کد خبر: 11911تاریخ انتشار : ۱۸:۲۱:۰۸ - یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸

به جرم کشف حجاب در خودرو / پیامک‌هائی که شاید برای شما هم ارسال شده باشد…

ماهنامه سراسری تکرار در شماره جدیدش گزارشی از پیامک های کشف حجاب ، منتشر کرده است . این گزارش را مهتاب مظفری سوادکوهی تهیه کرده است. ==================================== ابلاغی: “مالک محترم خودرو شماره …… در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است. لذا ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می گردد حداکثر ظرف مدت […]

به جرم کشف حجاب در خودرو / پیامک‌هائی که شاید برای شما هم ارسال شده باشد…

ماهنامه سراسری تکرار در شماره جدیدش گزارشی از پیامک های کشف حجاب ، منتشر کرده است . این گزارش را مهتاب مظفری سوادکوهی تهیه کرده است.

====================================

ابلاغی: “مالک محترم خودرو شماره ……
در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است.
لذا ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می گردد حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود مراجعه کنید”

http://uupload.ir/files/c1jg_photo_2019-10-11_11-31-41.jpg

 

شاید این پیامک به دست بسیاری از صاحبان خودرو رسیده باشد.
پیامکی که در لحظه اول ، وقوع جرم و در مراحل بعدی پاسخگویی به تبعات ارتکاب جرم را در ذهن دریافت کنندگان ، تداعی می کند.
اجرای این طرح که از اوایل اردیبهشت ماه سال جاری در کشور آغاز شد ، با به کار گیری نیروی انسانی و در قالب اجرای طرح ناظر از سوی نیروی انتظامی ، اما و اگرهای بسیاری را به دنبال داشت.

*** برخورد با بی حجابی باید به روش اجتماعی و با مشارکت عمومی مردم همراه باشد

چندی پیش وزیر کشور نیز به منظور تاکید بیشتر بر اجرای آن ، در جمع اعضای ستاد مبارزه با بی حجابی و بد حجابی گفته بود:
برخورد پیشگیرانه با بدحجابی و کشف حجاب در داخل خودرو ، یکی از مهمترین اولویتهای دولت است که باید با هماهنگی دستگاههای اجرایی و نظارتی به طور مستمر پیگیری شود نه آنکه به صورت فصلی و فقط در شرایط خاص اجرا گردد.
عبدالرضا رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه حجاب جزء مبانی اولیه دینی ، اعتقادی و قانونی کشور محسوب می شود افزود:
متاسفانه با گرم شدن هوا در فصل تابستان ، مصادیق بدحجابی و بی حجابی در سرنشینان خودرو بیشتر دیده می شود.
اما برخورد با این آسیب اجتماعی باید به روش اجتماعی و با مشارکت عمومی مردم همراه باشد.
وی خاطرنشان کرد: حجاب یک فرهنگ عمومی است و برای اشاعه این فرهنگ عمومی همه دستگاهها باید بسیج شوند. برای ایجاد انگیزه در مردم مشوقهای لازم نیز باید دیده شود.

با اینکه چند ماهی است از اجرای طرح ناظر در کشور می گذرد ، اما به نظر می رسد هنوز ابهامات و سوالات زیادی در ذهن مالکان خودرو و دریافت کنندگان پیامک پلیس باقی مانده است.
از جمله اینکه چه شواهد عینی یا مستندات قانونی در ارسال این پیامک‌ها از سوی پلیس راهور لحاظ شده است؟
آیا تصاویر واضح و یا عکس‌های ضبط شده ای وجود دارد که پشتوانه قانونی اثبات بدحجابی راننده یا سرنشینان خودرو باشد ؟
یا صرفا از مشاهدات نیروهای پلیس و ناظرین اجرای این طرح ، با چشمهای غیرمسلح نشات می گیرد؟!
در این میان سهم خطای انسانی چقدر است؟
ماجرای اجبار پرداخت خلافی خودرو ، بعد از مراجعه به شعب پلیس امنیت اخلاقی چیست؟
بد حجابی در خودرو به موجب کدام بند قانون اساسی یا قوانین مجازات اسلامی جرم محسوب می شود؟
و اینکه خودروی شخصی هر شهروند ، حریم خصوصی او به شمار می رود یا پیگیری جرم در آن از سوی نیروی انتظامی منع قانونی ندارد؟
احضار مالکان خودرو به پلیس امنیت اخلاقی چه تاثیر روانی بر ذهن مخاطبان بدحجاب می گذارد که به طور سهوی مرتکب این رفتار شده اند و تعمداً قصد هنجارشکنی نداشته اند؟
و دهها سوال دیگر که پرداختن به آنها ما را بر آن داشت تا گریزی بر تاریخچه تصویب قانون جریمه برای خودروهای بدحجاب بزنیم که زمزمه هایش از سال ۱۳۹۴ در کشور آغاز شد اما تا به امروز به قطعیت کامل نرسیده است.  
با وجود اینکه چند سالی است ، فرماندهان ناجا دستور مبارزه با بی‌حجابی در خودروها را صادر کرده‌اند ، اما به گفته کارشناسان حقوقی ، ارسال این قبیل پیامک ها نیاز به طی شدن مسیرهای قانونی دارد.
اگرچه انگیزه‌های مختلفی ، ازجمله کاهش تعداد پرونده‌های موجود در دادسراها ، موجب شده تا شناسایی و ثبت تخلفات راهنمایی و رانندگی و صدور قبض جریمه در اختیار پلیس راهور قرار بگیرد ، اما آیا این موضوع در مورد جرائمی چون کشف حجاب یا بدحجابی در داخل خودرو هم صدق می کند؟
آنچه که مسلم است ، کلیه مراحل ابلاغ و مجازات کشف حجاب در خودرو باید در چهارچوب آیین نامه های دادرسی کیفری انجام شود و در نهایت پس از طی مراحل تحقیق در دادسرا، در صورت اثبات آن، حکم مجازات توسط دادگاه مربوطه صادر گردد. به این موارد ارسال برخی پیامک های نادرست را هم باید افزود که بنا به ادعای دریافت کنندگان ، شماره پلاک خودروی آنها به اشتباه ثبت شده و یا اینکه در آن زمان و مکان خاص در حال تردد نبوده اند و مواردی از این قبیل!

*** پارکینگهای پلیس راهور مملو از خودروهای توقیف شده در طرح ناظر

بگذریم از آنکه پارکینگهای پلیس راهور ، این روزها مملو از خودروهای توقیف شده است که هیچ مسوولیتی را مبنی بر تحویل درست خودروهای توقیف شده ، برعهده نمی گیرند!
اگرچه قانون ، مجوز برخورد با افراد بی حجاب را به عنوان یک مجرم برای پلیس صادر کرده است ، اما به نظر می رسد ارسال گسترده این پیامک‌ها ، دردسرهای زیادی برای شهروندان و مجریان این طرح ایجاد نموده باشد.
و این در حالیست که نیروی انتظامی ادعا می کند با گذشت چند ماه از اجرای طرح ناظر ، به میزان قابل توجهی از آمار بی حجابی و بدحجابی در داخل خودروها کاسته شده است.
لذا برای روشن شدن موضوع و تنویر افکار عمومی به سراغ متولیان اجرای این طرح در یکی از استان های کشور می رویم.

*** کشف حجاب در خودرو به منزله ارتکاب جرم در انظار عمومی است / حریم خودرو حریم خصوصی نیست

معاون فرهنگی دادگستری کل استان مازندران در این خصوص به تکرار گفت: بر اساس ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی هرکس علناً در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل ، به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه به همراه ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌گردد. این ماده یک تبصره دارد که بر اساس آن زنانی که بدون حجاب شرعی در انظار عمومی و معابر ظاهر شوند به حبس و جزای نقدی محکوم می‌گردند.

حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی موسوی با بیان اینکه کشف حجاب در خودرو به منزله ارتکاب جرم در انظار عمومی است افزود: حریم خودرو به دلیل داشتن شیشه و پنجره ، حریم خصوصی تلقی نمی شود. حریم خصوصی ، حریمی است که کاملا پوشیده و از دید نامحرمان پنهان بماند. رانندگان و سرنشینان خودرویی که مرتکب کشف حجاب یا سایر اعمال خلاف عفت عمومی از قبیل نگهداری سگ یا روزه خواری می شوند ، در واقع در انظار عمومی مرتکب جرم شده اند و مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.

وی در ادامه اظهار داشت: تمام کسانی که پیامک کشف حجاب در خودرو از نیروی انتظامی دریافت کرده اند ، بانوانی هستند که حجاب را به طور کامل از سر برداشته اند ، نه اینکه دچار بدحجابی شده باشند و این موضوع در کشور ما جرم محسوب می شود.

این معاون فرهنگی یادآور شد: با توجه به الکترونیکی شدن کلیه فعالیتهای اداری و دولت الکترونیک ، پیامکها از طریق گوشی موبایل به مخاطبین اعلام می گردد و افراد موظفند ظرف ۴۸ ساعت به مراجع تعیین شده خود را معرفی کنند. در غیر این مشمول جریمه های سنگین تر و حتی توقیف خودرو از سوی نیروی انتظامی خواهند شد که منطبق بر آیین نامه های پلیس راهور است.

*** اصل بر صحت مشاهدات مامورین طرح ناظر است مگر اینکه خلافش ثابت شود!!!

حجت الاسلام موسوی با تاکید بر اینکه اصل بر صحت ارسال پیامکها از سوی ناظرین اجرای طرح است اذعان کرد: کشف حجاب در خودرو به دو روش مشاهدات مامورین ناظر و دوربین مداربسته رصد می گردد که در روش اول امکان خطای انسانی وجود دارد ، اما اصل بر صحت مشاهدات مامورین طرح ناظر و ارسال پیامکهاست ، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. کسانی که نسبت به صحت و سقم پیامکهای ارسالی اعتراض دارند و مدعی اند که در ساعت مقرر در حال تردد با خودرو نبوده اند یا مرتکب کشف حجاب نشده اند ، می توانند با مراجعه به شعب دادسرا و ارائه اسناد و مدارک لازم ، برای اثبات بی گناهی خود اقدام کنند و نیروی انتظامی موظف است برای حفظ حقوق شهروندی در این رابطه پاسخگو باشد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: خوشبختانه بیش از ۸۰ درصد از پیامکهای ارسالی ، با گرفتن یک تعهد و یا دادن تذکر به دریافت کنندگان رسیدگی می شود و فقط ۲۰ درصد از آنها ، منجر به پرونده سازی و ارجاع به دادسراها می گردد.
سید مرتضی موسوی طرح مبارزه با کشف حجاب در خودرو را یک فراخوان عمومی توصیف نمود و افزود: این طرح از سالها قبل در کشور مصوب شده بود اما به دلیل افزایش آمار بدحجابی و بی حجابی در داخل خوروها ، هم اکنون با جدیت بیشتری مورد پیگیری قرار گرفته است. آنچه که مسلم است ، در نظام مقدس جمهوری اسلامی کشف حجاب در هر مقطع زمانی که اتفاق بیفتد ، یک جرم محسوب می شود و قوانین مجازات اسلامی برای عموم شهروندان یکسان می باشد.

*** نظارتها باید پیشگیرانه و از منشا باشد

معاون فرهنگی دادگستری کل مازندران ، خواستارهمکاری بیشتر نهادهای فرهنگی برای ترویج پوشش اسلامی بانوان و نظارت دقیق تر سازمان صنعت ، معدن و تجارت ، اتاق اصناف و سایر دستگاههای متولی ، بر چرخه های تولید و فروش پوشاک در کشور شد و تصریح کرد: برای حفظ الگوهای فرهنگ اسلامی در جامعه لازم است کلیه دستگاههای اجرایی و نظارتی وارد عمل شوند. تولیدکنندگان و عرضه کنندگان پوشاک باید به مدلهای اسلامی توجه ویژه ای داشته باشند و آنهایی که این الگوها را رعایت می کنند باید مورد تشویق و حمایت مسوولین نظام قرار بگیرند. برگزاری کلاسهای آموزشی و توجیهی برای تولیدکنندگان صنعت پوشاک در کشور امری الزامی است و کلیه نظارتها باید پیشگیرانه و از منشا آغاز گردد.

*** حقوق شهروندان نباید مورد تعرض و بی احترامی قرار بگیرد / احساسات عمومی مردم نباید جریحه دار شود

مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری مازندران نیز در این رابطه به خبرنگار تکرار گفت: اجرای طرح ناظر به منزله ایجاد فشار برای رعایت فرهنگ حجاب در جامعه نیست بلکه به منظور اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب در میان مردم است. بنابراین اگر برخوردهای صورت گرفته ، هدفمند و شفاف و قانون مدار نباشد ، نتایج چندان مثبتی نیز به دنبال نخواهد داشت.

به گزارش تکرار ، علی شیرازی با اشاره به اینکه هر طرحی در آغاز اجرا ، با کمی ها و کاستی هایی همراه است افزود: با توجه به تردد سریع خودروها و لحظه ای بودن امر نظارت ، احتمال خطای انسانی در ثبت پلاک و ارسال پیامک برای مالکین خودرو دور از انتظار نیست. اما تحت هیچ شرایطی حقوق شهروندان نباید مورد تعرض و بی احترامی قرار بگیرد و یا احساسات عمومی مردم جریحه دار شود.

وی از ایجاد تغییرات در اجرای طرح ناظر و سه مرحله ای شدن این طرح خبر داد و تصریح کرد: بعد از ارسال پیامک برای صاحبان خودرو ، نیروی انتظامی در مرحله اول به فرد متخاطی تذکرمی دهد و در صورت تکرار جرم در مرحله بعدی ، تعهد کتبی گرفته می شود اما در مرحله سوم و تکرار مجدد بی حجابی ، دستور توقیف خودرو صادر می شود.

این مسوول همچنین یادآور شد: امیدواریم با بازنگری های صورت گرفته در نحوه اجرای طرح ناظر ، میزان رضایت مندی مردم از اجرای این طرح بالاتر رفته و فرهنگ عفاف و حجاب ، با شوق و انگیزه بیشتری در جامعه نهادینه گردد.

*** اجرای طرح ناظر در راستای پاسخگویی به مطالبات مردمی و قانونی کشور است

فرمانده انتظامی استان مازندران نیز در خصوص اجرای طرح ناظر به تکرار گفت: اجرای طرح ناظر در راستای پاسخگویی به مطالبات مردمی و قانونی کشور است.

به گزارش تکرار ، سردار سید محمود میرفیضی با تاکید بر اینکه ، پليس باید در تراز انقلاب و در راستای مطالبات همگانی و فرهنگ گفتمان سازی توسعه يابد، افزود: اجرای طرح ناظر یک ، در راستای مسئولیت‌ های قانونی‌پلیس و پاسخگویی به مطالبات مردمی و به منظور حفظ و پاسداری از ارزش‌های اسلامی است.

وی ترويج بدحجابی و بعضاً بی حجابی در جامعه را ، از برنامه های دشمنان نظام برشمرد و اظهار کرد: در جامعه امروز ، نیروهای پلیس ، هوشمندانه و مقتدرانه ، پدیده‌های اجتماعی را مدیریت می کنند و با هرگونه ناهنجاری اجتماعی و اخلاقی برابر قانون رفتار می نمایند.

فرمانده انتظامی مازندران ، با اشاره به تبصره ذیل ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی ، در خصوص جرم بانوانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر می شوند، تصریح کرد: طرح ناظر، در راستای وظایف ذاتی، قانونی و شرعی نیروی انتظامی و در مقام پاسخگویی به مطالبات عمومی و اجرایی حقوق شهروندان، و به منظور تسهیل و افزایش سرعت در برخورد با جرائم ذکر شده به اجرا درآمده است.

با توجه به اینکه براساس قانون، کشف حجاب در داخل خودرو جرم محسوب می شود بر همین اساس طرح ناظر یک راه اندازی شد که خوشبختانه اثرات مثبتی در کاهش و پیشگیری از بروز این جرم در جامعه به همراه داشته است.

سردار میرفیضی ارسال پیامک برای افراد متخلف را اولین گام در اجرای این طرح دانست و افزود: افرادی که این پیامک ها دریافت می کنند موظفند ، برای اخذ تعهد ، به مراکز پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنند تا با برخورد محترمانه از آنها اخذ تعهد شود. اما در صورت تکرار این مسئله ، نیروی انتظامی خودروی آنها را توقیف و در مرحله بعد به مراجع قضائی معرفی می نماید.
وی در خاتمه از تعامل و همکاری شهروندان در پشتیبانی از این طرح و خدمات پلیس، قدردانی کرد و اظهار داشت: نیروی انتظامی با کسانی که بخواهند به حقوق شهروندان تعدی کنند، هیچ تعارفی ندارد و قاطعانه با آنها برخورد خواهد کرد. آنچه که مسلم است در نیروی انتظامی مبنای کار همواره قانون بوده و برخورد با پدیده بدحجابی نیز به نوعی برخورد با بی قانونی محسوب می شود.

  1. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

  2. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

  3. معلومه که خودرو حریم خصوصی نیست

  4. گاهی دیده شده اشتباه هم ارسال میکنند