کد خبر: 10346تاریخ انتشار : ۲۲:۰۹:۵۴ - یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸

یادداشت / ادامه جنگ بین پیاز و سیب‌زمینی!

اختصاصی مازنی‌خبر / فاضلی شهرودی:  چند سالی است که خانواده‌های ایرانی شاهد و ناظر جنگ تمام‌عیار بین پیاز و سیب‌زمینی در بازار فروش هستند تا هریک از آنان قدرت و حاکمیت و اقتدار خود را نشان بدهند . سال گذشته پیاز با یک جنگِ نَفَس‌گیر با سیب‌زمینی پیروزمندانه بازار را تصاحب نمود و قیمت آن […]

یادداشت / ادامه جنگ بین پیاز و سیب‌زمینی!

اختصاصی مازنی‌خبر / فاضلی شهرودی:  چند سالی است که خانواده‌های ایرانی شاهد و ناظر جنگ تمام‌عیار بین پیاز و سیب‌زمینی در بازار فروش هستند تا هریک از آنان قدرت و حاکمیت و اقتدار خود را نشان بدهند .

سال گذشته پیاز با یک جنگِ نَفَس‌گیر با سیب‌زمینی پیروزمندانه بازار را تصاحب نمود و قیمت آن از مرز دوازده هزار تومان عبور کرد و رقیب خودش را شکست سختی داد که قیمت سیب‌زمینی به زیر دو هزار تومان رسیده بود  و هزاران تُن سیب‌زمینی در مزارع با چشمان اشکبار و خسته از روزگارِ کشاورزان ، دفن گردید . اما این بار سیب‌زمینی علیرغم شکست سخت با تاکتیک و ساز و کار و آرایش و سازماندهی جدید در یک حمله‌ی تهاجمی بازار را تسخیر نموده و جایگاه و ارزش خود را به ده هزار تومان رسانده و پرچم پیاز را از میادین بازارها پایین کشانده و با سنگربندی و احداث خاکریزها تلاش می‌کند تا قیمت را همچنان افزایش بدهد و پیاز را به حداقل قیمت برساند تا پیازکاران از هستی ساقط شوند .

جنگ بین پیاز و سیب‌زمینی ادامه خواهد داشت و طرفین علیه همدیگر در سراسر بازارهای کشور رجزخوانی می‌کنند تا در بازار قدرت‌نمایی کنند . اما همه‌ی این جنگ‌ها ، مصیبت‌ها ، زجرها ، رنج‌ها و ضرر و زیان‌ها متوجه فقط کشاورزان و قشرِ آسیب‌پذیر و فرودَستان جامعه می‌شود که قوت اصلی آنان چند تکه نانی و اندک پنیر و سیب‌زمینی و پیاز است .

ظاهراً دست‌اندرکاران و تنظیم‌کنندگانِ بازار و جهاد کشاورزی نظاره‌گر جنگ بین پیاز و سیب‌زمینی هستند و گاهاً به علت شدت جنگ بین پیاز و سیب‌زمینی مثل مجمع سازمان ملل و شورای امنیت با صدور بخشنامه و قطعنامه طرفین درگیر جنگ را به خویشتنداری دعوت می‌کنند  و نمایندگان مجلس هم در محل قانونگذاری انرژی و وقت‌شان را صرف گرانی و یا ارزانی پیاز و سیب‌زمینی می‌کنند .

هیچ سازمانی دقیقاً نمی‌داند مصرف سالانه‌ی پیاز و سیب‌زمینی چند هزار تُن است ؟ و چند هزار هکتار اراضی باید برای تامین نیازهای داخلی زیر کشت برود تا جنگ چندین ساله‌ی بین پیاز و سیب‌زمینی به صلح پایدار برسد تا طبقه‌ی آسیب‌پذیر جامعه علیرغم گرانیِ دیگر اجناس و تورم و بیکاری فرزندان ، حداقل دغدغه‌ی تهیه‌ی پیاز و سیب‌زمینی را نداشته باشند.