امروز: سه شنبه 29 اسفند 1396 برابر با 20 مارس 2018

آغاز به کار بنیاد مازندران پژوهی انوشه در بابل

  • یکشنبه, 26 شهریور 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بنیاد مازندران پژوهی انوشه با حضور جمعی از مسئولان و پژوهشگران در بابل راه اندازی شد.به گزارش مازنی خبر ، در این مراسم حجت الاسلام روحانی امام جمعه شهرستان بابل ضمن ابراز خرسندی از آغاز بکار این بنیاد اظهار داشت:  توفیق شد تا در این جمع شریف و ارزشمند که با حضور فرهیختگان و  اساتید بزرگوار زینت پیدا کرد حضور یافته و شاهد آغاز بکار بنیاد مازندران پژوهی با مشارکت شما عزیزان باشیم.

وی افزود : در حقیقت شکل گیری بنیاد مازندران پژوهی، پاسخ به یک نیاز و ضرورت است و هر جامعه و ملت و امتی نیازمند چنین امری است تا بتواند با خطر خلاء هویتی که نسل امروز جامعه ، بلکه جوامع زیادی را تهدید می کند مقابله نموده و به حیات خود ادامه دهد و هویت و شخصیت خود را بشناسد و بداند که از چه جایگاهی برخوردار است.

رئیس بنیاد مازندران پژوهی در آئین افتتاح این بنیاد که در مجتمع فرهنگی سینمایی بابل برگزار شد، گفت : یکی از اساسی ترین فعالیت بنیاد مازندران پژوهی تهیه دانشنامه مازندران است.

استاد حسن انوشه که خود سرپرستی تهیه کتاب دانشنامه مازندران را برعهده دارد ، افزود : دانشنامه مازندران قرار است در سه جلد با سه هزار صفحه و سه هزار مقاله منتشر شود و تاکنون یکهزار مقاله جمع آوری و ٦ هزار مورد فیش برداری شده است. وی گفت که بنیاد مازندران پژوهی بعد از دانشنامه مازندران ، چاپ مجله های علمی در قالب ماهنامه، فصلنامه و سالنامه را پی خواهد گرفت .

انوشه اظهار داشت : تدوین دانشنامه مازندران که از یک سال پیش آغاز شد ، با ثبت بنیاد مازندران پژوهی شتاب بیشتری می گیرد.

وی گفت: که دانشنامه مازندران با هزینه بیش از ٢٠ میلیارد ریال در ٢ سال و نیم تکمیل و منتشر می شود و هزینه آن را هم دکتر علی شافعی از خیران بزرگ تامین کرده است .

انوشه تصریح کرد: اگر بخواهیم روند چاپ این کتاب با سرعت و دقت لازم انجام شود همه باید کمک کنند و اینکه تنها منتظر باشیم تا این خیر بزرگ به تنهائی حمایت کند ، زیاد قابل قبول نیست.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابل نیز در این مراسم گفت : برای مازندران یک افتخار است که استاد حسن انوشه سرپرستی ، تهیه و تنظیم کتاب دانشنامه مازندران را برعهده دارد.

عیسی محمدی فیروزجایی افزود : نبود دانشنامه جامع و موثق درباره مازندران ، یک آسیب است و بدون تردید برای توسعه زیربنایی در مازندران نیازمند این دانشنامه هستیم .

وی گفت : برخی از آداب ، سنن و فرهنگ غنی مازندران در حال فراموشی است که با انتشار این دانشنامه به غنای فرهنگی استان افزوده می شود.

استاد حسن انوشه متولد ١٣٢٣ از شهرستان بابل است که در سال ١٣٤٤ در رشته زبان و ادبیات عرب در دانشگاه تهران پذیرفته شده است و با چاپ ٩ جلدی دانشنامه زبان فارسی در جهان از شهرت بین المللی برخوردار شده است .

ترجمه پنج جلد از کتاب تاریخ کمبریج از دیگر آثار فاخر این پژوهشگر و مترجم مازندرانی است.

این کتابخانه توسط علی شافی خیر بابلی احداث شده بود که یک طبقه از آن در اختیار بنیاد مازندران پژوهی انوشه قرار گرفته است.

این بنیاد قرار است در گام اول با به کارگیری پژوهشگران و محققان برجسته مازندران ' دانشنامه مازندران ' را تکمیل و منتشر کند و بعد از آن با انتشار مجلات تخصصی مازندران پژوهی در قالب ماهنامه، فصلنامه و یا سالنامه به فعالیتش ادامه دهد.

بازدید کد خبر: 17188

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی