کد خبر: 10418تاریخ انتشار : 10:42:33 - جمعه 12 جولای 2019

نماینده غرب مازندران در مجلس: احیاء وزارت بازرگانی به نفع تولید نیست

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس می گوید احیاء وزارت بازرگانی به ضرر رویه تولید در کشور است و علت مخالفت مجلس با این طرح هم همین است. به گزارش مازنی خبر ، شمس‌الله شریعت‌نژاد در جمع خبرنگاران اظهار داشت:آنچه مسلم است این است که تشکیل وزارت بازرگانی به نفع تولید نیست. وی افزد:ما برای حمایت از […]

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس می گوید احیاء وزارت بازرگانی به ضرر رویه تولید در کشور است و علت مخالفت مجلس با این طرح هم همین است.

به گزارش مازنی خبر ، شمس‌الله شریعت‌نژاد در جمع خبرنگاران اظهار داشت:آنچه مسلم است این است که تشکیل وزارت بازرگانی به نفع تولید نیست.

وی افزد:ما برای حمایت از کشور و مردم باید از تولید و تولیدکننده حمایت کنیم. علت مخالفت ما با این طرح هم همین است چرا که می‌دانیم دولت با تشکیل وزارت بازرگانی هر چیزی که کشور لازم داشته باشد را خیلی راحت از خارج وارد خواهد کرد و هیچ وقت به تولید و افزایش ضریب خودکفایی و خوداتکایی توجه نخواهد داشت و روز به روز از این مسائل اساسی فاصله خواهد گرفت.
کشور نباید با آزمون و خطا اداره شود
وی در پاسخ به این سؤال که ۷ سال پیش قانون تمرکز وظایف بازرگانی کشاورزی در وزارت جهاد موسوم به قانون انتزاع تصویب شد که بر اساس آن بخش‌های بازرگانی در وزارتخانه‌های مربوطه مدیریت می‌شوند. اگر وزارت بازرگانی تشکیل شود آیا برگشت دوباره به ۷ سال گذشته نیست؟ و آیا باید نمایندگان مجلس بگویند که ما آن موقع اشتباه کردیم؟ چرا باید کشور این همه با آزمون و خطا پیش برود؟ گفت: آن زمان هم قانون یک چیز گفت و اینها یک چیز دیگر اجرا کردند؛ تنظیم بازار محصولات کشاورزی طبق قانون باید در اختیار وزارت جهاد قرار می‌گرفت اما عملا آن را به وزارت صمت دادند و اختیارات ستاد تنظیم بازار در دست وزارت جهاد نیست.
نماینده مردم تنکاین و رامسر در مجلس گفت: دولت تنها به فکر مصرف‌کننده داخلی است تا تولیدکننده و به دنبال این است که قیمت را برای مردم پایین بیاورد اما این نباید به هر قیمتی باشد؛ در حالی که تولید باید در کشور قوام بگیرد. اگر آن زمان چنین قانونی تصویب شد کار کاملاً درستی بود و باید ادامه یابد و نباید پس از ۷ سال نقض قانون کنیم و وزارتخانه جدیدی را جایگزین کنیم.
وزیر جهاد می گوید حرف من را گوش نمی کنند
شریعت‌نژاد در این باره که آیا در قانون انتزاع، تنظیم بازار کامل به وزارت جهاد کشاورزی محول شده بود؟ گفت: بله این قانون تنظیم بازار محصولات کشاورزی را به عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته بود اما وزیر جهاد کشاورزی می‌گوید حرف من را گوش نمی‌کنند؛ مثلاً آقای وزیر می‌گوید قیمت تمام شده مرغ اینقدر است اما ستاد تنظیم بازار برای خودش تصمیم دیگری می‌گیرد.
وی ادامه داد: در ستاد تنظیم بازار، وزرا و برخی افراد و سایه رئیس جمهور وجود دارد که حرف وزیر آنجا نافذ نیست مثلاً وزیر جهاد کشاورزی قیمت تمام شده گندم را اعلام می‌کند اما آنها قبول نمی‌کنند و این صحبت‌ها را وزیر به بیرون درز نمی‌دهد و برای حمایت از دولت این حرف‌ها را نمی‌گوید اما شاید بهتر است بگوییم که برای نگرانی از پست خود این حرف‌ها را اعلام نمی‌کند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: از اول انقلاب همواره دولت‌ها به دنبال مصرف‌کننده بودند به خاطر همین است که دلالی و واسطه‌گری رونق پیدا کرده به خاطر اینکه تولید را در کشور شغل شریفی نمی‌دانند. اما هر چه است تأکید من این است که تشکیل وزارت بازرگانی راهکار نیست و نه تنها یک هفته بلکه پس از سال‌ها هم مشکلات مردم با تشکیل وزارت بازرگانی برطرف نخواهد شد.