امروز: پنج شنبه 03 اسفند 1396 برابر با 22 فوریه 2018

معاون استاندار مازندران با دو اثر جدید در بازار کتاب

  • جمعه, 29 دی 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دو کتاب جدید دکتر علیرضا یونسی معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران منتشر شد


مازنی خبر / گروه فرهنگی : دكتر عليرضا يونسي رستمي پس از چاپ چند اثر در زمينه هاي مختلف، اينبار با انتشار دو كتاب  شعر بحر خونين ( در قالب غزل_مثنوی) و كره جنوبي و برنامه هاي توسعه فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي به كار خود در حوزه هاي مورد علاقه اش تداوم بخشيد.

به گزارش مازنی خبر ، بحر خونين، شعري است در قالب تركيبي غزل، مثنوي قريب ۲۵۰ بيت با مضمون عاشقانه و محتويات دل انگيز و گاه بسيار زيبا كه هم ريشه در سنت عظيم ادبيات فارسي دارد و هم بطرزي غافلگير كننده، نو و خلاق است و مي توان ادعا كرد كه برخي ابيات اين اثر از اصالت ادبي و انديشگي ويژه اي برخوردار است و گاه با برخي ابيات شعر فارسي در اين حوزه ها پهلو مي زند.
من كنون درياييِ عشق وي ام 
ناخداي كشتي ام، من بحري ام
من ني ام نحوي كه گويم از صفت        غرقم اندر چشمه هاي معرفت
مي خوريم آب حيات اندر سبو
متحد در هستي اوييم، او
شاعر در اين منظومه گهگاه به استقبال و تضمين ابياتي بسيار زيبا از لسان الغيب، جلال الدين محمد بلخي، ... و حتي شاعران جوان معاصر مي رود و منظومه خود را در لحظاتي خاص به ادب گذشته و معاصر پيوند مي زند و اين گريزها در جاي جاي اين منظومه چنان جا افتاده است كه انگار بخش لا ينتزع و جدايي ناپذير از آن است:
به اين فراز رشك برانگيز كه با 3 بيت از مولوي آغاز و با ابيات شاعر استمرار مي يابد، توجه نماييد:
(( دَم كه مردِ نايي اندر ناي كرد 
 در خورِ ناي است ني در خوردِ مرد
ما همه شیریم، شیران عَلَم
حمله مان از باد باشد دَم به دَم
حمله مان پیدا و نا پیداست باد
جان فدای آن که ناپیداست، باد ))
و ابیات شاعر بحر خونین استمرار می بابد:
ما ز خودْ چیزی نبودیم از نخست
بی ستون یار ما سُستیم، سُست
هر چه ما داریم از یار است و بس  
بی چراغ یار، کور از پیش و پس
ما ز افسون تو افسون می شویم
می دَمی در ما و مجنون می شویم
چون به حرف آییم از نای شماست
گر به رقص آییم از آوای شماست
طوطی شیرین سخن در آینه 
خود نبيند، يار بيند معاينه
هر چه گويد گُفتِ استاد است و بس   چون سليمان رهبر باد است و بس

ديگر نكته آن كه گر چه زبانِ بحر خونين در اغلب موارد، زباني روشن و بياني آسان است، ليك گاهي آن چنان سخن، تعبيرات و گردش لفظي كلام اوج مي گيرد كه جان و روان مخاطب را با خودش در اصالتِ كلام و معناي خويش غرق مي كند كه روح ابيات عطر آگين مثنوي مولانا جلال الدین محمد بلخی را با خودش تداعي مي نمايد.
ابيات پاياني منظومه بحر خونين:
گر بگويد شو رها زين ننگ و نام
من رها هستم چرا افتم به دام
عشق كرد آزاد ما را از جهان  
از جهان و جمله آلامِ در آن
عشق ما را غرق كرد اندر شعف   
گفت رو در بحر عشق و لاتخف
اين منظومه با 10 بيت در قالب مثنوي، آغاز، با قريب 25 بيت در قالب غزل ( با توجه به مضمون شعر بهتر آن است غزل نام داشته باشد ) ادامه مي يابد و در بخش اعظم پاياني شعر، با بازگشت به قالب مثنوي نهايتا به اتمام مي رسد.
اين منظومه به شيوه اي كاملا كلاسيك، در وزن مثنوي معنوي مولانا و منطق الطير عطار ( فاعلاتن فاعلاتن فاعلن ) و در بحر رمل با ستايش پروردگار سبحان آغاز مي شود و پس از چند بيت؛ سخنِ عشق را به عنوان موضوع مركزي خود و ادامه وصف عشق خداوند سبحان كه به بحر خونين تعبير شده و نام آن بر جلد كتاب نقش بسته است، پي مي گيرد.
گفتَمَت بازی نباشد عشق هان
خویش را زین بحر خونین وارهان
با اين اشارت، روشن است كه عشق مورد نظر شاعر در اين منظومه مطلقا عشق حقيقي و معشوق مورد نظر او صانع عالم و آدم، حق سبحانه باريتعالي است.
پرداخت زيبا، بيان روشن و تعبيرات نغز اين منظومه، بيانگر همه ي آن چيزي است كه شاعر در وصف عشق، عاشق، وصل، هجران و تقابل عقل و عشق در نزدیک به ۲۵۰ بيت در كمال خلاقيت به رشته نظم درآورده است و در بياني كلي بايد گفت كه منظومه بحر خونين، تركيبي از دو پاره شعر سهل و ممتنع و ابياتي گاه رشك بر انگيز است. ابيات روان را بيشتر در آغاز اين منظومه شاهديم و با اوج گيري فضاي خلاقه شعر و پرورش مضمون، اندك اندك در ادامه با سطوري ناب، خلاقانه و گاه پرشباهت با ابيات مثنوي هاي بزرگ شعر فارسي روبرو مي شويم.
حقيقت اين است كه مجموعه عاشقانه سرايي هاي عليرضا يونسي بسيار بيش از ابيات حاضر است و تا جايي كه بنده ملاحظه كرده و خوانده ام از 400 تا 500 بيت در مي گذرد و با توجه به اين كه شاعر، مدام در كار سرايش اين نوعِ شعر است چه بسا در آينده اي نه چندان دور از هزاران بيت نيز درگذرد، ليكن ايشان ترجيح داده اند در اين منظومه خواننده را با اثري مطول خسته ننمايند و در مجموعه اي كه بتوان در يك نشست مورد مطالعه قرار داد، خواننده را با اثر خويش همراه نمايند.
بار دگر در اين مجال با ابياتي بسيار زيبا از اين اثر، خواننده محترم را به خوانش منظومه بحر خونين، سروده دكتر عليرضا يونسي رستمي، شاعر و نويسنده معاصر دعوت مي نماييم:

چند و چندَت گويم از عشق و جنون          تا رهي از پرده هاي وهم گون
چند گويم تن به آب عشق زن 
 روح را در برج اعلا كن وطن
تا شوي عيسي دَم و موسي كلام
تا كه آتش بر تو گويد السلام
تا شوي چون ماه گردون، چرخ زن
تا ز هر عضوت برآيد تَن تََنَن 
منطق الطيري دگر خواني زعشق 
قصه هاي نغز و رباني ز عشق
عشق را فرياد زن تا جان شوي
 پاك گردي، همدم جانان شوي
تا مسيحا گردي از دم هاي عشق 
تا چو موسي دم زني از ناي عشق
تا بِِبُري سَر ز فرعون درون
تا زني فرياد همچون ارغنون
تا شود ذرات تو خورشيد وار
پُر تلالو، پُر درخشش، پُر عيارهمچنین کتاب "كره جنوبي و برنامه هاي توسعه فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي" نوشته علیرضا یونسی نیز منتشر شده است.


به گزارش مازنی خبر ، اين كتاب با رويكرد تحليلي و تطبيقي با جمهوري اسلامي ايران در ادامه پژوهش هاي اين نويسنده در خصوص تحليل مباني توسعه در كشورهاي توسعه يافته در 1000 نسخه در سال 96 به زيور طبع آراسته شد.
كتاب كره جنوبي و برنامه هاي توسعه فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي كه پس از برنامه هاي توسعه اي ژاپن، دومين كتاب دكتر يونسي در اين موضوع است و از سوي نويسنده در 224 صفحه بچاپ رسيده و در 9 فصل تنظيم شده است به معرفي كره جنوبي و اديان آن، موقعيت جغرافيايي، تاريخ، اقتصاد و توسعه اقتصادي، تحليل بر مسائل اجتماعي، فرهنگي و آموزشي، سياست و توسعه اقتصادي و اجتماعي، سياست و قواي نظامي و توان بازدارندگي، سياست و مراجع قانوني و سياست و روابط بين المللي مي پردازد.
     اهميت كتاب بدان است كه " ضمن اشاره به تاريخ فرهنگ، اقتصاد، آداب و رسوم، اديان و ... بررسي برنامه هاي كوتاه، ميان و دراز مدت حاكمان كشور در دوره هاي مختلف بويژه بعد از جنگ جهاني دوم علي الخصوص در دو دهه اخير مي باشد كه به شرح وضعيت كره جنوبي در حوزه هاي مختلف مي پردازد. "
مسئولان اين كشور با بهره گيري از ظرفيت هاي بالقوه و بالفعل كره جنوبي با تدوين برنامه يي اصولي و جامع، توانستند كشوري بهم پاشيده را به سرزميني پيشرفته، مدرن و توانا در عرصه هاي اقتصادي تبديل كنند.
جالب توجه اين است كه در سايه برنامه ريزي دور انديشانه، اهميت خاصي براي منابع انساني قائل شدند و در شمار كشورهايي قرار گرفتند كه در مسير پیشرفت، بیشترین بهره را از امر آموزش بردند.
تحصيلات عالي در اين كشور بسيار جدي و سرمايه گذاري در بخش آموزش و تحقيقات علمي از سياست هاي اصلي اين كشور است و در حال حاضر در زمره سيزده اقتصاد برتر جهان قرار دارد و 9 دانشگاه كره جنوبي جزو 50 دانشگاه برتر جهان بشمار است. "
گفتني است دكتر يونسي در ادامه تحقيقات توسعه اي پس از چاپ اين كتاب، در حال تحقيق در خصوص تحليل مباني توسعه مازندران و برخي ديگر از كشورهاي توسعه يافته است.
خواندن اين دو كتاب براي علاقمندان به موضوعات ادبي و توسعه اي خالي از فايده نيست.


  سيد علي اصغر موسوي ( طبري )

کارشناس روابط عمومی استانداری مازندران

بازدید کد خبر: 17966

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی