کد خبر: 12095تاریخ انتشار : 16:12:38 - جمعه 25 اکتبر 2019

نماینده جامعه کارگری در شورای اسلامی شهر قائم‌شهر: شهر قائم‌شهر مستحق آنچه امروز بر سرش آمده ، نیست

نصرالله دریابیگی دبیر اجرائی خانه کارگر و عضو شورای اسلامی شهر قائم شهر در سخنرانی پیش از دستور این شورا گفت: شهر قائمشهر مستحق آنچه امروز بر سرش آمده ، نیست. به گزارش مازنی خبر ، مشروح این سخنان به شرح زیر است: بسمه تعالی با یاد خداوند منان و استعانت از درگاهش و امید […]

نماینده جامعه کارگری در شورای اسلامی شهر قائم‌شهر: شهر قائم‌شهر مستحق آنچه امروز بر سرش آمده ، نیست

نصرالله دریابیگی دبیر اجرائی خانه کارگر و عضو شورای اسلامی شهر قائم شهر در سخنرانی پیش از دستور این شورا گفت: شهر قائمشهر مستحق آنچه امروز بر سرش آمده ، نیست.

به گزارش مازنی خبر ، مشروح این سخنان به شرح زیر است:

بسمه تعالی
با یاد خداوند منان و استعانت از درگاهش و امید به بهره مندی از هدایت الهی در اجرای تکالیف ووظایفی که به نمایندگی ازمردم فهیم ونجیب شهرمان برعهده گرفته ام بدواً با اهدای بهترین درودها به روان پاک انبیاء الهی ، ائمه معصومین ، و جمیع شهداء بویژه روح مطهر حضرت امام راحل ، آرزومند صحت وسلامت برای وجود رهبری معظم انقلاب که هدایت این انقلاب شکوهمند وپر زحمت حاصل شده ر ا در این برهه حساس از تاریخ ایران بزرگ وپرافتخار برعهده دارند ، هستم .
سلام بر شما همکاران عزیزم در شورای اسلامی وشهردار فعال وجوان وسایر مسئولین معزز شهرمان بویژه سلام بر مردم فهیم ونجیب وصبور قائمشهر که علی رغم سختی ها ومشکلات عارض شده بر این شهر خسته از نابسامانیهای صنعتی ومراکز اشتغال ، دل به آینده ای روشن وآبادی شهرمان در سایه حکومت جمهو ری اسلامی بسته ، امید وارانه نظاره گر عملکرد ما وسایر مسئولین شهر می باشند .
عزیزانم : کم وبیش هریک از شما مستحضرید از حدود ۳۵سال تلاش شبانه روزی ام برای آسیب دیده وآسیب پذیر ترین قشر از اقشار جامعه (کارگران وبازنشستگان ) وحضور مستمر در جمع آنان هستید که اگر نبود هدایت وتوکل به ذات اقدس الهی وامید به فضل ورحمتش ، تا این میزان شوق واشتیاق برای کار وتلاش بیشتر برای آنان ، برایم فراهم نبود .لذا هزاران بار بر این توفیق خدای ر حمان را شاکر وان شاء الله امانت دار وخدمتگزار صادقی در ادامه راه برای آنان واحاد مردم نجیب از اقشار مختلف در مسئولیت عضویت در شورای اسلامی شهر باشم .
برخود فرض ولازم دانستم تا دراین آستانه دور جدید حضور در شورای اسلامی شهر قائمشهر ضمن تشکر مجدد از حسن اعتماد مردم بزرگو ار قائمشهر در انتخابم برای انجام وایفای نمایندگی آ نان در شورا ، به نکاتی که ذیلاً معروض خواهد افتاد اشاره ای داشته باشم .
۱-همه ما میدانیم که شهر قائمشهر مستحق آنچه امروز بر سرش آمده نبوده است شهری که روز ی ، روزگاری مأمن وپناهگاه همه همشهریان خود واقوام گوناگون از سراسر ایران اسلامی بود وزیر ساخت های صنعتی واقتصادی ومراکز اشتغال آن شأن وجایگاهی کم نظیر به او داده بود ، نمی بایست به این وضع دچار می شد وایضاً مستحضرید امور شهرداری را مراکز صنعتی آن با پرداخت عوارض تأمین می نمودند وکمتر اتفاق می افتاد تا این اندازه شهرداری محتاج تأمین منابع خود از وضع عوارض وجیب مردم آن بوده باشد . به هر حال : این قصه پرغصه باسردرازش ناگفته هایی دارد که در این مجال ومقال آن نمی گنجد، اما لازم است یاد آوری شود که تمامی این مشکلات ناشی از دو چیز بود ، عدم سازگاری ووحدت در بین و جمع مسئولین ومتولیان امور شهر ودیگری جهل وبی تدبیری وبی برنامگی وایضاٌ خودخواهی های سیاسی وجناحی در بعضی از مسئولین که اگر این دو نبود قطعاً اوضاع این نبود .
لذا اکنون درراستای چاره سازی برای برون رفت از این وضع راهی نیست جز اینکه همواره وحدت وانسجام ویکپارچگی در جمع مان برای آسایش ورفاهء شهروندان ، همچنین تدبیر وبرنامه نظارت دقیق ودوری اجتباب از وام دارشدن به سلیقه های سیاسی که معلوم نیست در پس آن چه مقاصدی از سوی بانیان آن خوابیده است ، سرلوحه کارمان باشد . مع الوصف پیشنهاد میگردد.
اعضای محترم شورا وهمکاران عزیزم می دانند که در خارج از جمع مان در شورا افکار بلند ونظرات خردمند انه ای هم در جمع مردم فهیم شهرمان وجود دارد که در امورات وحرفه های مختلف می تواند با بهره مندی از اندیشه ها و ارشا د ات آنان ، هم تصمیمات بهتری اتخاذ نمود وهم در اجراء موفق بود پیشنهادم شناسائی این خردمندان خیرخواه و تشکیل کارگروه های منسجم مشاوره ای وبهره مندی از وجود این فرهیختگان می باشد.
۲: یکی از اصول ترین روش های مالی ، تعادل در مصارف ومنابع می باشد . ودر رأس آن صرفه جوئی آنهم نسبت به منابعی که حق الناس ویا بعضاً بیت المال است . وجود هر بی انظباطی مالی در یک سازمان یا نهاد دیر یا زود منتهی به زوال و نابودی آن خواهد شد . لذا تدوین آئین نامه های دقیق و منظم واز آن مهمتر نطارت ودقت در مصارف وپی گیری در تحقق وصولی از محل منابع وبودجه مصوب ، مانع بوجود آمدن اسفند های پرچالش برای شهرداری ومعوق ماندن حقوق کارگران وایفای تعهد در حق پیمانکاران خواهد بود .
۳: همانگونه که پیش ازین بدان اشاره شد یکی از عوامل مهم کنونی شهر وبروز مشکلات اساسی در بخش زیرساخت های صنعتی وتولیدی آن ، نفوذ سلیقه های سیاسی وشخصی در اداره امورات آن بوده که بعید است کسی منکر این واقعیت پیدا وآشکار باشد . از این رو واز آنجائیکه آزموده را آزمودن خطاست ، همت همکاران عزیزمان را به یاری طلبیده تا با چشمانی باز ودقت لازم مانع نفوذ بداخلاقی ها وسلیقه سیاسی خاص به درون حوزه تصمیم ساز ی امور شهر را مو جب شویم .مخصوصاً اینکه اکنون در آستانه انتخابات جدیدی قرارداریم .
۴: ضمن آنکه نظارت دقیق برکارکرد شهردار وعملکرد وی وکلیه کارکنان شهرداری از وظایف ذاتی شورا می باشد اما اگر در کنار عملکرد خوب ومطلوب به بها نه های قابل تسامح وگذشت در حمایت از شهردار وکارکنان شهرداری دریغ گردد، قطعاً کاهش خدمات وتحمیل وزیان جبران ناپذیر بر امورات جاری شهرداری خواهد شد. لذا این حمایت از مجموعه شهرداری در قبال هرکار مفید ، امری ضروری بنظر میرسد که امید است ممیز وجدا از عملکردهای قابل انتقاد ، ازاین اقدامات د فاع وحمایت لازم وضروری صورت پذیرد .
۵: شهرقائمشهر بواسطه قرار گرفتن در مسیر تردد چند استان بعنوان شاهراه ترافیکی مستحق جذب بودجه از منابع ملی واستانی می باشد . متأسفانه متناسب با حجم واهمیت وحساسیت موضوع در زیر ساختهای ترافیک شهر بودجه کافی ولازم از محل منابع استانی وملی اختصاص نیافته ، عزمهای قبلی هم برای وصول این منابع خیلی جزم وبلند مشاهده نگردیده است .لذا با استمداد خواهی از مقامات مسئول ومؤثردر این قضیه استدعای تلاش وپیگیری بیشتری از شور ای اسلامی وشهردار محترم در این خصوص را دارم. که امید است این حق طلبی ، بموقع وقبل از تنظیم وتدوین بودجه سال ۱۳۹۹کشور محقق گردد.
۶: همکاران مستحضرید سطح پائین حقوق کارگران وکارکنان شهرداری کفاف شایسته امور مالی آنان وعائله شان را نمی نماید. لذا شناسائی موقعیت های کسبی حلال ودر آمد ، از جمله تشکیل ویا تقویت شرکت تعاونی کارگران شهرد اری در بخش های مسکن –مصرف- می تواند کمک کاری برای انان باشد. به همین دلیل برداشتن گامهای عملی در این خصوص ضروری بنظر می رسد واین کار باید در کنار سایر حمایتها از جمله طرح طبقه بندی مشاغل کارکنان شهرداری و ……صورت پذیرد.
۷: قائمشهر افتخار داشتن چهره ها ونمادهای بزرگی در سطح ملی –استانی وشهرستانی را دارد، در جمع وکنار آنان هستند، چهره هایی که اگر اندکی مورد لطف وحمایت وتشویق بموقع قرار می گرفتن بر تعداد چهره های ملی این شهر افزوده می شد که آنان در سایه غفلتها از راه مانده اند . از برای عدم تکرار این وضع ، رصد بموقع فرهیختگان شهر در رشته های هنری، علمی ، ورزشی ، فنی وسیاسی، اجتماعی ضروری می باشد . ضمن آنکه مواظبت وحمایت از چهره های فعلی ملی واستانی شهر واجب وضروری می باشد.
۸: آنچه تاکنون فعالیت بنام امور فرهنگی شهر مشاهده گردید غالباً کار تبلیغی بوده است نه کار فرهنگی که این دو کاملاً از هم جدا وکار تبلیغی زیر مجموعه کارفرهنگی می باشد. لذا پیشنهاد میگردد با استفاده وبهره مندی از نظرات صاحب نظران دلسوز وآگاه به مسائل انشاء الله شاهد حرکتی فرهنگی که از یک ماندگاری واثر گذاری پایدار در جهت دین وانقلاب مؤثر باشد ، باشیم .
۹: تأکید میگرددبر این نکته که بازگشت قائمشهر به دوران اوج شکوفائی اشتغال شهروندان خود که تضمین کننده سفره های شهروندان وهم تأمین کننده سفره شهرداری باشد، فقط حرکت در مسر توسعه اشتغال وحمایت از صنایع می باشد. که امید است برای حرکت در این مسیر وقت وانرژی لازم اختصاص داده شود.
۱۰: یکی از شبهاتی که طی دوره های اخیر در بین شهروندان علیه شهرداری ایجاد گردید ، بویژه نقل وقولهای زمان برگذاری انتخابات شورای اسلامی شهر واظهارات نامزدها موجب تشدید این وضع گردید ، شایعه وجود رانت در شهرداری می باشد اینجانب راه مقابله با این وضع ورفع شایعات را تشدید شفاف سازی امور مالی در شهرداری بویژه در بخش قرار داد ها می دانم که اگر از این امر غفلت گردد قطعاً ویقیناً زیانش متوجه همه ما خواهدشد. واثر پاسخگوئی ما را زیر سوال خواهد برد لذا توجه اساسی خودم وهمکاران را در دقت نظر در موضوع معنونه ، واجب می دانیم .
۱۱-سلامت مردم وپاکیزگی محیط از وظایف ذاتی شهرداریها می باشد. این مقبول و پسندیده نیست، زباله های جمع آوری شده نقاطی از شهر، در جایی دیگر جمع وانباشته وموجبات تولید انواع بیماریها وآلودگی های زیست محیطی را فراهم نماید واین بدترین کار ممکن در انجام وظیفه می باشد . البته می دانم که این روش غیر اصولی پدیده ای به ارث رسیده ومعضلی ریشه در دهها ساله دارد. اما در رفع این معضل امروز وفردا کردن جز تولید خسارت وزحمت بیشتر بر ای شهروندان هم از جهت تهدید بهداشت آبهای سفره سطح الارضی به دلیل نفوذ شیرآبهای زباله به مجاری آبهای آشامیدنی وزراعی وهم از جهت تهدید هوا با بوی بسیار آزاردهنده ناشی از انباشت زباله ها ، نتیجه ای دیگر نخواهد داشت .پیشنهادم تسریع در احداث کارخانه تبدیل زباله به فراورده های کمپوست ودفع بهداشتی وضایعات باقیمانده میباشد.
۱۲- اگرچه اقدام شهرداری در خرید شرکت نساجی قائمشهر به دلیل جلوگیری از دچار شدن سرنوشت این شرکت همانند دیگر شرکتهای واگذار شده به بخش خصوصی که به معضل خصوصی خوری ونابودی اشتغال وتولید وتعطیلی وسرگردانی کارگران آن گرفتار شدند ، اقدام مثبتی بوده است اما باید در نظر داشت که این شرکت قدمت قریب به یکصد ساله اش نه تنها نماد شهرستان بلکه استان وحتی نماد ملی در بخش تولید منسوجات بوده است لذا اداره این شرکت باید هدفمند وبا نگاه بلند برای حفظ موقعیت اشتغال شاغلین آن وحتی با توجه به ظرفیت واستعداد افزایش سطح شاغلین در آن ، باید به جایگاه اشتغال اولیه اش با ظرفیت پذیرش بیش از هزار نفر رسانده شود که متأسفانه اکنون فقدان برنامه هدفمند وعدم استفاده از کادر مدیریتی متخصص مرتبط با حوزه نساجی در آن ، هم موجب سرگردانی شاغلین آن وهم موجب افزایش روند زیاندهی آن شده است . که جداً مایه تأسف شدید می باشد .
لذا پیشنهاد می شود قبل از هرگونه دخل وتصرف در اراضی ودارایی ثابت آن ، برنامه بازسازی آن از سوی شهرداری آماده وسپس با بکارگیری مدیران متخصص وآشنا به علم وتکنولوژی نساجی ، موجبات برون رفت این شرکت بزرگ ورفع دغدغه برای کارگران آن فراهم گردد.
۱۳-حرف وحدیث ها وشبهات موجود درروابط شهرداری با پیمانکاران از یک سو وضرورت حمایت از کارگران وبطور عموم از کارکنان شهرداری در راستای تقویت بنیه در آمدی آنان ، ثبت یک شرکت تعاونی چند منظوره با سهامداری کارکنان شهرداری در راستای هدایت امور پیمانکارها به سمت این شرکت را مفید وضروری می دانم . از این رو پشنهادم بررسی کارشناسی در این مورد وبه سرانجام رساندن آن با هدف مشارکت بهتر واصولی تر همکاران که از دانش وتجارب کافی برخوردار وایضاً حرکت در این مسیر تحقق بخش توزیع عادلانه تر ثروت وبهبود سطح در آمدی کارکنان می باشد اقدام جدی صورت پذیرد.
در آخرسخنی با شهردار محترم وآن اینکه برما مسلم است که شما شهردار عزیز با نیتی خیرخواهانه وبا شوق واشتیاق فراوان وارد کار و الحمد ولله تاکنون فعال وساعی در حال کار وانجام وظیفه می باشید که در این حالت کمک ومساعدت ها به شما لازم وضروری می باشد . انتظار وامید ما این است که کار وتلاش شما در مسیری بماند که فرجامی نیک وخوش را در دفتر خاطرات کاری شما رقم بزند سفارش می کنیم به دوری از متملقان چاپلوس و نزدیکی وتقرب به انسانهای امانت دار ومؤمن ومتخصص که دوری از آن گروه ونزدیکی با این گروه تضمین کننده آینده شما وحامیان تان خواهد بود . به یاد داریم شهردارانی که مؤمن وصدیق در کار وارد ، اما عاقبت شان بواسطه عدم رعایت همین سفارش به فرجامی شوم ختم شد . پس از اینجانب بپذیرید این سفارش دینی را که هرگز ولحظه ای از شر و وسوسه های شیطانی جنی وانسی غافل نشوید . ودیگر اینکه زیبائی وترافیک کنونی شهر شایسته شأن قائمشهرنیست لذا با امید واری به توان شما در بهبود در این امور ، تقاضای تشویق همکاران در سرعت دادن امور در این مسیررا دارم والبته توجه به نقاط کمتر توسعه یافته شهرکه انشاء الله در اولویت باشد که زیرا آنجا اشخاص وافراد واقشار آسیب پذیر که انقلاب مدیون ومرهون آنان است ساکنند والسلام.
خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

باتشکر
نصراله دریابیگی
عضو شورای اسلامی شهر قائمشهر