امروز: سه شنبه 01 اسفند 1396 برابر با 20 فوریه 2018

یادگار امام: تلخی های رسانه را به جان بخریم

چهارشنبه, 15 شهریور 1396 ساعت 06:23

 سید حسن خمینی: بزرگترین عاملی که باعث می شود انسان ها و جامعه به سمت فساد نروند، رسانه است

 

 

یادگار امام گفت: هیچ کس نباید از نگاه تیزبین جامعه در حوزه فساد مصون باشد چرا که ما در برخورد با فساد هیچ حدی نداریم و هیچ تعارفی هم نباید باشد.

به گزارش مازنی خبر ، آیت الله سیدحسن خمینی در دیدار وزیر، معاونان و کارکنان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هر روزگاری را به نامی می‌خوانند؛ اگر بعدها بخواهند این مقطع را نامگذاری کنند نام آن «عصر ارتباطات» است.

وی یادآور شد: در تاریخ آمده که خبر مرگ معاویه بعد از 10 روز با پیک‌های بادپا به کوفه رسیده است. در زندگی شاهان صفوی که آغاز ارتباط بین ایران و اروپا است پیک‌ها و سفرا یک سال، و بعضا یک سال و سه ماه، بعد می‌رسیدند. در عصر مشروطه نیز روزنامه‌ها در بمبئی چاپ می‌شده و با کشتی به بندرعباس و از آنجا با قاطر به تهران می‌آمده است. کمی جلوتر بیاییم، در داستان ویتنام منتظر رادیو و یا روزنامه‌های عصر بودیم که خبری را اعلام کند. اما امروز خبر را نمی‌خوانیم، بلکه خبر را مستقیما تماشا می‌کنیم.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه این عصر لوازم خود را دارد، تصریح کرد: ارتباطات، مانند تمام ساخته‌های بشر ابعاد  مثبت و منفی دارد و انتفاع از آن در گرو این است که ما جامعه را به تربیت سالم برسانیم. البته در ابتدای استفاده از یک ابزار جدید ممکن است تبعات منفی جلوه‌گر شود. همانگونه که تلویزیون، رادیو و حتی روزنامه‌ها در ابتدا با خود مشکلاتی را به همراه داشته است.

وی تأکید کرد: اینترنت و فضای وب، لازمه قهری روزگار ماست و ما باید آن را به عنوان واقعیت بپذیریم؛ باید از بدی‌هایش ممانعت و مفاسدش را مراقبت کنیم و نسبت به اصل آن به عنوان یک واقعیت عصر خودمان انتفاع ببریم.

وی افزود: بزرگترین انتفاع فضای آزاد اطلاعات، مقابله با درد بزرگ جامعه ما یعنی فساد است که مورد تأکید رهبری معظم انقلاب و تمام مسئولان است. هیچ چیزی مانند رسانه‌ها، مردم و افکار عمومی مانع فساد نیست، زیرا بزرگترین کنترل در درون یک جامعه کنترل غیر رسمی است.

یادگار امام تأکید کرد: بزرگترین عامل برای اینکه انسان و جامعه به سمت فساد نرود افکار عمومی و رسانه است. البته این عرصه آثار و تلخی‌هایی هم دارد و ممکن است تلخی‌های این فضای رسانه ای گریبان هرکدام از ما را گرفته باشد اما به شیرینی‌ها و حلاوت نتیجه آن برای جامعه نگاه کنید و تلخی‌های آن را به جان بخرید.

سید حسن خمینی با بیان اینکه فساد در هیچ رده‌ای از جامعه ما پذیرفته شده نیست، ادامه داد: هیچ کسی نباید  از نگاه تیزبین جامعه در حوزه فساد، چه فساد اقتصادی و چه فساد غیر اقتصادی، مصون باشد؛ همه باید نسبت به فساد حساسیت داشته باشیم. در برخورد با فساد هیچ حدی نداریم و هیچ تعارفی هم نباید باشد؛ هرجایی فساد بود نسبت به آن حساسیت نشان بدهیم و بدهید. مهمترین جای این حساسیت امروز در فضای مجازی و یا به تعبیری کل فضای جامعه است.

وی تصریح کرد: امروز زیرساخت ارتباطات که در کشور مهیا شده است که البته متأسفانه بسیاری از آن را خارجی‌ها انجام داده اند؛ در حالی که ما در داخل هم می‌توانستیم این کار را انجام دهیم و هنوز هم می‌توانیم، اما رسیدن به آن نیازمند سماحت و سعه صدر  است؛ به مدد این زیرساخت امروز  همه دارای رسانه شده‌اند و هر کسی می‌تواند تولید فکر، خبر و نقد کند. البته ممکن است ده‌ها نفر هم از آن سوء‌استفاده کنند اما نتیجه مجموع آن برای جامعه ما مثبت است.

یادگار امام تأکید کرد: بزرگترین عامل مقابله با فساد افکار عمومی و بزرگترین ابزار برای افکار عمومی رسانه است که امروز تنها یا بزرگترین رسانه ارتباطات است. لذا اگر شعار جامعه ما مقابله با فساد است راهش این است که این توجه افکار عمومی را بسط دهیم و از خرد جامعه هم ناامید نباشیم و به فهم جامعه اعتماد داشته باشیم. بزرگترین درسی که می‌توانیم از امام بگیریم این است که به فهم مردم اعتماد داشته باشیم. ممکن است در کوتاه مدت گروهی از جامعه اشتباه کند ولی باید به خرد جامعه اعتماد داشته باشیم.

سید حسن خمینی گفت: مجموعه چیزی که امروز به ارتباطات مشهور شده وظایف مختلفی دارد و بزرگترین ساختار فساد ستیز جامعه ما است که البته ممکن است مثل هر ساخته انسانی فسادهایی هم داشته باشد که باید از آن‌ها جلوگیری کرد. شرط اصلی توفیق این است که مردم به مجموعه کسانی که به آنها خدمات می‌دهند اعتماد کنند و احساس کنند که امنیت دارند و در اطلاعات شخصی آن‌ها دست برده نمی‌شود و مجموعه این فضا، پاسدار حرمت‌های آنان است.

وی با اشاره به وعده وزیر ارتباطات برای کاهش تعرفه اینترنت افزود: پایین آوردن نرخ خدمات بسیار حرف درستی است. مردم باید احساس کنند با کمترین هزینه به این خدمات دسترسی دارند.

یادگار امام گفت: جوانگرایی در مجموعه شما درست‌ترین و بجاترین جوانگرایی در ساختار مدیریتی نظام است، زیرا جایی است که جوانان حتما دارای ذهنیت‌های بهتر و شناخت بیشتر نسبت به این مجموعه هستند و امید به بهتر شدن مجموعه هم از این جهت وجود دارد.

وی در پایان اظهار کرد: امیدوارم همت همه معاونیان مجموعه که بسیاری از آن‌ها از پایه گذاران و اندیشمندان این حوزه هستند بتواند روزهای بهتری را پیش روی فضای ارتباطی کشور ما قرار دهد.
 

 آذری جهرمی: مردم تا زمانی حامی ما هستند که پیگیر خواسته ها و اهداف آنها باشیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه باید یادمان باشد وامدار چه مسیری هستیم، گفت: مردم تا زمانی حامی ما هستند که پیگیر خواسته ها و اهداف آنها باشیم.

محمدجواد آذری جهرمی دیدار با یادگار امام در حرم امام گفت: بسیار خرسندم که در هفته اول کار رسمی، توفیق دیدار با یادگار گرامی حضرت امام آیت الله سید حسن خمینی را یافتیم. امروز خانواده وزارت ارتباطات که وظیفه خدمت به مردم در عرصه برقراری ارتباط را دارند لازم دیدیم در ابتدای کار به آرمان هایمان مراجعه کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با جوانان دنیای اسلام گفتند خواسته هایتان را روی کاغذ بنویسید تا زمانی که به جایگاه و منصب رسیدید یادتان نرود برای چه چیزی حرکت و انقلاب کرده اید.

وی تأکید کرد: هدف ما از تجدید میثاق این بود که از امام، یادگاران امام و آیت الله هاشمی یاد کنیم. ما مدیون امام، شهدا و یادگاران امام هستیم. مهم این است که ما رهرو آنها باشیم و فراموش نکنیم که هدف ما خدمت به مردم است. یادمان باشد انقلاب ما دینی و مبتنی بر مبانی دینی است و بنا است اعطای اسلام را در پی داشته باشد.

جهرمی با بیان اینکه مردم به حرف ما توجه نمی کنند و به عمل ما توجه می کنند، اظهار داشت: ما وظیفه داریم مسیر امام را ادامه دهیم. امام محبوب دلها بود و نام اسلام را زنده و پرآوازه کرد و امروز کل منطقه تحت تأثیر آن به حرکت درآمده است. لازم است یادآوری کنم که اگر امام نبود یک جوان شهرستانی می توانست به عنوان وزیر حضور داشته باشد؟ یادمان باشد که وامدار چه مسیری هستیم و پاسخگوی ولی نعمتان خودمان باشیم.

وی در پایان گفت: اگر نیتمان خالص باشد دعای امام پشت سر ما است. مردم تا زمانی حامی ما هستند که پیگیر خواسته ها و اهداف آنها باشیم.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

حالت های رنگی