امروز: جمعه 31 فروردين 1397 برابر با 20 آوریل 2018

اختصاصی مازنی نیوز از نصب تندیس شهید خلبان جعفر مهدوی در قائمشهر...

 • چهارشنبه, 27 شهریور 1392
 • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

خط شکن هوانیروز جمهوری اسلامی ایران در سال 1333 در قائمشهر متولد شد. پدرش نام جعفر را برای او برگزید اما در بین خانواده و بستگان به ابراهیم معروف بود.

 

اختصاصی مازنی نیوز  : خط شکن هوانیروز جمهوری اسلامی ایران در سال 1333 در قائمشهر متولد شد. پدرش نام جعفر را برای او برگزید اما در بین خانواده و بستگان به ابراهیم معروف بود.
جعفر مهدوی ملک کلائی در 17 سالگی مدرک دیپلم خود را گرفت و خیلی زود به عنوان معاون مدرسه ملی فخر قائمشهر منصوب شد. علاقه او به خلبانی باعث شد تا جذب دانشگاه هوانیروز شیراز شده و به عنوان شاگرد ممتاز برگزیده شود.
البته جعفر برای رفتن به سمت خلبانی یک مخالف بسیار سر سخت در خانواده داشت و او کسی نبود جز مادرش؛
یک ماه درخواست و تلاش جعفر برای جلب رضایت مادر در نهایت با پادرمیانی برادر بزرگتر به نام رمضان نتیجه داد و دعای خیر مادر آغاز کنند راه دشوار او در خلبانی بود.
رمضان مهدوی می گوید: جعفر به عنوان کارپرداز در هوانیروز تهران مشغول فعالیت بود. علاقه زیادی به خلبانی داشت ولی مادر مخالف او بود. یادم می آید مادرم یک ماه به تهران سفر کرده بود تا در کنار جعفر باشد و اجازه ندهد جعفر به سمت خلبانی برود. من کارگر کارخانه بودم که روزی دیدم جعفر از تهران بازگشته است تا دوباره رضایت مادر را جلب کند. جعفر آن روز به مادرمان گفت چه روی زمین باشم چه روی هوا هر چه خدا بخواهد و قسمت من باشد اتفاق خواهد افتاد پس شما اجازه دهید تا بروم و خلبان شوم. آن روز بنده نیز پادرمیانی کردم و در نهایت مادرم با دعای خیرش جعفر را برای ورود به خلبانی به سمت تهران بدرقه کرد.
جعفر برای آموزش خلبانی به دانشگاه افسری خلبانی اصفهان رفت و گواهینامه استاد خلبانی را با نمرات ممتاز از دست سرلشگر خسروداد ( فرمانده وقت هوانیروز کشور ) دریافت کرد. ( این اتفاق قبل از انقلاب اسلامی رخ داد.)

 


مبارزات انقلابی جعفر مهدوی در نوع خود نیز جالب بود. وی در اصفهان عضو انجمن های مردمی و اسلامی بود. حتی چند روزی را به دلیل عدم حضور در حکومت نظامی و سرپیچی از فرامین فرماندهان در زندان به سر برد.
عید سال 57 جعفر با دختر خاله اش ازدواج کرد. همسرش می گوید: من و جعفر از بچگی هم بازی بودیم و علاقه بسیاری به هم داشتیم. بعد از ازدواج برای زندگی راهی اصفهان شدم تا در کنار جعفر باشم. ماحصل ازدواج ما نیز دختری به اسم الهام بود.
جعفر در سال 58 ماموریتی پیدا می کند تا همراه با شهید چمران و شهید فلاحی ( فرمانده وقت ارتش ایران) برای مبارزه و سرکوب گروه های تروریستی به کردستان برود. در واقع این سه نفر طراحان اصلی مبارزه با اشرار کومله در کردستان بودند.
رمضان مهدوی برادر بزرگتر جعفر می گوید: یک روز جعفر ، همسر و دختر چند ماه اش را به قائمشهر آورد . ماه رمضان بود. جعفر نیز عادت داشت روزه را بدون خوردن سحری بگیرد. قرار بود به ماموریت برود و دلش نمی آمد همسر و فرزندش در اصفهان تنها باشند. ماموریت او 20 روزه بود. در اواخر ماموریتش با او تماس گرفتم و قرار شد بنده برای درمان به تهران بروم و جعفر نیز چند روز بعد بیاید و با هم نزد پزشک برویم. من به تهران رفتم و هر چه منتظر ماندم تا جعفر بیاید ولی ... . در نهایت از تلویزیون متوجه شدم برادرم به شهادت رسیده است.


همسر شهید جعفر مهدوی ملک کلائی از اتفاقات آن روز می گوید: شب قبل از شهادتش با او تماس گرفتم. جعفر آن شب به من گفت که در رشته دندان پزشکی نیز قبول شده است و دوست دارد در این رشته نیز ادامه تحصیل دهد. حتی جعفر برایم از شیرینی های محلی کردستان سوغاتی گرفته بود. در واقع او همه وسایلش را جمع کرده بود تا دو روز بعد برگردد که خبر رسید همسرم به شهادت رسید.
شهید جعفر مهدوی ملک کلائی به عنوان خط شکن هوانیروز جمهوری اسلامی ایران در آن روز همراه با کمک خلبان، شهید محمد رضا وجدانی مورد هدف گروه های تروریستی قرار گرفتند و در تاریخ 26 / 5 / 1358 و در بیست و پنجمین روز از ماه مبارک رمضان با دهان روزه به فیض شهادت نائل آمدند.
اخلاق نیک و پسندیده شهید مهدوی در بین خانواده و اهالی روستای ملک کلای قائمشهر شهره خاص و عام بود. همسرش می گوید: هر وقت که به قائمشهر می آمد تا پاسی از شب در خانه دوستان و آشنایان بود. همواره نوجوانان را جمع می کرد و برایشان تدریس می کرد. در فصل های کشاورزی نیز می آمد و پدرش را کمک می کرد.
در مورد اخلاق و شجاعت شهید جعفر مهدوی ملک کلائی همان بس که شهید بزرگوار احمد کشوری از او به عنوان الگو یاد کرده و حضرت امام ( ره ) نیز خواستار دیدار با خانواده آن شهید والامقام شد.
همسر شهید مهدوی در مورد دیدارشان با امام راحل می گوید: قبل از شهادت جعفر، خواب دیده بودم که امام راحل به روستایمان آمده اند و من تنها شخصی بودم که توانستم ایشان را زیارت کنم. خواب را برای جعفر تعریف کردم و او ابراز امیدواری کرد روزی بتواند همراه با من به زیارت امام برویم. حدود 10 روز بعد از شهادت جعفر با ما تماس گرفتند که به قم برویم تا با امام ( ره ) دیدار کنیم.
رمضان مهدوی ادامه می دهد: بنده، پدرم، مادرم و همسر و دختر چند ماهه جعفر همراه با خانواده شهید وجدانی که ساکن رفسنجان بودند به قم رفتیم. آن روز الهام ( دختر چند ماهه شهید جعفر مهدوی ) بی قراری می کرد. او را برای آرام کردن به حیاط منزل امام آوردم که با سید احمد آقا روبرو شدم. ایشان فرمودند الهام را به داخل اتاق ببرم زیرا امام منتظر هستند. امام ( ره ) الهام را در آغوش گرفتند و دستی بر روی صورت او کشیدند. همین نوازش کافی بود تا الهام آرام شود و دقایقی در آغوش امام باشند. روز فراموش نشدنی بود .

 


