امروز: پنج شنبه 03 اسفند 1396 برابر با 22 فوریه 2018

استان‌های شمالی در گیر گرد و غبار می‌شوند

  • پنج شنبه, 19 بهمن 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

تداوم عرضه ذغال تاغ در استان مازندران نتیجه برداشت بی رویه این درخت در استان‌های خراسان شمالی و سمنان است و عدم توجه به این موضوع احتمال درگیر شدن استان‌های شمالی کشور به گرد و غبار ناشی از شن‌های روان را تشدید می‌کند

 

مازنی خبر : درخت تاغ در استان‌های کویری و کم باران کشور می‌روید.
به دلیل مقاومت مناسب این درخت در کویر تنها گیاهی است که می‌تواند بدون آب حیات داشته باشد.
مهمترین خاصیت این درخت جلوگیری از بروز گرد و غبار و فرسایش شن ‌های روان در سطح بیابان است.


استان‌های خراسان شمالی و سمنان دو استان کویری همرز استان گلستان و مازندران هستند، در حال حاضر محصول درخت تاغ به صورت ذغال و  در غالب قاچاق به مازندران حمل می‌شود.
بنابر اظهارات سید حسن میرعماد رئیس سازمان کشاورزی استان سمنان، میزان اراضی تحت پوشش درخت تاغ استان سمنان حدود  100  هزار هکتار است.
در کنار تلاش‌ها برای حفظ و بقا این درخت، فعالیت قاچاقچیان چوب به نظر می‌رسد که گسترده‌تر شده و محصول این کالا در استان مازندران به صورت ذغال عرضه می‌شود.


ذغال‌های تولیدی ناشی از چوب تاغ در مراکز عرضه قلیان و یا فروشگاه‌های مرتبط در دسترس قرار دارد.
در ارتباط با بحث قاچاق کالا و اقداماتی که باید انجام شود در حوزه کاری این رسانه نیست، اما خطری که استان مازندران، گلستان و حتی استان‌های سمنان و خراسان شمالی را در صورت تداوم برداشت‌های این درخت تهدید می‌کند در این رسانه جای کار دارد.
در حال حاضر کشور درگیر بحث گرد و غبار استان‌های جنوبی کشور است،تجربه سوء مدیریت در ارتباط با استفاده نامناسب از طبیعت این استان‌ها نباید   در مراکز کشور تکرار  شود.
تجربه کاشت درخت تاغ  با خبری که در رسانه‌های این استان منتشر شده است وجود دارد، در حال حاضر مهمترین دغدغه بحث حفظ این گونه گیاهی است که حساسیت حداقل به لحاظ قانونی در ارتباط با این درخت وجود دارد ولی اینکه چرا عملیاتی نمی‌شود موضوعی است که باید به صورت جدی تر درباره آن بحث شود.


آنچه در مازندران دیده می‌شود، بحث توزیع گسترده  ذغال تاغ است که ماحصل برداشت‌های بی رویه است و وقتی ممنوعیتی برای برداشت این درخت وجود دارد جریان قاچاق کالا پررنگ تر می‌شود.
این گزارش منتشر می‌شود تا حساسیت‌ها در ارتباط با حفظ گونه‌های تاغ در مناطق مرکزی  کشور تشدید شود و تجربه تلخ گرد و غبار جنوب در شمال کشور تکرار نشود.

بازدید کد خبر: 18160

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی