چاپ کردن این صفحه

محمدرضا خلعتبری؛ سال ها بازی حرفه ای فوتبال بدون دریافت کارت؛

سال ها بازی حرفه ای فوتبال بدون دریافت کارت

 

اختصاصی مازنی نیوز - گروه ورزش از رامسر :

دوم فروردین ۱۳۲۷ محمد رضا خلعتبری در روستای آسیا بسر در خانواده ای کشاورز متولد شد.

 علاقه مندی پدر به کشاورزی وی را وادار کرد تا به کرج برود و تحصیلات آکادمی در این رشته را طی نماید و در این زمان محمد رضا ۴ ساله بود .

محمدرضا همان زمان با فوتبال در زمین خاکی شاهین شرق در محله ۴۰۰صد دستگاه در خیابان نیروی هوایی سابق آشنا شد .

دعوت پرویز دهداری کاپیتان تیم ملی ایران و شاهین آن زمان را به خوبی به یاد دارد که برای اولین بار پا به عرصه فوتبال حرفه ای میگذاشت .

باز هم به خاطر داشت که به دلیل شرم و حیا در اولین روز تمرین خود به مربی گری دهداری پشت درختان پنهان شده بود و با صدای مربی تیم آماده تمرین شد.

IMG_2216

با حضور محمد رضا در تمرینات تیم بانک ملی ،آنها مسابقات دوره ای آن سال را بردند و سال بعد با تشکیل تیم گارد محمد رضا نیز گاردی شد و تمام تیم های بزرگ پایتخت را شکست دادند.

 در سال ۴۶-۴۵ که تیم ملی جوانان ایران تشکیل شد از تیم گارد ۹نفر از جمله محمد رضا به تیم ملی راه یافتند اما این زمان تقطه عطف فوتبال محمد رضا بود .چرا که به وی پیغام دادند اگر به تیم تاج(تیم متعلق به سران رژیم سابق) می آیی خوش به سعادتت واگر نه … .

IMG_2217

او در این زمینه می گوید:”من که عشق تیم ملی بودم یک دفعه با شنیدن این پیام جا خوردم ،من بازیکن تیم گارد و الان شاگرد کسی دیگر هستم و حتی در خصوص تعویض تیم با مربی ام صحبت نکردم”.

به محمد رضا گفتند حتی اجازه ندارد برای طرح این موضوع با مربی اش پرویز دهداری نیز صحبتی داشته باشد .

محمد رضا تردید داشت از طرفی پرویز دهداری او را از زمین خاکی به زمین های ورزشی تهران آورده بود و از طرفی دیگر فوتبال و زندگی آینده اش می توانست با حضور درتیم تاج ۱۸۰ درجه تغییر کند.

IMG_2252

محمد رضا با کلی کلنجار حضور خود را در تاج نپذیرفت و در این زمینه خط خورگی نامش از تیم ملی فوتبال نیز یکی از تهدید های دیگر بد ولی او مربی خود را تنها نگذاشت.

بعد از دریافت مدرک دیپلم در سال۴۸به سربازی رفت و در آنجا در تیم نیروی زمینی توپ زد،اینجا بود که محمد رضا برای اولین بار در زندگی اش اختیارات یک تیم را بر عهده گرفت و هم مربی شد هم بازیکن .

قهرمان ارتش های ایران عنوان مقامی بود که محمد رضا در این زمان برای تیم نیروی زمینی رقم زد و تا خود یکی از گزینه ها حضور در تیم ملی برای مسابقات ارتش های جهان بود ولی اسمش از لیست خط خورد چون قبلا به تیم تاج نرفته بود!!!

 در سال ۱۳۵۰ به پیشنهاد پرویز دهداری از تیم گارد به پرسپولیس رفت.سال ۵۱نائب قهرمان تخت جمشید ، سال ۵۲ بهترین بازیکن وسال ۵۲قهرمان و هافبک شش دانگ پرسپولیس از جمله لیاقت هایی است که در کارنامه آن سال هایش ثبت گردید.

او در بازیهای خود در آن سالها ۳قهرمانی و۳نائب قهرمانی با پرسپولیس تهران را در کارنامه خود دارد .

سال ۵۶ تیم اکباتان تشکیل شد و محمد رضا و افرادی چون فریدون عینی ،بهرام مودت ،ابراهیم آشتیانی ،بهرام میر شیبانی به همراه محمد رضا از پرسپولیس به عنوان بازیکن قرضی به اکباتان رفتند.

مربی گری این تیم نیز برعهده محمدرضا گذاشته شد و تا سال ۶۱ ادامه داشت و از سال ۶۲ تهران را به قصد رامسر ترک کرد.

محمد رضا خلعتبری این پیشکسوت فوتبال کشور بعد از حضور در شمال نیز به فعالیت های ورزشی خود را ادامه داد و از جمله کارهایی که انجام داد اولین تیم غرب مازندران سهمیه استانی گرفت و همچنین با شهرداری تنکابن، دسته ۲ دسته به ۱ را تجربه کرد و همچنین قهرمان باشگاه های تنکابن نیز با شهرداری عباس آباد از دسته دو به دسته یک صعود کرد و در رده پایه تیم جوانان و نوجوانان آتیه سازان رامسر از زیر گروه به دسته دو صعود کرد و در این زمان بود که مریض شد و این تیم به دلیل عدم حضور محمد رضا و عدم کسب برد و امتیاز از هم فرو ریخت .

عکس تیتر

محمد رضا خلعتبری در خصوص خط خوردگی اسم بچه محل خود از تیم ملی (محمد رضا خلعتبری) گفت :محمد رضا خلعتبری از لحاظ فنی بسیار خوب بود و در این زمینه به او اجحاف شد و می توانست جزء تیم ملی باشد و شاید علت قلم خوردگی نام او می توانست دلیل دیگری داشته باشد.

محمد رضا خلعتبری پیشکسوت در ادامه گفت :من در طول ۱۶ سال بازی حرفه ای هیچ گاه کارتی از داور بازی دریافت نکردم . ودر خصوص تیم ملی ایران در جام جهانی میگوید اگر تیم ملی در بازیهایش ۲مساوی ویا حداقل یک برد بگیرد وظیفه اش را به نحو احسن انجام داده است .

وی گفت: تا کنون جام های جهانی که در کشورهای آمریکایی برگزار شده ،هیچگاه جام از آنجا بیرون نرفته است .

وی گفت: کی روش از نظر سوابق ،مربی بزرگی است و در کنار افراد بزرگی چون فرگوسن کار کرده و من به او اعتقاد دارم و امیدوارم که در جام جهانی نتایج خوبی برای ایران کسب کند.

وی در مورد موثرترین بازیکن ایران در مسابقات جام جهانی میگوید :به نظر من آقای دژآگه و قوچان نژاد بازیکنان خوبی هستند و می توانند برای تیم ملی ایران در برزیل موثر باشند .

محمد رضا خلعتبری در پایان این مسابقه از کلیه کسانی که در دوران کسالت به ملاقاتش آمدند از جمله آقایان علیزاده ،حسن زاده (رئیس کمیته انظباتی)،کوشا(مدیر عامل سابق سایپا )، سردار رویانیان، لطفعلی پور کاظمی تشکر و از کلیه پرسنل پزشکان بخش رادیو لوژی بیمارستان امام خمینی تهران و خصوصا از دکتر میثم جمشیدی کلینیک جراحی تخصصی شهر نوشهر تشکر و قدر دانی کرد وهمچنین از آقای محقق و آقایان جنتی و غنمی معاون تربیت بدنی رامسر قدر دانی کردند و از اعضای شورای شهر رامسر که د نفر آنها نیز ورزشی هستند گلایه کرد .

در پایان محمدرضا خلعتبری از دانشور رئیس کمیته انظباطی هیات فوتبال کتالم که برای انجام این مصاحبه با وی همکاری داشته است قدردانی کرد.

بازدید کد خبر: 3432