کد خبر: 18302تاریخ انتشار : 20:26:02 - چهارشنبه 12 مه 2021

یادداشتی با موضوع فشار برای تائید صلاحیت بعضی داوطلبان شوراهای اسلامی در مازندران / سردارِ عدالت

اختصاصی مازنی خبر / میثم کاوه : با نگاهی به کشورهای توسعه یافته ، می توان دریافت که یکی از عوامل پیشرفت و موفقیتشان، مبارزه با فساد و دور کردن مفسدین از مسئولیت های مهم است. موضوعی که در دین اسلام نیز بارها بر آن تاکید شده است. تأکید خداوند متعال بر پی‌ریزی اقتصادی سالم […]

یادداشتی با موضوع فشار برای تائید صلاحیت بعضی داوطلبان شوراهای اسلامی در مازندران / سردارِ عدالت

اختصاصی مازنی خبر / میثم کاوه : با نگاهی به کشورهای توسعه یافته ، می توان دریافت که یکی از عوامل پیشرفت و موفقیتشان، مبارزه با فساد و دور کردن مفسدین از مسئولیت های مهم است.

موضوعی که در دین اسلام نیز بارها بر آن تاکید شده است. تأکید خداوند متعال بر پی‌ریزی اقتصادی سالم و مبارزه با مفاسد اقتصادی تا بدان جاست که  در قرآن در اینباره می‌فرماید: «لاَ تُؤْتُواْ السُّفَهَاء أَمْوَالَکُمُ الَّتِی جَعَلَ اللّهُ لَکُمْ قِیَامًا وَارْزُقُوهُمْ فِیهَا وَاکْسُوهُمْ وَقُولُواْ لَهُمْ قَوْلًا مَّعْرُوفًا؛ و اموال خود را که خداوند آن‌را وسیله قوام [زندگى] شما قرار داده به سفیهان مدهید و[لى] از [عواید] آن به ایشان بخورانید و آنان را پوشاک دهید و با آنان سخنى پسندیده بگویید.(نساء/ ۵)

همچنین امیر المومنین امام علی (ع) در عهدنامه مالک اشتر به او فرمان می‌دهند با کارگزاران خائن برخورد جدّی صورت گیرد و صرفاً با عزل به پایان نرسد. حضرت می‌فرمایند : «از همکاران نزدیکت سخت مراقبت کن و اگر یکی از آنان دست به خیانت زد و گزارش جاسوسان تو هم آن خیانت را تأیید کردند، به همین مقدار گواهی قناعت کرده، او را با تازیانه کیفر کن، و آنچه را که از اموال در اختیار دارد از او باز پس گیر، سپس او را خوار دار و خیانت کار بشمار و طوق بدنامی به گردنش بیفکن».

اهمیت جلوگیری از ایجاد فساد در یک مجموعه نیز بارها توسط مقام معظم رهبری مورد تاکید بوده است. ایشان در اینباره می فرمایند: « در مبارزه‌ی با فساد، در درجه‌ی اول، مسئله‌ی پیشگیری است و در این زمینه شناخت «بسترهای تولید فساد» و ریشه‌کنی آن اهمیتی به‌سزا دارد. در زمینه‌ی فساد هم، به بسترهای فسادخیز توجّه بشود… یعنی بایستی با نگاه کارشناسی، زمینه‌ِی بُروز فساد را و تولید فساد را شناسایی کرد، شناخت و با همان نگاه کارشناسی، به جنگ فساد رفت و برای ریشه‌کنی فساد تلاش کرد و کار کرد.»

اهمیت سخنان رهبر انقلاب و همچنین مروری بر تاکیدات دین اسلام در آستانه برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برجسته تر از قبل و دوچندان می شود.

در چند سال اخیر ، شوراهای اسلامی شهرها و روستاها و همچنین بسیاری از شهرداری ها و دهیاری ها به محل چالش و ایجاد فساد تبدیل شده اند تا جائیکه خبرهای مختلفی از سوءاستفاده های مالی در این جایگاه ها منعکس شده است.

بعد از گذشت بیش از ۴۰ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی در کشورمان ، برخورد انقلابی با مفسدین اقتصادی به یک مطالبه عمومی و جدی تبدیل گردیده است. بسیاری از مردم اعتقاد دارند با کنارگذاشتن افراد مساله دار ، باید فضا را برای افراد سالم باز گذاشت.

حال از مازندران خبر رسیده است که سردار مهدی سعادتی نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی و رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در این استان ، تا به امروز در برابر بسیاری از فشارهای باندهای قدرت و ثروت مقاومت کرده و مجوز حضور داوطلبانی که در مراحل اجرائی و نظارت با رد صلاحیت رو به رو شده بودند را صادر نکرده است.

حرکت در مسیر عدالت و پایبندی به شعارهای انقلاب اسلامی در برخورد با مفسدین (از هر جناح سیاسی که می خواهند باشند)، موضوعی است که چیزی جز آن از سردار سعادتی انتظار نمی رود. این نماینده مردم در مجلس اگر از این امتحان بزرگ سربلند خارج شود مطمئنا نامی نیک برای همیشه از خود به یادگار خواهد گذاشت.

ذکر این نکته ضروری است ، مطمئنا در مسیر پرتنش و سختی که سردار سعادتی در پیش دارد ، حمایت مردم و دلسوزان نیز با او خواهد بود و این می تواند سرآغاز شروعی تازه در استان مازندران برای رسیدن به آرمان های انقلاب اسلامی در ایجاد شوراهای سالم باشد.