امروز: پنج شنبه 03 اسفند 1396 برابر با 22 فوریه 2018

کمبود بارش کشور به 63 درصد رسید

  • دوشنبه, 23 بهمن 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

میزان بارش‌های کشور از ابتدای مهر تا 20 بهمن‌ماه جاری به 46.5 میلیمتر رسید.


مازنی خبر : اقتصادگردان- شرکت مدیریت منابع آب ایران بر اساس آخرین اطلاعات به ثبت رسیده در ایستگاه‌های باران‌سنجی اعلام کرد: از ابتدای مهرماه تا 20 بهمن‌ماه جاری، میزان بارش‌های کشور به 46.5 میلیمتر رسیده است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (127میلیمتر) 63.4درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (90میلیمتر) 48.3 درصد کاهش نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش، بیشترین بارش‌ها در حوضه آبریز اصلی خزر با 168.6میلیمتر و کمترین میزان بارش‌ها در حوضه آبریز مرزی شرق با 3میلیمتر به ثبت رسیده است.

حجم بارش‌های اول مهر تا 20 بهمن‌ماه جاری معادل 76 میلیارد و 633 میلیون مترمکعب بوده است. همچنین گزارش‌های شرکت مدیریت منابع آب ایران حکایت از آن دارد که 28 استان کشور از جمله فارس، ‌قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، لرستان، مرکزی، هرمزگان، همدان، یزد، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان‌جنوبی، خراسان‌رضوی، ‌خراسان‌شمالی، خوزستان، زنجان، ‌سمنان و سیستان و بلوچستان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارای کاهش بارش هستند.

گفتنی است، استان سیستان و بلوچستان با 2میلیمتر بارندگی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش 97درصدی و استان آذربایجان غربی با 125میلیمتر بارش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش 4درصدی مواجه بوده است.

گزارش‌های شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد که از ابتدای مهرماه تا 20 بهمن‌ماه جاری تنها 3 استان کشور شامل استان‎های بوشهر، گلستان و مازندران در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته از افزایش بارش برخوردار بوده‌اند.

بر پایه این گزارش استان بوشهر با 69 میلیمتر بارش در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته 81 درصد افزایش بارندگی داشته و استان‌های گلستان و مازندران نیز در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته به ترتیب 16 و 3درصد افزایش بارش در کشور را تجربه کردند.

بازدید کد خبر: 18187

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی