبت "دریای کارگران و بازنشستگان" مازندران

اختصاصی مازنی خبر / روفیا قلی نژاد لیندی : سه دهه تلاش در استان مازندران از او شخصیتی محبوب و مردمی ساخته است . گام های استوارش در مسیر تحقق اهداف جامعه کارگری و فریادهای محکمش در راستای رسیدگی به امور اقشار ضعیف جامعه ، زبانزد خاص و عام می باشد. "نصرالله دریابیگی" شاید برای بعضی ها یک فرد معمولی در حد عضو شورای شهر قائم شهر و دبیر اجرائی خانه کارگر مازندران باشد ولی برای خیلی ها صدای فقرا و کارگران و فریاد بازنشستگان است . مردی که خبرنگاران بارها در جلساتش با مسئولین ، از اشک ها و بغض هایش گرفته تا فریاد ها و ایستادن هایش را به چشم دیده اند که نگذارد حق کارگری نادیده گرفته شود.

به پای صحبت های "دریای کارگران و بازنشستگان" که بنشینی به عمق مشکلات قشر کارگری و بازنشستگی در استان مازندران و مشکلات معیشتی و درمانی آنها و خانواده هایشان پی می بری ؛ برای ما که عادت کرده ایم به به و چه چه مدیران را در جلسات به رشته تحریر در آوریم ، مطمئناً نوشتن بغض های مانده در دل دریابیگی که هیچگاه منافع کارگران و بازنشستگان را فدای خواسته های شخصی ، سیاسی و حزبی نکرده است سخت تر از نگارش صحبت های مدیرانی است که نه تنها در عمل ، حتی در حرف هم به داد کارگران نمی رسند.

از شورای شهر قائم شهر با او آغاز کردیم . خواستیم از شورای شهر قائم شهر بگوید که حرف ما را قطع کرد . او اصرار دارد در تمام صحبت ها و مصاحبه هایش ابتدا از وضع موجود کارگران بگوید . از درد خانواده های کارگران بگوید . از عمق فاجعه در استفاده از زنان در بازار کار بگوید. برای او شورای شهر وسیله ایست تا درد کارگران بازتاب داده شود.

خودش شروع می کند و میگوید : نمی توان از شکم گرسنه کارگران حرف نزد . نمی توان از وضع بد معیشتی بازنشستگان تامین اجتماعی حرف نزد. تبعیض در جامعه وجود دارد و هر روز وضع زندگی کارگران سخت تر از قبل می شود.

دریابیگی به خصوصی سازی در مازندران اشاره می کند و می افزاید : کدام خصوصی سازی !؟ واقعا این خصوصی سازی هایی که در مازندران اجرا شد در راستای فرمایشات امام راحل و مقام معظم رهبری بود !؟ خصوصی سازی صورت نگرفت بلکه خصوصی خوری انجام شد . در دولت گذشته آمدند و به بهانه خصوصی سازی بسیاری از کارخانجات را به اشتباه واگذار کردند که در نهایت باعث بیکاری بسیاری از کارگران و افزایش فقر ، فحشا و فساد در مازندران شد.

او ادامه می دهد : در دولت قبل مثلا آمدند یارانه ها را هدفمند کردند . شب می خوابیدیم و صبح بیدار می شدیم قیمت اجناس ضروری مردم یک دفعه افزایش پیدا می کرد. جا دارد از دولت آقای روحانی تشکر کنم که ثبات اقتصادی را برقرار کرد ولی همچنان مشکلات اقتصادی در جامعه وجود  دارد.

وقتی از دریابیگی می خواهیم تا در مورد وضعیت زنان کارگر بگوید ، بغض گلویش را می گیرد. به آرامی سرش را تکانی می دهد و میگوید : وضعیت حقوق زنان کارگر اصلاً مناسب نیست . بعضی کارفرمایان مشخص می کنند که زن کارگر در مجموعه چه لباسی بپوشد یا چه ظاهری داشته باشد ! خیلی ها هم بیمه نمی شوند . آخرش با 10 ساعت کار در روز 400 هزار تومان حقوق می گیرند. این ها جای فرزندان و خواهران ما هستند . ظلم بزرگی در حق بسیاری از زنان کارگر از سوی بعضی کارفرمایان می شود که امیدوارم این تبعیضات روزی از بین برود.

دبیر اجرائی خانه کارگر در مورد وضعیت درمانی کارگران و بازنشستگان نیز می گوید : باور کنید اگر فریاد های آقای محجوب و ما نبود خیلی راحت مدیریت درمان تامین اجتماعی را با درمان وزارت بهداشت  ادغام می کردند و بسیاری از بیمارستان ها و درمانگاه هائی که با پول کارگران ساخته شده است را صاحب می شدند ولی خدا را شکر که این طرح در کمیسیون تلفیق مجلس رای نیاورد.

از دریابیگی می خواهیم دیگر از شورای شهر قائم شهر بگوید . وی در این مورد به رای کارگران به خودش اشاره می کند و ادامه می دهد : ببینید من اهل مازندران نیستم و در قائم شهر هم به جز خانواده ام ، اقوام دیگری ندارم . رای همین کارگران و بازنشستگان باعث شد به شورای شهر بروم. آنها بنده را به عنوان نماینده خودشان وارد شورای شهر کردند . در شورا هم سعی کردم از حقوق کارگران دفاع کنم . تلاش کردم در مباحث سیاسی شورای شهر ورود نکنم . امروز هم اگر همین کارگران بگویند دیگر وارد شورای شهر نشو می گویم چشم . بدهکار هیچ جریان سیاسی هم نیستم و فقط سعی می کنم حق کارگران در تصمیات شورای شهر ضایع نشود چون برای من حقوق کارگران و بازنشستگان خط قرمز است.

وی در مورد انتخابات آتی ریاست جمهوری و شورای شهر قائم شهر نیز می افزاید : در مورد انتخابات ریاست جمهوری که به احتمال فراوان از آقای دکتر روحانی به دلیل تلاش هایی که در راستای کاهش مشکلات جامعه کارگری انجام داده است حمایت خواهیم کرد ولی در مورد انتخابات شورای شهر باید بگویم که تصمیم گیرنده بنده نیستم . نخبگان جامعه کارگری هر فردی را مشخص کنند باید برای موفقیت وی در انتخابات تلاش کنیم چه آن فرد بنده باشم یا هر شخصیت دیگری ؛

عقربه های ساعت کم کم در حال نزدیک شدن به ساعت 18 است . صحبت هایش در مورد انتخابات را اینگونه ادامه می دهد : برای مردم فرهنگ سازی کنید تا انتخابات پولی نشود . اگر هر فردی با گرفتن پول به فردی رای دهد دیگر مردم سالاری و شایسته سالاری در جامعه معنا نخواهد داشت. افراد اصلح را انتخاب کنند و از ورود افراد منفعت طلب به شوراها جلوگیری کنند در این حالت است که حقوق همه ی اقشار جامعه در تصمیم گیری ها لحاظ خواهد شد.

دریابیگی می افزاید : محرومین و فقرا اساس انقلاب اسلامی هستند ولی امروز در حال فراموش شدن هستند . بسیاری از کارگران و بازنشستگان توانائی خوردن یک وعده گوشت قرمز را در ماه ندارند . خیلی ها فرزند دانشجو دارند ، فرزند بیکار ، معلول و بیمار دارند که حقوق هایشان جواب هزینه ها را نمی دهد . باید تلاش کنیم مشکلات جامعه کارگری کمتر شود . باید تلاش کنیم که فرمایشات امام راحل در مورد  رسیدگی به حقوق کارگران اجرا شود آنوقت است که فساد در جامعه ریشه کن می شود.

صحبت های ما با "نصرالله دریابیگی" به پایان می رسد. هر چند با نزدیک شدن به انتخابات ، از سوی رقبا مورد حمله و تخریب ناحق قرار می گیرد ولی خیالمان جمع است که در شورای شهرمان فردی هست که دلسوز کارگران و فقرا باشد ...

 

بازدید کد خبر: 15122

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی