امروز: پنج شنبه 03 اسفند 1396 برابر با 22 فوریه 2018

آداب و رسوم عجیب دنیا

  • چهارشنبه, 27 دی 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

فرهنگ های گوناگونی در سراسر جهان وجود دارد که هر کدام بنا به مناسبت هایی خاص برگزار می شوند.

 

مازنی خبر : مذاهب و فرهنگ های گوناگونی در سراسر جهان و جوامع مختلف وجود دارد که هر کدام بنا به مناسبت هایی خاص برگزار می شوند. به بهانه تولد، ازدواج، رسیدن به بلوغ، مرگ و .. مردم آداب و رسوم خاص خود را برگزار می کنند.هر فرهنگ و آیینی هم دارای آداب و رسوم مختص به خود است که با وجود این که برای پیروان آن کاملا پذیرفته شده و معمولی است، اما گاهی بعضی از این سنن برای سایر جوامع دیگر، عجیب، غیرمنطقی و حتی بعضا نامطلوب به نظر می رسد. یا از نگاه دیگران، خشن، ترسناک، دردناک، بیهوده و سنگدلانه محسوب می شوند،اما برای پیروان آن آیین به عنوان نوعی تقدیس و پالایش روحی و معنوی محسوب می شود.با برخی از این مراسم غیر متعارف از آداب و رسوم خطرناک دنیا و از مجموعه آداب و رسوم عجیب جهان در مطلب امروز ما ،آشنا شوید:

 جشنواره تایپوسام در هند

یکی از انواع جشن های آیین هندو «تایپوسام» است که در آن افراد برای ادای احترام و نشان دادن ارادت خود نسبت به «موروگان» یکی از خدایان آیین هندو، بخش های مختلف بدن خود را سوراخ می کنند. این مراسم در کشورهای دیگری با جمعیت قابل ملاحظه از قوم «تادیل» چون سریلانکا، مالزی، موریس، سنگاپور، تایلند و میانمار هم برگزار می شود. قصه های زیادی در مورد فلسفه ابتدایی این جشن مطرح است، بر اساس داستان هندوها، این جشن زادروز «موروگان» یعنی پسر شیوا و پروتی است و روزی است که پروتی نیزه ای را به مورگان هدیه می کند و او با آن اقدام به نابودی دیو «سوراپادمن» می کند؛ و به همین دلیل مریدان هندو هم در این روز سوراخ هایی در جای جای بدن و زبان خود ایجاد می کنند. در طول گذر سالیان ، برگزاری این جشن به مرور تغییراتی در آن ایجاد شده و مهیج تر، رنگارنگ تر و البته خونین تر شده . شرکت کنندگان نیزه هایی را به صورت و سینه خود فرو می کنند و حتی برخی از پیروان با تعصب بیش از اندازه، با بدن خونین خود و زنجیرهایی فرو رفته در کتف و پشت خود، واگن های بزرگی را می کشند.

 جشنواره تایپوسام در هند

جنگ گوجه فرنگی توماتینا

سنت غیر متعارف دیگر، تحت عنوان جنگ گوجه فرنگی در جهان ،که هر ساله در آخرین چهارشنبه ماه اوت در نزدیکی شهر والنسیا در کشور اسپانیا برگزار می شود و در آن ده ها هزار نفر از سراسر جهان در این جشنواره گرد هم می آیند تا یکصد تن گوجه فرنگی را در یک نبرد و جنگ خیابانی به سوی یکدیگر پرتاب کنند. درباره فلسفه و دلیل پیدایش این مراسم نظریه های زیادی مطرح شده است که معروف ترین آن به سال 1945 برمی گردد، وقتی که جوانان شهر تلاش می کردند در رژه ی موزیسین ها، غول پیکرها و کله گنده ها جایی برای خودشان پیدا کنند و به همین دلیل یک دعوای تمام عیار در میدان اصلی شهر به راه انداختند و در این گیر و دار یک بازار میوه قربانی خشم و هیاهوی جمعیت شد. مردم آن قدر به طرف همدیگر گوجه فرنگی پرتاب کردند که بالاخره نیروی پلیس مجبور به دخالت شد و به نبرد گوجه فرنگی پایان داد. «توماتینا» در سال های اوایل دهه ی 1950 ممنوع بود، اما شرکت کنندگان به این موضوع اهمیتی نمی دادند و حتی به قیمت دستگیر شدن هم از پرتاب گوجه فرنگی دست برنمی داشتند. چند سال بعد ممنوعیت این جشن لغو شد و تعداد شرکت کنندگان، و البته تعداد گوجه فرنگی های قربانی شده بیش تر و بیش تر شد تا به شکل امروزی درآمد.در این روز چندین تن گوجه از بین میرود و ظاهر خیابانها و کوچه ها دگرگون می شود.

جنگ گوجه فرنگی توماتینا

جنگ گوجه فرنگی توماتینا2

دستکش مورچه گلوله

این یکی از دردناکترین رسوم از مجموعه آداب و رسوم خطرناک دنیا در قبایل آمازون است که اگر در این مراسم شرکت نکنید نمی توانید مرد شوید. زمانی که پسران به سن خاصی می رسند به همراه پسران بالغ دیگر به درون جنگل رفته و مورچه گلوله (نوعی مورچه) می یابند. نیش این حشرات بسیار دردناک است. نام آین مورچه ها از آنجایی «مورچه گلوله» انتخاب شده است که درد نیش آنها با درد اصابت گلوله به بدن مقایسه شده است. مورچه ها پس از جمع آوری با نوعی ماده مخدر گیاهی به خواب می روند. سپس مورچه ها را در حالت خواب ناشی از مواد مخدر داخل یک دستکش بافته شده قرار می دهند. این حشرات زمانی که بیدار می شوند خود را محبوس در دستکش می یابند و بسیار عصبانی و تهاجمی هستند و در این هنگام پسران تازه به بلوغ رسیده باید طی 10 دقیقه این مورچه ها را در دستکش نگه داشته و درد آن را تحمل کنند و بعد از 20 مرتبه تکرار این مراسم پسران جوان ثابت می کنند که مرد شده اند.

دستکش مورچه گلوله

دستکش مورچه گلوله2

سوپ با خاکستر مرده

مراسم دفن کردن مردگان در قبیله «یانومامی» بسیار مهم است و مردم این قبیله می خواهند از آرامش روح رفتگان خود مطمئن داشته باشند. بهمین دلیل زمانی که یکی از افراد متعلق به این قبیله که واقع در مرز میان برزیل و ونزوئلا زندگی می کنند می میرد، جسد او سوزانده می شود و با مخلوط کردن پودر خاکستر استخوان های آنان با بارهنگ سوپی آماده کرده و میخورند . در مجموعه آداب ورسوم عجیب جهان ، اعتقاد آنان هم این است که با خوردن این سوپ، روح عزیز از دست رفته شان تا ابد در بدن آنان جاویدان خواهد ماند. یانومامی ها معتقدند اجساد همه باید سوزانده شود چرا که از بین رفتن جسد به روش طبیعی بسیار وحشتناک است و از طرفی دیگر روح مرده اگر به داخل بدن عزیران خود نرود آزرده و ناراحت خواهد شد. آنها همچنین معتقدند جسد مرده باید هرچه زودتر از بین برود؛ چراکه در غیر این صورت روح او بازمی گردد و پیوسته در نظر آنها ظاهر خواهد شد.

سوپ با خاکستر مرده

پر کردن دندان هندوها

از مجموعه مراسم پر کردن دندان یکی از آداب و رسوم عجیب جهان ،یکی از  مهم ترین آداب و رسوم مذهب هندوان است که به منظور گذر از دوران بلوغ به سمت بزرگسالی برگزار می شود. این مراسم که شامل زنان و مردان می شود حتما باید تا قبل از ازدواج انجام شود و یا همزمان با ازدواج صورت گیرد. در سیستم هندو این افراد با صاف کردن و پرکردن دندان هایشان از شر تمامی نیروهای شر و نامرئی در امان می مانند. آنان معتقدند که دندان نماد شهوت، حرص، خشم، پریشانی و حسادت است که با پر کردن آنها فرد از لحاظ فیزیکی و معنوی دچار تغییر می شود.

پر کردن دندان هندوها

مراسم ازدواج در قبیله تایدونگ

مراسم ازدواج از مجموعه آداب و رسوم عجیب جهان ، در قبیله تایدونگ اندونزی با رسم و رسومی عجیب و واقعا منحصر به فرد اجرا می شود. شاید یکی از معروف ترین این رسوم این باشد که داماد تا زمانی که چند آواز عاشقانه برای عروس نخواند نمی تواند صورت او را ببیند. اما شاید یکی از عجیب ترین این آداب این باشد که عروس و داماد تا سه روز پس از مراسم عروسی نباید از حمام استفاده کنند. تایدونگی ها معتقدند که رعایت نکردن رسم سه روز حمام رفتن پس از ازدواج بدشانسی وحشتناکی برای این زوج به همراه خواهد داشت که شامل جدایی، ناباروری و مرگ فرزندان در سنین کم می شود. بنابراین افرادی خاص برای سه روز مراقب عروس و داماد هستند و حداقل آب و غذا را در اختیار آن ها قرار می دهند و پس از این مدت زوج به زندگی عادی بازمی گردند.

مراسم ازدواج در قبیله تایدونگ

رقص با مردگان

«فامادیهانا» نام یک جشن و رسم است که در اکثر مناطق روستایی و شهری ماداگاسکار برگزار می شود اما بیشتر میان اجتماعات قبیله ای مرسوم است. در این مراسم تشییع جنازه، افراد مردگان خود را از دورن تابوت بیرون می آورند و دوباره آنها را در پارچه هایی نو می پیچند و با مردگان در اطراف قبر با پخش موزیک می رقصند. در واقع این مراسم ادای احترامی به مردگان و خانواده آنها پیش از رهسپار کردن مردگان به مکان دفن دائمی آنهاست. در این مراسم از آداب و رسوم خطرناک دنیا و یا در مجموعه آداب و رسوم عجیب جهان  بستگان فرد فوت شده بهترین لباس های خود را به تن می کنند و تمامی نزدیکان فرد فوت شده هم دعوت می شود. انگیزه اصلی از این جشن و پایکوبی در هنگام دفن مردگان این است که آنها معتقدند فرد فوت شده به سمت خدا بازگشته و مجددا متولد شده است.یعنی به زندگی واقعی خود قدم گذاشته است.

رقص با مردگان

قطع کردن انگشتان

و اما رسم عجیب دیگر، قبیله «دانی»، ساکنان بومی زمین های حاصل خیز غرب گینه نو هستند. اعضای این قبیله برای نشان دادن اندوه خود در مراسم تدفین، انگشت های خود را قطع می کنند و سپس صورت خود را به خاک و خاکستر آغشته می کنند. آنها انگشتان خود را برای نشان دادن عشق و علاقه به کسی که دوستش داشتند و فوت شده قطع می کنند و نزدیکان اصلی فرد فوت شده دست قطع شده خود را همراه با جنازه خاک می کنند. این عضو قطع شده نمادی از بدن و روح بازماندگان است که همواره در کنار متوفی خواهد ماند و با او زندگی می کند. تعداد انگشتان قطع شده یک فرد نشان دهنده این است که وی چند نفر را دوست داشته است و در برخی مواقع فرد برای مراسم تدفین همسرش انگشتی برای قطع کردن و اجرای مراسم از آداب و رسوم خطرناک دنیا ندارد!

قطع کردن انگشتان

پرتاب نوزاد

این آخرین مراسم از آداب و رسوم عجیب جهان و یا آداب و رسوم خطرناک دنیا که در نوع خود خشن ترین مراسم می باشد. پرتاب نوزاد از ارتفاع 15 متری و گرفتن آن روی یک پارچه که افراد اطراف آن را نگه داشته اند، یکی از سنت هایی است که از 500 سال پیش در هند برگزار می شده است. این رسم توسط زوج هایی در ایالت «کاماتاکل» هند برگزار می شود که خداوند اخیرا فرزندی به آنها اعطاء کرده است. افراد معتقدند این مراسم که هرساله در اولین هفته دسامبر تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود، برای فرزندشان سلامتی، موفقیت و شانس به ارمغان خواهد آورد. هر ساله بیش از 200 کودک کمتر از 2 سال توسط والدین خود در این مراسم به پایین پرتاب می شوند.حال اگر نتوانند نوزاد را بگیرند، و یا نوزاد در حین پرتاپ چه وحشتی را تجربه میکند، بماند.

پرتاب نوزاد

پرتاب نوزاد2

بازدید کد خبر: 17938

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی