امروز: پنج شنبه 02 فروردين 1397 برابر با 22 مارس 2018

محققان و پژوهشگران از فاخری ها می گویند

  • شنبه, 27 آبان 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

همایش ملی ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری دوم آذرماه در دو نوبت صبح و عصر در چالوس برگزارمی شود.

 

 

 به گزارش مازنی خبر ، بخش علمی همایش فاخری از ساعت ٨ تا ١٢ با حضور اساتید دانشگاه، روحانیون و فرهنگیان و بخش فرهنگی همایش از ساعت ١٤ تا ١٨ همان روز با حضور عموم مردم با اجرای تعزیه ای از فاخر و برنامه های دیگر، است.

هیئت داوران همایش متشکل از ٢٧ نفر از اساتید دانشگاه و حوزه بررسی مقالات را به طور تخصصی انجام دادند.از ١٠٠ مقاله ارسال شده به دبیرخانه همایش، ٧٧ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت که از این تعداد ١١ مقاله به عنوان مقالات برتر در قالب سخنرانی و ٦٦ مقاله نیز به صورت پوستر در همایش ارائه می‌شود.

این همایش با محورهای مدیحه، مرثیه و سوگ سرایی در اشعار فاخر، زمینه های فقهی، عرفان و کلام، جنبه های بلاغی و صنایع ادبی در اشعار فاخر، تعزیه و مجالس شبیه خوانی فاخر برگزار می شود.

علامه ملاعلی فاخری متخلص به فاخر، فقیه، ادیب، عارف و حماسه سرای قرن ١٣ هجری در حوزه علمیه نجف اشرف به تحصیل علوم دینی و فقهی پرداخته و با طی مدارج اجتهاد و مراحل سیر و سلوک عرفانی، با حکم شرعی میرزا مهدی آل کاشف الغطاء از مجتهدین و علمای بنام حوزه علمیه نجف اشرف به مازندران و زادگاه خود روستای سنّار، که اکنون از توابع بخش مرزن آباد شهرستان چالوس است، مراجعت کرد.

این فقیه توانا ضمن رسیدگی به امور شرعیه منطقه، در ترویج احکام اسلامی و فرهنگ عاشورایی تلاش زائدالوصفی داشته و با بهره‌گیری از قریحه سرشار ادبی و علوم و معارف اسلامی، وقایع زندگی معصومین(ع) به ویژه واقعه عاشورا را به صورت تعزیه و مرثیه در قالب اشعار حماسی و عرفانی به نظم کشیده‌است. گفته می‌شود وی صاحب کرامت نیز  بوده و بسیاری از اشعار مذهبی‌اش را در خلوت عرفانی‌اش می‌سروده‌است.

تعزیه فاخر و مرثیه فاخر از سروده های آئینی علامه ملاعلی فاخر هستند. ایشان از معاصران و مصاحبان نزدیک آیت‌الله‌العظمی میرزامحمد مجتهد تنکابنی از علما‌ی صدر مشروطیت بوده و با تشویق ایشان بخشی از احکام رساله‌ی عملیه‌ وی را به نظم در آورده‌است.

علامه ملاعلی فاخر فقیه و عارفی زمان‌شناس نیز بوده‌است و اشعار حکیمانه‌ای راجع به مسائل اعتقادی و اجتماعی و پندها و فضایل اخلاقی سروده‌است.

وی متخلص به زاده فاخر است و از کودکی نزد والدش که از مفاخر علمای زمان خویش بوده، به تحصیل مقدمات علوم دینی پرداخت.

شیخ آقا حسن فاخری برای تکمیل تحصیلات به تهران رفت و مدارج عالی علوم اسلامی را در مدرسه عالی سپهسالار سابق گذرانده و سرانجام در حوزه‌ی علمیّه‌ی قم تحصیلات خود را به کمال رساند.

فضایل معنوی و شایستگی‌های علمی و فقهی وی موجب وثوق او نزد علمای عصر شد و به موجب حکمی از جانب مراجع طراز اول وقت؛ شیخ عبدالکریم حائری، مؤسس حوزه علمیه قم و آقاسیدابوالحسن اصفهانی(ره) به عنوان مسؤول امور شرعیه‌ی منطقه کلارستاق (شامل چالوس، مرزن آباد و کلاردشت امروزی) تعیین شد.

 شخصیت‌هایی صاحب نفوذ در منطقه مازندران

 آیت‌الله سید محمدعلی علوی‌گرگانی با اشاره به کمالات ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری گفت: این دو بزرگوار شخصیت نافذ کلمه‌ای در منطقه بودند و در راه ارشاد مردم اهتمام جدی داشتند.

آیت‌الله سید محمدعلی علوی‌گرگانی در دیدار با اعضای همایش ملی ملأ علی و شیخ آقا حسن فاخری، منطقه مازندران و به‌ویژه چالوس را عالم پرور خواند و اظهار کرد: در گذشته در منطقه مازندران افرادی بودند که نفوذ  کلمه داشتند و ارشاد مردم به دست ایشان بود.

وی با بیان اینکه همه امورات در قدیم به دست علما انجام می‌گرفت، افزود: در قدیم نگهبانی‌های منطقه و حتی نگهداری و حفظ منطقه دست عالمان بود که از جمله آن‌ها ملأ علی و شیخ آقا حسن فاخری بودند.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به کمالات ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری گفت: این دو بزرگوار شخصیت نافذ کلمه‌ای در منطقه بودند و در راه ارشاد مردم اهتمام جدی داشتند.

آیت‌الله علوی‌گرگانی با اشاره به حدیثی از پیامبر گرامی اسلام گفت: ایشان می‌فرمایند هرگاه مجلسی برگزار می‌شود در آنجا ذکر خیری از علما پیش آید آن مکان محل ذکر خداوند است و خداوند به علما علاقه وافری دارد.

بازدید کد خبر: 17541

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی