امروز: یکشنبه 02 ارديبهشت 1397 برابر با 22 آوریل 2018

«شونیشت فرهنگی با کتاب» در نکا برگزار شد

  • چهارشنبه, 22 آذر 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

چهارمین «شونیشت فرهنگی با کتاب» در نکا به میزبانی روستای شیرکلا از این شهرستان برگزار شد.به گزارش مازنی خبر و به نقل  از روابط عمومی ارشاد نکا، «چهارمین شونیشت فرهنگی»( ٢١ آذر) با همت ارشاد نکا، نهاد کتابخانه های عمومی و اداره ثبت اسناد این شهرستان با محوریت کتاب به میزبانی روستای شیرکلا از توابع بخش هزارجریب نکا، برگزار شد.

این برنامه با اجرای موسیقی محلی، چیستان، داستان‌های قدیمی، آداب و رسوم محلی، اهدای کتاب به شرکت‌کنندگان و پذیرایی با شیرینی‌ها و تنقلات محلی همراه بود.

بخشدار هزارجریب نکا در این نشست فرهنگی گفت: در گذشته، برنامه شونیشت در روستاهای مختلف برگزار و سبب همدلی و گره گشایی از کار مردم می‌شد اما با آمدن وسایل ارتباط جمعی و گسترش آنها فاصله بین افراد بیشتر شده است، حتی اکنون نیز در همنشینی ساعت‌ها یا پای تلویزیون هستیم و یا افراد خود را با گوشی و تبلت سرگرم می‌کنند بدون اینکه ارتباط کلامی داشته باشند که این شرایط، سبب آزردگی می‌شود.

* احیای شب‌نشینی‌های قدیم در روستاها

محمد محمدیان آکردی افزود: شونیشت‌ها یا شب‌نشینی‌ها در روستا از جمله بخش‌هایی است که از آن غفلت کرده‌ایم و یکی از کارهای ضروری است که نباید به راحتی از آن عبور کنیم، این رسومات باید احیا شود تا از زندگی و آداب و رسوم قدیم به حدی فاصله نگیریم که چیزی از آن ندانیم.

بخشدار هزارجریب نکا با قدردانی از اهالی، دهیار و شورای روستای شیرکلا و مدیران ادارات کتابخانه عمومی، ثبت اسناد و  همچنین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نکا به دلیل حضور خوب آنها در برنامه شونیشت فرهنگی اظهار کرد: این برنامه ها باید تداوم پیدا کند و وظیفه داریم بخشی از آداب و رسوم و فرهنگ را تا جایی که امکان دارد، مطرح کنیم.

وی گفت: گازرسانی به روستای شیرکلا که در طرح ملی گازرسانی شرق مازندران قرار دارد تا پایان سال ٩٧ انجام و طرح هادی روستای شیرکلا در کمیته برنامه‌ریزی مطرح می‌شود تا اعتبار خوبی را برای آن در نظر بگیریم، ساخت جاده ارتباطی از شیرکلا به رمدانخیل بخشی از طریق بسیج سازندگی و بخشی دیگر نیز پس از توافق با منابع طبیعی صورت می‌گیرد و برای مرمت و بازسازی جاده اصلی شیرکلا نیز با توجه به وضعیت اعتباری شهرستان و کشور، امیدواریم بتوانیم با پیگیری بیشتر، کاری برای آن انجام دهیم.

* کمرنگ شدن شونیشت‌ها

رییس ارشاد نکا نیز در این برنامه اظهار کرد: شونیشت یکی از آداب و رسوم خوب گذشته است که اکنون وجود دارد اما کمرنگ شده است و با برگزاری چنین برنامه‌هایی می‌توانیم آن را احیا کنیم.

مهدی روحی گفت: امیدواریم با همکاری مسؤولان تا شب یلدا یکی دو برنامه شونیشت در روستاهای نکا برگزار شود و انتظار داریم در این نشست‌های فرهنگی و صمیمی بحث کتاب پررنگ‌تر باشد.

 وی گفت: در گذشته شاهنامه و سعدی از کتاب‌هایی بود که مورد توجه جمع قرار می‌گرفت و داستان‌ها و حکایت‌های آن قرائت می‌شد، باید تلاش کنیم که شب‌نشینی‌ها و سنت‌های مربوط به آن تداوم، احیا و برای همیشه زنده نگه داشته شوند، گوشی‌های همراه را در این جمع‌ها کنار بگذاریم و از گذشته و داستان‌های قدیمی که سراسر پند و اندرز است بیشتر حرف بزنیم.

* کارکرد عاطفی و اجتماعی شونیشت‌ها

یکی از نویسندگان و محققان حاضر در این نشست گفت: شونیشت از قدیم بوده و کارکردهای مهمی داشته که یکی از آنها کارکرد عاطفی بوده است؛ بسیاری از بیماری‌های روحی و روانی در کنار همین دورهمنشینی‌ها از بین می‌رفت و بسیاری از نیازهای عاطفی افراد برطرف می‌شد و به نوعی صیقل روح بوده است.

علی رحمان‌پرست بیان کرد: شب‌نشینی‌ها کارکرد اجتماعی داشتند به طوری که جوانان از پیران مشورت‌های کاری می‌گرفتند، در این شونیشت‌ها اختلافات از بین می‌رفت و آشنایی‌هایی صورت می‌گرفت که حتی پیوندهایی را به همراه داشت.

وی افزود: در شونیشت‌ها واژه‌ها، چیستان، داستان و پیرگفتارها و افسانه‌ها حفظ می‌شد و بین افراد صمیمیت وجود داشت، اما اکنون رسانه‌های جدید افراد نزدیک را از هم دور و افراد دور را به یکدیگر نزدیک کرده اند، باید برنامه‌های شب‌نشینی به این شکل فرهنگی ادامه پیدا کند.

این استاد دانشگاه در پایان با معرفی سه کتاب از سه مولف مازندرانی گفت: کتاب به ویژه کتاب‌هایی که به آداب و رسوم روستاها و محلات می‌پردازند باید در شب‌نشینی‌ها مورد توجه باشد.

شایان ذکر است: «چهارمین برنامه شونیشت فرهنگی با کتاب» در روستاهای نکا به میزبانی روستای شیرکلا برگزار و مقرر شد تا هفته آینده و پیش از شب یلدا، برنامه شونیشت در چند روستای دیگر از توابع  نکا برگزار شود.

«روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران

بازدید کد خبر: 17726

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی