امروز: پنج شنبه 03 اسفند 1396 برابر با 22 فوریه 2018

نقش مدارس طبیعت در افزایش خودباوری کودکان

  • سه شنبه, 26 دی 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

آوا منصوری فعال حوزه محیط زیست : لمس طبیعت را از کودکان نگیریم

 

 

به گزارش مازنی خبر و به نقل از تکرار ، اصطلاح مدرسه طبیعت (Forest School) هم به عنوان نوعی رویکرد آموزشی و هم به عنوان سازمانی که با این رویکرد مشغول به فعالیت می پردازد، در دنیا مورد توجه قرار گرفته است.
اولین مدرسه طبیعت در جهان در سال ۱۹۲۷ در ایالت ویسکانسین آمریکا راه اندازی شد . این ایده برای اولین بار توسط اساتید دانشکده کشاورزی دانشگاه ویسکانسین مورد توجه قرار گرفت.
طرح ایده مدرسه طبیعت تا به امروز در کشورهای دانمارک، سوئد و دیگر کشورهای اروپایی اجرا شده است. این ایده در کشور دانمارک در مقطع پیش از دبستان به عنوان برنامه رسمی آموزشی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ایده مدرسه طبیعت به کشور انگلستان درسال ۱۹۹۰ و در کالج بریج‌واتر ورود پیدا کرد که سامرست سردمدار توسعه این ایده در این کشور است. ایده مدرسه طبیعت رشد بسیار سریعی در انگلستان داشته است به طوری که تا سال ۲۰۰۶ بیش از ۱۴۰ مدرسه طبیعت در این کشور آغاز به کار کرده‌اند. در حال حاضر، ایده مدرسه طبیعت به کشورهای استرالیا، کانادا، آمریکا، نیوزلند، آمریکا، مالزی، سوئیس، اسپانیا، ایرلند و آلمان نیز راه پیدا کرده است .

اما عبدالحسین وهاب‌زاده ایده پرداز شکل گیری مدرسه طبیعت در ایران است. ایده مدرسه طبیعت حاصل سال‌های طولانی تدریس و تجربیات وی برای یافتن نقطه اثرگذاری و ایفای نقش اجتماعی‌اش و از منظر وی گره‌گشای آموزش‌های ناکارآمد محیط زیست است. عبدالحسین وهاب‌زاده در حال ترویج ایده مدرسه طبیعت در سرتاسر ایران می باشد. بذرهایی که این فعال محیط زیست ایران در حال کاشتن است، برخی میوه داده‌اند و برخی تازه جوانه زده‌اند. این ایده در مدرسه طبیعت «کاوی‌کنج» مشهد، مدرسه «گلستان» که همجوار با پارک ملی گلستان است، مدارس چالوس، کیاشهر، بیرجند، اصفهان، تهران، عباس‌آباد مازندران، کرمانشاه، قشم، ساری، همدان، دماوند و کرج(چهارباغ)… با تلاش دوستداران کودک و طبیعت آغاز به فعالیت نموده است . تا کنون بیش از ۶۰ مدرسه طبیعت در سرتاسر ایران آغاز به کار کرده اند.
بنا بر این گزارش ، گروه کوچکی در شهر مشهد، در سال ۱۳۹۲، با آغاز برنامه‌ای تحت عنوان سفرهای آقای کِرم، سنگ بنای جریانی را با عنوان مدارس طبیعت در کشور پایه گذاشتند. در این سفرها، کودکان در روزهای پایانی هفته، به دامان طبیعت ‌برده می‌شدند و با حفظ امنیت، به کودکان اجازه فعالیت آزادانه و خودانگیخته در دل طبیعت داده می‌شد. شیوه عمل این گروه مبتنی بر آخرین دستاوردهای دانشی در حوزه روان‌شناسی و برگرفته از ایده مدارس جنگل و مدارس طبیعت در اروپا بود. این گروه سرانجام پس از یکسال تلاش توانست اولین مدرسه طبیعت کشور به نام مدرسه طبیعت کاوی‌کنج را در شهر مشهد در یک زمین و مکان ثابت پایه گذاری و راه اندازی نماید. در شهریور ماه ۱۳۹۳ فعالیت مدرسه طبیعت کاوی کنج در مرکز رشد کشاورزی مشهد به صورت غیررسمی آغاز شد. مدرسه طبیعت کاوی کنج با تعامل و همراهی سازمان حفاظت از محیط زیست موفق شد، با حضور نمایندگان استانی از سازمان حفاظت محیط زیست، آموزش و پرورش، شهرداری و مسئولان کشوری از سازمان حفاظت محیط زیست، به صورت رسمی در دیماه همان سال فعالیت خود را آغاز نماید. این گروه در گام اول به ساخت یک الگوی قابل ارائه از ایده مدرسه طبیعت پرداخت و به موازات آن به ترویج مفهوم مدرسه طبیعت، حساس سازی، ظرفیت سازی و نهادینه سازی معطوف به آن در جامعه به طرق مختلف پرداخت.
مدرسه طبیعت کاوی‌کنج در طول فعالیتش توانسته است، با تبیین ضرورت تجربه خودانگیخته کودک در طبیعت و نشان دادن نمونه عملی تحقق آن، برای اولین بار در کشور، حمایت گسترده گروه‌های مختلف اجتماعی و کار داوطلبانه (بیش از ۵۰ نفر در مدت فعالیت مدرسه طبیعت کاوی کنج از اقشار مختلف اجتماعی در این مجموعه فعالیت‌های مختلف داشته اند) و حمایت نهادهای مختلف دولتی (دانشگاه فردوسی، مرکز رشد کشاورزی، سازمان محیط زیست) را جهت تحقق این تجربه نه برای یک گروه آسیب دیده اجتماعی بلکه برای قشر متوسط و بالای جامعه ولی ناآگاه، جلب نماید که این تجربه از این منظر جزء اولین تجربه‌ها در کشور است.

به دلیل اهمیت توسعه مدراس طبیعت در کشور ، با آوا منصوری یکی از فعالین این حوزه همکلام شدیم. وی در تلاش است اولین مدرسه طبیعت را در شهرستان قائم شهر در استان مازندران راه اندازی نماید .

آوا منصوری در گفتگو با تکرار با بیان اینکه امروزه با ورود به دنياي مدرن و توسعه تکنولوژی، كودكان بيشتر از هر زمان ديگري نياز به لمس طبيعت و موجودات زنده و گذراندن وقت در دل طبيعت دارند ، افزود : اين روزها گسترش تكنولوژى و آپارتمان نشينى باعث شده كه كودكان ما كمتر به بازي و فعاليت‌‎هاى آزادانه‌ى كودكانه بپردازند.

منصوری ادامه داد : کودکان نياز دارند آزاد و رها باشند و تجربه ى بازى هاى خودانگيخته و بدون دخالت بزرگان ، همراه با تخيل و همچنين در تعامل با عناصر طبيعي مثل سنگ، چوب، آب، خاك، گياه و حيوانات تجربه به دست بياورند كه متأسفانه اين فعاليتها انجام نميشود.

این فعال حوزه محیط زیست با تاکید بر اینکه رويكرد مدارس طبيعت يكي از راهكارهاى مهم و تأثيرگذار براي بازگرداندن طبيعت به زندگي كودكان امروزي است ، تصریح کرد : كودك از ابتداي تولد تحت كنترل شديد والدين قرار دارد لذا پس از طى سه يا چهار سال اول زندگى باالاجبار به كلاسهاى مختلف و در فضاهايى بسته و محدود، جهت كسب آموزش‌هايى كه مربوط به سنين اوليه كودكى نيست مينشيند .

وی ادامه داد : والدین به دنبال این هستند نهايتا از فرزندشان يك دانشمند ساخته شود اما همان كودك در دوران بلوغ و جوانى كه زمان انتخاب مسيرش براى ادامه زندگى است، راهى جلوى رويش نمي‌بيند و توانايى انتخاب و برنامه ريزى را ندارد چون هيچ زمانى خود حق انتخابى نداشته و همچنين در سال‌هاى كودكى وظيفه اش را كه فقط بازى كردن بود به درستى انجام نداد.

آوا منصوری عضو هیات موسس مدرسه طبیعت نوج ساری ، ضمن تقدیر از دکتر وهاب زاده بنیان‌گذار مدرسه طبیعت در کشور و تمام فعالین این حوزه ، اظهار داشت : با توجه به فعالیتم در انجمن محيط زيست ساری و به دليل علاقه زياد به کار با كودكان تصمیم گرفته ام اولین مدرسه طبیعت را در قائم‌شهر راه اندازی نمایم.

این عکاس حوزه طبیعت ،‌ با تاکید بر اینکه رویکرد راه اندازی مدرسه طبیعت مي‌بايست به زودى در سراسر كشور توسعه یابد ، تصریح کرد : مدرسه طبیعت می تواند نقش پررنگی در افزایش خلاقیت کودکان و دوستی آنها با محیط زیست داشته باشد.

منصوری راه اندازی مدرسه طبیعت در قائم شهر را یکی از مهمترین اهداف زندگی خود برشمرد و افزود : امیدوارم در راه اندازی مدرسه طبیعت در قائم شهر همکاری و همدلی مسئولین و دلسوزان محیط زیست و طبیعت را به همراه خود داشته باشم.

وی با اشاره به بخشی از فعالیت هایش در حوزه مدرسه طبیعت ، ادامه داد : با همكارى خانه هنر و موزه موسيقى ريحانه کوتنا قائم شهر براى معرفى هر چه بهتر ایده‌ی مدرسه طبیعت ، نمايشگاه ملى عكس های پوريا قليچ خانى تسهيل‌گر كودك ، عكاس مشهور مدارس طبيعت ايران و کارشناس ارشد محيط زيست ، مانند بسیاری از شهرهای کشور در قائم شهر نیز برگزار شد و با استقبال کم‌نظیر مردم، دانش آموزان و مسئولين رو به رو شد.

این فعال حوزه مدرسه طبیعت ، فرهنگ سازى و توسعه این ایده در جامعه را ضروری دانست و اظهار داشت : این روش تربيتى در بين والدین و مربيان كودك بسیار موثر است چون بيشتر به اصل پرورش خلاقيت و هوش چندگانه ى كودك می پردازند تا اينكه راهى ثابت و باطل را طى كنند.

منصوری ادامه داد : مدارس آموزش و پرورش و مهدهاى كودك می توانند در کنار مدارس طبیعت گام برداشته و در افزایش تجربیات جدید خودانگیخته و مهارت های بیشتر توسط دانش آموزان نقش مهمی ایفا کنند.

آوا منصوری ضمن تشکر از پدر و مادر خود که نقش مهمی در پیشرفت وی داشتند و همچنین تشکر از مهندس محسن عزيزى فعال فرهنگی و هنری ، منتخب برتر برگزارکننده جشنواره های فرهنگی در کشور از سوی سازمان گردشگری ، مدير خانه هنر و موزه موسيقى ريحانه كوتنا و سردبير مجله گردشگرى “بريم سفر” که قطعه اى زمين در طبیعت زیبا و بکر روستای کرچنک جهت راه اندازی مدرسه طبیعت در قائم شهر در اختیار قرار دادند ، افزود : مدرسه طبیعت در شهرستان قائم شهر با نام “ریحانه” به فعالیت خواهد پرداخت.

 

بازدید کد خبر: 17932

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی