امروز: جمعه 07 ارديبهشت 1397 برابر با 27 آوریل 2018

تصاویر / جزیره قشم از نگاه دوربین گردشگر مازندرانی

  • دوشنبه, 11 دی 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

جزیره قشم یکی از جزایر استان هرمزگان که به‌عنوان بزرگترین جزیره ایران و خلیج‌فارس در تنگه هرمز قرار دارد

 

 مازنی خبر / میثم کاوه (مدیر مسئول مجله گردشگری بریم‌سفر) : جزیره قشم یکی از جزایر استان هرمزگان است که به‌عنوان بزرگترین جزیره ایران و خلیج‌فارس در تنگه هرمز قرار دارد. این جزیره در چند دهه اخیر به یکی از مکان‌های توریستی و گردشگری تبدیل شده است. از نقاط توریستی - اقتصادی در این جزیره می توان از بازارهای درگهان و از نقاط دیدنی و طبیعی آن می توان از جنگل‌های حرا ، غارهای خربس ، تنگه چاهکوه ، جزیره ناز ، جزیره هنگام ، قلعه پرتغالی ها و غار نمکدان یاد کرد. اگر به قشم سفر کردید حتماً خوردن غذاهای محلی این جزیره را فراموش نکنید.

جزیره قشم در دوران ساسانیان ابرکاوان (Abarkāvān) خوانده می‌شده‌است. در واقع واژهٔ «کاوان»، که در زبان پارسی میانه به معنای «از تبار کاوه» است، به صورت یک اسم شخص در منابع یافته می‌شود. ممکن است که این نام به شکل درگاهان یا درگوان، که به منطقه ای در کرانهٔ شمالی جزیرهٔ قشم، سیزده مایلی غرب شهر قشم اطلاق شده‌ است، برجای مانده باشد. به نوشتهٔ اصطخری و ابن حوقل، ابرکاوان جزیی از کورهٔ اردشیر در استان فارس بود.

این جزیره از شمال به شهر بندرعباس، مرکز بخش خمیر و قسمتی از شهرستان بندرلنگه، از شمال‌شرقی به جزیرهٔ هرمز، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب‌غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و بوموسی محدود می‌گردد.

مساحت جزیره ۱۴۹۱ کیلومترمربع، حدود ۲/۵ برابر دومین جزیره بزرگ خلیج‌فارس یعنی بحرین است.

طبق آخرین تقسیمات کشوری امروزه شهرستان قشم ۶۹ شهر و روستا دارد.

طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت کل جزیره قشم ۱۴۸٬۹۹۳ نفر است که از این تعداد ۶۶٬۸۰۱ نفر در نقاط شهری و ۸۲٬۱۶۰ نفر هم در نقاط روستایی سکونت دارند.

زبان اصلی مردم قشم، مانند تمام مردم ساکن بنادر و سواحل جنوب کشور و دیگر جزایر، فارسی است ولی با گویش بندری صحبت می‌کنند که برای همه مردم و مسافرانی که به جزیره مسافرت می‌کنند قابل درک و فهم است. لهجهٔ محلی و متداول مردم قشم در شهرها و روستاهای آن تقریباً یکسان است. به‌طور کلی باید گفت زبان محلی قشمی، آمیخته‌ای از زبان‌های عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است.

مردم جزیرهٔ قشم متشکل از مسلمان پیرو مذاهب تشیع و تسنن (شافعی) هستند. دین‌داری در میان مردم این جزیره جایگاه خاصی دارد و فرزندان خود را از کودکی تشویق به نمازخواندن ، روزه‌گرفتن و یادگیری قرآن می‌کنند.

 

 

 

 

بازدید کد خبر: 17824

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی