امروز: جمعه 31 فروردين 1397 برابر با 20 آوریل 2018

آشنایی با شهیدی که خبر از شهادتش داد؛

  • جمعه, 29 شهریور 1392
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

در این بین شهید روحانی یونس یونسی دارای سرگذشت جالبی است که شاید در بین شهدای جنگ تحمیلی بی نظیر باشد.

 

به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس؛

اختصاصی مازنی نیوز : المشیر ، روستای بزرگی است میان دو شهر قائمشهر و ساری؛ این روستا 15 شهید را در هشت سال جنگ تحمیلی به نظام مقدس جمهوری اسلامی تقدیم کرده است. شهدای والامقام نظرعلی بهرامی، حسن کرمی، روحانی عبدالله رفیعی، رضا شاکری، رضا خانلری، برادران رحمت الله و روحانی محمد اسدی، برادران حسین و محسن علینژاد، برارجان عسکری، فرامرز اسدیان، محمد محمدیان، حسن سیفی، اکبر ولی پور و روحانی یونس یونسی.
در این بین شهید روحانی یونس یونسی دارای سرگذشت جالبی است که شاید در بین شهدای جنگ تحمیلی بی نظیر باشد.

 


شهید یونس یونسی در سال 1344 در روستای المشیر از توابع شهرستان قائمشهر متولد شد. سال 1358 و پس از گذراندن مقطع تحصیلی ابتدائی ، ترک تحصیل کرد و وارد حوزه علمیه امام جعفر صادق (ع) کوتنای قائمشهر شد تا در محضر آیت الله سلیمانی کسب علم کند.
تحصیل حوزوی شهید یونسی در این مدت مصادف شد با فعالیت های گروه های معاند نظام از جمله گروهک هایی که مرکز فعالیت های ضد انقلابی شان در روستاهای حاشیه جنگل بود. شهید یونسی نیز همرزم با دیگر دوستانش برای افشای ماهیت واقعی اندیشه های پلید این گروه ها بسیار تلاش کرد تا جایی که بارها مورد ترور گروهک های معاند نظام قرار گرفت.
شهید یونسی در سال 1361 جهت تحصیل وارد حوزه علمیه قم شد تا در محضر استادانی چون مرحوم آیت الله صالحی مازندرانی، آیت الله جوادی آملی، آیت الله مظاهری، آیت الله هادوی تهرانی، آیت الله طالقانی و... کسب فیض و علم کند.
با شروع جنگ تحمیلی، شهید یونسی در اواخر سال 64 و پس از طی آموزش های فشرده نظامی و نیز مخابراتی در کنار سردارانی چون شهید بلباسی، شهید محسنی، شهید کارگر، شهید صمصام طور، شهید مولائی، شهید عموئی و ... به عنوان بی سیم چی و پیک گردان حضرت امام محمد باقر (ع) عازم جبهه شده و در عملیات های مختلفی مانند ادامه عملیات والفجر 8 در فاو ، کربلای یک در مهران، کربلای 4 و 5 در شلمچه حضور داشتند .
اما در این بین از نکات قابل ذکر می توان اشاره کرد به اینکه شهید یونسی پیش از آخرین اعزام و با دست خط زیبایش خطاب به امام امت و ملت شهید پرور ، شهادتش را تبریک و تسلیت گفت. در واقع شهید یونس یونسی پیش از آخرین اعزامش به جبهه که در تاریخ 10 آذر 1365 صورت گرفت، می دانست که به فیض شهادت نائل خواهد آمد.


یونسی 19 روز بعد از نوشتن این پیام و 14 روز پس از آخرین اعزامش به جبهه در نامه ای به خانواده اش می نویسد:
« خانواده عزیزم شاید این آخرین نامه ام باشد که به دست شما می رسد مثل اینکه آخر عمرم باشد و آن تقدیر خداست من نمی دانم، که دیگر احساس ماندن برایم سنگینی میکند. الان زمین دارد مرا می بلعد به خاطر گناهان زیادی که کرده ام باشد کوله بار گناه را بر دوشم گرفتم و در سنگر با اشک چشمهایم می خواهم زیارت خدا را بکنم. »

 

اما نکته ای که باعث حیرت تمامی جانبازان و بازماندگان جبهه شده بود به حرکت بی نظیر شهید یونسی مبنی بر نوشتن نام و مشخصاتش بر روی شلوارش مربوط می شود.
شهید والامقام یونس یونسی با توجه به اینکه باور داشت در عملیات آخرش (عملیات کربلای 5 در شلمچه) به شهادت خواهد رسید ، برای اینکه به راحتی قابل تشخیص باشد، بر روی شلوار پای چپ خود نوشت : « یونس یونسی المشیری / مازندران ، قائمشهر »

 


از خصوصیات بارز این شهید روحانی می توان به شجاعت همراه با معنویت ایشان اشاره کرد که سرگذشت او را تنها می توان در داستان های افسانه ای یافت ولی در ایشان مصداق عینی پیدا کرده است. از دیگر نکات مهم می توان به پدر بزرگوار ایشان اشاره کرد که به عنوان رزمنده در مناطق عملیاتی غرب کشور حضوری فعال داشتند  که نتوانسته بودند در مراسم تشییع پیکر فرزند شهیدش در قائمشهر حضور یافته و درنهایت در مراسم هفتم شهید یونس یونسی توانستند حضور یابند.

شهید یونس یونسی در کنار پدر بزرگوارش


این سرگذشت شهیدی است که می دانست پس از آخرین اعزامش به جبهه به فیض شهادت نائل خواهد آمد و اینگونه است که شهید روحانی یونس یونسی چهره ای ویژه و کم نظیر از خود بر جا گذاشته است.

 

 

 

بازدید کد خبر: 258

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی