کد خبر: 12298تاریخ انتشار : ۱۰:۰۷:۳۲ - سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸

زنگ روز ملی مازندران در مدارس نواخته شد

زنگ روز ملی مازندران همزمان با ۱۴ آبان در مدارس استان نواخته شد. به گزارش مازنی خبر ، زنگ روز مازندران صبح سه شنبه با حضور فرماندار و مسئولان شهرستان ساری در دبستان نیکان ساری نواخته شد. عباسعلی رضایی فرماندار ساری در این مراسم خواستار پاسداشت فرهنگ ها و آیین های کهن و ارزشی استان […]

زنگ روز ملی مازندران در مدارس نواخته شد

زنگ روز ملی مازندران همزمان با ۱۴ آبان در مدارس استان نواخته شد.

به گزارش مازنی خبر ، زنگ روز مازندران صبح سه شنبه با حضور فرماندار و مسئولان شهرستان ساری در دبستان نیکان ساری نواخته شد.

عباسعلی رضایی فرماندار ساری در این مراسم خواستار پاسداشت فرهنگ ها و آیین های کهن و ارزشی استان مازندران و انتقال آن با شیوه های نو وهنرمندان به نسل های مختلف جامعه شد.

به استناد تاریخ طبرستان نوشته ابن اسفندیار، در روز سه شنبه ۲۵ رمضان سال ۲۵۰ هجری قمری و بنا به تقاضای مردم طبرستان از حسن بن زید علوی، ایشان به منطقه رویان آمده و در آنجا بزرگان و معاریف وقت با ایشان برای تشکیل حکومت بیعت نموده و این بیعت خاص با بیعت عام یعنی اقامه نماز جمعه در شهر کجّه ( کجور کنونی ) در روز جمعه همان سال و همان ماه توأم شد.

این مناسبت تاریخی – آغاز حکومت علویان در طبرستان – مبنای نامگذاری روز مازندران در شورای فرهنگ عمومی مازندران شد، البته با تبدیل تاریخ قمری، ۲۵ رمضان ۲۵۰ قمری به شمسی، با ۱۴ آبان سال ۲۴۳ هجری شمسی برابر شد.

هفته مازندران از ۱۳ تا ۲۰ آبان ماه ادامه دارد.