امروز: سه شنبه 04 ارديبهشت 1397 برابر با 24 آوریل 2018

لازمه اقتصاد مقاوم ، ذهنی پویا و جوان‌محور است

  • جمعه, 17 فروردين 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

فرهنگ سازی و تبلیغات فرهنگی و تجاری در راستای حمایت از کالای ایرانی بسیار حائز اهمیت است

 

 

اختصاصی مازنی خبر / امیر رشیدی (معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ١٠ تهران و مدرس دانشگاه) : نام‌گذاری هوشمندانه و مدبرانه ی سال 97 به نام حمایت از کالای ایرانی از سوی رهبری معظم انقلاب ،  در واقع حلقه ای از نامگذاری های اقتصادی سال های اخیر است.

حمایت از کالای ایرانی از الزامات اساسی اقتصاد درون زاست. حمایتی که باید همزمان از سوی دولت و ملت صورت گیرد. در این راستا ذکر چند نکته لازم به نظر می رسد:

1- کالای ایرانی طیف گسترده ای از محصولات تولید داخل را شامل می شود که قطعا نمی توان گفت همه ی آنها فاقد کیفیت لازم هستند. هرچند در این بین محصولاتی همچون خودرو و لوازم الکترونیکی به لحاظ کیفیت و قیمتِ متناسب با کیفیت، چندان قابل قبول نمی باشند، اما یقینا بسیاری از کالاهای ایرانی از جمله البسه، کیف و کفش، مواد غذایی و خیلی از کالاهای مورد نیاز که در داخل تولید می شوند کیفیت قابل قبولی دارند که البته ممکن است در برخی موارد به لحاظ قیمت گران تر از مشابه خارجی باشند و اینجاست که حمایت دولت و مردم ضروری تر به نظر می رسد.

2- فرهنگ سازی و تبلیغات فرهنگی و تجاری در راستای حمایت از کالای ایرانی بسیار حائز اهمیت است. در این جهت نقش متخصصان و رسانه ها به ویژه رسانه ملی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد.
تاثیرگذاری بر نگرش مردم نسبت به کالای ایرانی و تشریح تاثیر خرید حتی یک کالا در رونق اقتصاد ملی می تواند از هر گونه حمایت دولتی موثرتر باشد.

3- نقش تولیدکنندگان داخلی در این میان نباید مورد غفلت قرار گیرد. یقینا شعارهایی مانند اقتصاد درون زا، حمایت از کالای ایرانی و...  نباید محملی برای عدم توجه تولیدکنندگان داخلی به ارتقای کیفیت و عدم به کارگیری روش هایی برای کاهش قیمت تمام شده باشد.
نکته دیگر توجه تولیدکنندگان داخلی به صادرات و جذب بازارهای خارجی است. چیزی که می توان از بیانات رهبری نیز آن را برداشت نمود؛ تحت عنوان اقتصاد برون گرا.

4- نکته آخر که رهبر معظم باز هم در سخنرانی نوروزی خود به آن اشاره داشتند نقش جوانان و توجه به ثروت های انسانی و طبیعی است. نقشی که همواره مورد غفلت است و رهبری این بار آن را با عنوان یک چالش ذهنی مطرح نمودند. چالشی که به نظر در حال منتهی شدن به انسداد ذهنی است. انسدادی که ذهن پویای جوان ایرانی با آن نسبتی ندارد.

قطعا تحقق اقتصاد مقاومتی با وجود مقاومت ذهنی مسوولان عزیزمان در حوزه های تصمیم گیری و اجرایی بسیار کند پیش خواهد رفت.

لازمه و مقدمه ی اقتصاد مقاوم و درون زا، ذهنی پویا و نوآور است که در فضایی پر شور و طراوت و جوان محور می تواند با سرعت دنبال شود.

بازدید کد خبر: 18507

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی