کد خبر: 10817تاریخ انتشار : ۱۴:۲۱:۵۶ - سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸

رئیس اتاق بازرگانی مازندران: شرایط فعلی به دلیل «خود تحریمی» ایجاد شده است / هیچ جای دنیا در مورد صادرات روزانه عمل نمی کنند / ما باید عادت کنیم که نفت نمی تواند ما را به جایگاه بالا برساند

اختصاصی مازنی خبر / گروه اقتصادی : نشست خبری رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی مازندران با حضور اصحاب رسانه و به مناسبت فرا رسیدن روز خبرنگار برگزار شد. به گزارش مازنی خبر ، «عبدالله مهاجر» در این نشست خبری، بی پرده از مسائل اقتصادی مازندران و آخرین وضعیت صادرات سخن گفت. […]

رئیس اتاق بازرگانی مازندران: شرایط فعلی به دلیل «خود تحریمی» ایجاد شده است / هیچ جای دنیا در مورد صادرات روزانه عمل نمی کنند / ما باید عادت کنیم که نفت نمی تواند ما را به جایگاه بالا برساند

اختصاصی مازنی خبر / گروه اقتصادی : نشست خبری رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی مازندران با حضور اصحاب رسانه و به مناسبت فرا رسیدن روز خبرنگار برگزار شد.

به گزارش مازنی خبر ، «عبدالله مهاجر» در این نشست خبری، بی پرده از مسائل اقتصادی مازندران و آخرین وضعیت صادرات سخن گفت.

مشروح سخنان وی را در زیر می خوانید:

*** خبرنگاری در کشورمان چیزی جز عشق و علاقه نیست. در واقع همین عشق باعث شده است تا اصحاب رسانه به فعالیت شان ادامه دهند.

*** اتاق بازرگانی در سال ۹۷ فرار و نشیب های زیادی را سپری کرد اما حمایت از صادرات و حمایت از تولید مهمترین اهداف ما در سال ۹۷ بود.

*** از نظر اقتصادی در سال ۹۷ شرایط خیلی خوبی نداشتیم که در اواخر سال بدتر گردید ولی در سال ۹۸ این شرایط مجدداً بدتر هم شده است اما باید عنوان کنم تنها با مدیریت درست می توان این وضعیت و بحران اقتصادی را پشت سر بگذاریم.

*** بخش خصوصی معتقد است که شرایط فعلی به دلیل «خود تحریمی» ایجاد شده است و تحریم آمریکا تاثیر چندانی نداشته است. ما باید عادت کنیم که نفت نمی تواند ما را به جایگاه بالا برساند. تنها با همدلی و اتحاد می توان رونق اقتصادی را بهبود بخشید.

*** در دولت احمدی نژاد در راستای خصوصی سازی ، به اشتباه بعضی شرکت های دولتی به بخش هایی واگذار شد که خصوصی نبودند و زیر نظر دولت اداره می شدند. قانون گذار به درستی تشخیص داده بود که شرکت های دولتی به بخش خصوصی واگذار شوند اما آیا این قانون به درستی اجرا شد؟

*** بعضی وقت ها یک جلسه برای تشریح قانون و اجرای آن کافیست ولی ده ها بار در جلسات حاضر می شویم تا از حقوق بخش خصوصی دفاع کنیم. دلیل این تعدد این است که بعضی ها آنقدر موانع جلوی بخش خصوصی ایجاد می کنند تا به پولی دست پیدا کنند.

*** باید عادت کنیم که فضای کسب و کار متعلق به تولید کننده است و اتاق بازرگانی وظیفه دارد از تولید کننده حمایت کند. اتاق بازرگانی اعتقاد به صادرات محوری دارد تا از تولیدکننده حمایت شود ولی اگر مجموعه دولت و بخش خصوصی درست عمل نکنیم نمی توانیم در صادرات موفق شویم.

*** در سال گذشته از سوی دولت چند صد بخشنامه در راستای صادرات صادر شد . هیچ جای دنیا در مورد صادرات روزانه عمل نمی کنند. وزیر صنعت می آید می گوید برای صادرات برنامه کوتاه مدت داشته باشید که این حرف اشتباه است.

*** اگر واقعیت ها بیان شود نتایج بهتری خواهیم گرفت ولی اگر دنبال متهم باشیم نه دزد پیدا می شود و نه در حوزه صادرات موفق خواهیم شد. اعتقاد دارم اگر هر تشکل و دستگاهی به وظیفه خودشان به خوبی عمل کنند دیگر متهم و دزدی وجود نخواهند داشت.

*** ما امروز شاهد هستیم که حدود ۸۰ درصد اقتصاد در اختیار دولت قرار دارد. تعهد ارزی یکی از مشکلات اصلی صادرکنندگان است. همه صادرکنندگان دوست دارند تا ارزی که به دست می آورند را وارد کشور کنند تا دوباره دست به صادرات بزنند اما یک سری افراد لباس بخش خصوصی را بر تن کرده اند که این کاره نیستند و از وضعیت موجود دنبال سواستفاده هستند و در نهایت دزدی های آنها به نام بخش خصوصی تمام می شود.

*** احساس می کنم استاندار مازندران در حوزه صادرات به درستی ورود کرده است ولی استاندار به تنهائی نمی تواند کاری بکند. صادر کننده تمایل دارد محصولاتش را صادر کند ولی نمی تواند آنرا انجام دهد. وزارت صنعت آنقدر موانع ایجاد کرده است که نسبت به مشابه سال قبل در همین زمان ، عقب تر هستیم.

*** اتاق بازرگانی بارها با سران سه قوه برای بهبود وضعیت صادرات نامه نگاری کرده است . معتقدم آن محصولاتی که در کشور تولید می شوند نیاز به واردات ندارد اما نباید برای مواردی که نیاز داخلی است مانع تراشی کنیم .

*** عده ای نوشتند که اتاق بازرگانی زمینه ساز واردات شده است. این افراد انصاف ندارند. واردات در اختیار اتاق بازرگانی نیست بلکه در اختیار دولت است.

*** عده ای در مورد صدور کارت های بازرگانی به دروغ مطلب نوشتند که از طریق قانون از آنها شکایت هم کرده ایم. نه تنها یک کارت هم خلاف قانون صادر نشده است بلکه بابت درستی در انجام کار از ما تقدیر هم کرده اند.

*** گردشگری یک فرصت برای استان مازندران است ولی مظلوم واقع شده است. اگر صنعت گردشگری در استان مازندران به درستی فعال شود حتی یک جوان بیکار در این استان نخواهیم داشت.

تهیه و تنظیم: میثم کاوه