و اینک مشاهده می کنیم پس از 34 سال نماد شهید والامقامی که خانواده اش عزیز امام راحل ( ره ) بودند باید با دشواری ها و پیگیری های فروان خانواده اش و البته با منت های بسیار در قائمشهر نصب شود.
رمضان مهدوی می گوید: سال 73 تیمسار صفائی نژاد فرمانده وقت هوانیروز کشور که اهل شهرستان قائمشهر نیز هستند در مراسم سالگرد شهید جعفر مهدوی از شهردار وقت قائمشهر خواستند جایگاهی را آماده کنند تا ماکت هلی کوپتر و تندیس شهید مهدوی در این شهر با هزینه هوانیروز نصب شود اما کم کاری مسئولین باعث شد این کار به فراموشی سپرده شود.
رمضان مهدوی ادامه داد: بنده در این مدت بسیار تلاش کردم که بالاخره شورای قبلی شهرستان قائمشهر مصوب کرد تا شهردار سابق شهرمان قائمشهر (عباس صالح زاده) مبلغ 40 میلیون تومان به حساب هوانیروز واریز کند تا ماکت هلی کوپتر و تندیس شهید مهدوی در قائمشهر نصب شود. با پیگیری های آقای معلمی (امام جمعه محترم قائمشهر)، سید هادی حسینی ( نماینده محترم شهرمان در مجلس) و آقای افشین حسین زاده ( عضو سابق شورای شهر قائشمهر) چند ماه پیش شهرداری مبلغ 27 میلیون تومان را پرداخت کرد و قرار بر این شد مابقی هزینه خرید را نیز زود پرداخت کنند تا ماکت و تندیس را به قائمشهر بیاورند. در این مدت سید هادی حسینی نماینده مردم قائمشهر در مجلس چندین بار پیگیری کردند و با من تماس داشتند تا اینکه چند روز پیش ماکت هلی کوپتر و تندیس شهید مهدوی در ابتدای قائمشهر نصب شد اما متاسفانه آقای صالح زاده شهردار سابق قائمشهر علاوه بر اینکه رفتار خوبی با بنده نداشتند ، مابقی هزینه را نیز پرداخت نکردند.
برادر بزرگتر شهید مهدوی ادامه می دهد: چند روز پیش نزد آقای موسوی سرپرست شهرداری قائمشهر رفتم. ایشان را واقعا دلسوز دیدم. بر خلاف شهردار سابق برخورد خوبی با بنده داشتند و گرامی داشتن یاد و خاطره شهدا را وظیفه خودشان می دانستند. ایشان قول دادند در اولین فرصت باقی مانده هزینه ها را به حساب هوانیروز واریز کنند. بنده از شهردار سابق گله مند هستم. ایشان حداقل می توانستند در طول ریاست خودشان در شهرداری ، جایگاه که قرار بود برای نصب ماکت و تندیس فراهم کنند را به شکل استاندارد آماده می کردند ولی باید عنوان کنم سرگرد اسماعیل مهرآذین که از جهاد خودکفائی هوانیروز برای نصب ماکت و تندیس به قائمشهر آمده بودند از جایگاه ابراز نارضایتی کردند و قصد داشتند که ماکت و تندیس را به تهران برگردانند ولی با خواهش بنده و پیگیری های آقای سید هادی حسینی، ماکت هلی کوپتر و تندیس شهید جعفر مهدوی در ابتدای قائمشهر نصب شد. این را هم عنوان کنم که آقای موسوی سرپرست شهرداری قائمشهر قول دادند فضای اطراف جایگاه و زیباسازی آن را به زودی انجام دهند تا شکلی زیباتر به خود بگیرد.
رمضان مهدوی برادر بزرگتر شهید جعفر مهدوی ملک کلائی در پایان از همه افرادی که در نصب ماکت هلی کوپتر و تندیس شهید جعفر مهدوی ملک کلائی در قائمشهر نقش داشتند، تشکر و قدردانی کردند.*** به راستی چقدر تلاش کرده ایم تا شهیدانی مثل شهید جعفر مهدوی ملک کلائی را به نسل جوان و آینده سازان وطن عزیزمان ، معرفی کنیم؟؟؟
در این بین ، نقش مسئولینی که در سخنرانی هایشان همواره خون مقدس شهدا را ضامن حفظ و بقای انقلاب عزیز اسلامی مان می دانند، چیست؟؟ آیا آنها تا به امروز از پس وظیفه سنگین شان بر آمده اند؟؟؟

بازدید کد خبر: 199

4 نظرها

 • پیوند نظر mary پنج شنبه, 07 آبان 1394 ساعت 09:23 ارسال شده توسط mary

  درود بر جناب سرگرد مهرآذين

  گزارش
 • پیوند نظر مریم شنبه, 26 مهر 1393 ساعت 15:44 ارسال شده توسط مریم

  ای کاش ریشه ی تمام این جنگ و ستیز ها خشکونده شه که هیچ بچه ی حسرت مادر و پدر هیچ مادر و پدری حسرت فرزند و هیچ و خواهر و برداری داغ عزیز هم خونشونو نبینه :(

  گزارش
 • پیوند نظر مهدی دوشنبه, 22 مهر 1392 ساعت 22:38 ارسال شده توسط مهدی

  جایگاه این شهید بسیار بیشتر از این اقدامات می باشد

  گزارش
 • پیوند نظر محسن جمعه, 29 شهریور 1392 ساعت 16:14 ارسال شده توسط محسن

  ببینید غرب استان برای شهید شیرودی و کیاکلا برای شهید کشوری چه کرده اند؟ ولی ما قائمشهری ها همچین شهید بزرگواری داریم و برای نصب تندیسش باید التماس خانواده شهید از شهردار شهر را ببینیم.

  گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی