کد خبر: 12623تاریخ انتشار : ۱۱:۱۵:۳۷ - دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸

نماینده جامعه کارگری: کرامت انسانی را له کرده‌اند / کارگران همواره در صف اول حمایت از نظام قرار دارند / اگر امام خمینی نبود قانون کار تصویب نمی‌شد / عیبی ندارد بنزین را گران کرده‌اید ، حقوق کارگران را هم افزایش دهید / حقوق کارگران باید ماهانه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باشد / پای آرمان‌های انقلاب می‌ایستیم

عضو کانون عالی کارگران بازنشسته کشور گفت: مظلوم‌ترین، صادق‌ترین و سخت‌کوش‌ترین قشر در کشور ، جامعه کارگری هستند. نصرالله دریابیگی در گفتگوی اختصاصی با «مازنی خبر» با اشاره به ۲۹ آبان سالروز تصویب قانون کار ، اظهار داشت: با وضعیت موجود اقتصادی در کشور ، جامعه کارگری و بازنشستگان به خاطر آرمان های انقلاب ، […]

نماینده جامعه کارگری: کرامت انسانی را له کرده‌اند / کارگران همواره در صف اول حمایت از نظام قرار دارند / اگر امام خمینی نبود قانون کار تصویب نمی‌شد / عیبی ندارد بنزین را گران کرده‌اید ، حقوق کارگران را هم افزایش دهید / حقوق کارگران باید ماهانه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باشد / پای آرمان‌های انقلاب می‌ایستیم

عضو کانون عالی کارگران بازنشسته کشور گفت: مظلوم‌ترین، صادق‌ترین و سخت‌کوش‌ترین قشر در کشور ، جامعه کارگری هستند.

نصرالله دریابیگی در گفتگوی اختصاصی با «مازنی خبر» با اشاره به ۲۹ آبان سالروز تصویب قانون کار ، اظهار داشت: با وضعیت موجود اقتصادی در کشور ، جامعه کارگری و بازنشستگان به خاطر آرمان های انقلاب ، امام راحل ، ولایت فقیه و خون شهدا سکوت کرده اند نه به خاطر مسئولین!

دبیر اجرائی خانه کارگر مازندران تصریح کرد: کارگران هر ساله در ۲۹ آبان تجمع می‌کنند تا با دست های گره زده بگویند ، ضمن دفاع از نظام جمهوری اسلامی ، به دنبال خواسته های به حق خودشان هستند.

دریابیگی با تاکید بر اینکه بعضی گوش ها برای شنیدن حرف کارگران کر شده است ، به وضعیت جذب کارگران در شرکت ها و مطب پزشکان اشاره کرد و گفت: جذب با قراردادهای سفید امضا ، کرامت انسانی را له کرده است.

این فعال جامعه کارگری تصریح کرد: فلسفه ۲۹ آبان ، همان حمایت از جامعه کارگری است که به لطف امام راحل تصویب شد.

دریابیگی با بیان اینکه ۲۹ آبان همان سالروز رهایی از ظلم و ستم است ، افزود: گرچند زخم زبان و توهین می شنوم اما تا آخرین لحظه پای حرف خود ایستاده ام و معتقدم باید روزی در ایران حاکمیت کارگران در سایه ولایت باید شکل بگیرد.

وی ادامه داد: امروز باید بگویم اگر در همان اوایل انقلاب ، حضرت امام خمینی (ره) نبودند ، سرمایه داران و حامیانشان این قانون کار را در همان ابتدا تکه تکه می کردند.

دریابیگی افزود: در اوایل انقلاب و در روند تصمیم گیری مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در مورد قانون کار ، پول داران ، کارخانه داران و دلالان چوب لای چرخ می گذاشتند. افرادی مثل حسین کمالی ، علیرضا محجوب ، سرحدی زاده و دیگر بزرگان کارگری کشور از امام کمک خواستند و امام راحل با دستور تشکیل تشخیص مصلحت نظام ، کمک کردند تا این قانون به نفع کارگران تصویب شود.

دبیر اجرائی خانه کارگر مازندران تصویب قانون کار و رهایی کارگران از ظلم ستم‌شاهی را اولین مصوبه تشخیص مصلحت نظام دانست و اظهار داشت: در ۴۰ سال اخیر سرمایه‌داران تلاش کردند تا قانون کار را از اهدافی که امام داشتند ، خارج کنند. شرکت‌ها و خصوصی‌سازی ناقص را بر جامعه کارگری تحمیل کردند که در نهایت چیزی جز اخراج و بیکاری کارگران نتیجه‌ای نداشت.

دریابیگی افزود: در همین استان مازندران کارخانجاتی مثل نساجی، چیت سازی بهشهر ، حریر توسط کارگران و مدیرانش تعطیل نشدند بلکه همان کانون‌های قدرت و سرمایه‌دارانی که در ۴۰ سال اخیر به دنبال از بین بردن قانون کار و خصوصی‌خوری بودند ، این کارخانجات را تعطیل و کارگرانش را اخراج کردند تا به منافع مالی خود برسند.

رئیس کانون کارگران بازنشسته مازندران با تاکید بر اینکه کارگران ثابت کرده اند التزام عملی به انقلاب ، شهدا و ولایت فقیه دارند ، اظهار داشت: کارگران تا زنده هستند اجازه نخواهند حق‌شان را نادیده بگیرند و خواسته های خودشان را هم آزادانه در سایه حمایت‌های مقام معظم رهبری ، فریاد خواهند زد.

دریابیگی با اشاره به بحث حمایت از تولید داخلی ، افزود: جامعه کارگری اولین سمینار حمایت از تولیدات داخلی را برگزار کردند.آن زمان گفتند خانه کارگری‌ها دیوانه هستند در صورتی که دیدید بعدها این موضوع به شعار کلی کشور تبدیل شد. آن زمان فریاد زدیم که حمایت از تولید خارجی و نادیده گرفتن تولیدات داخلی برای این انقلاب و مردم سم است.

عضو کانون عالی کارگران بازنشسته کشور در گفتگو با «مازنی خبر» تصریح کرد: روزی که قانون هدفمندی یارانه‌ها تصویب شد، جامعه کارگری اعتراض کرد زیرا معتقدیم آزاد سازی قیمت‌ها تورم را ایجاد می‌کند، باعث از بین رفتن نقدینگی کارخانجات و گران شدن مواد اولیه می شود و در نهایت به تولید داخلی ضربه خواهد زد و اولین قربانیانش هم کارگران خواهند بود.

دریابیگی با بیان اینکه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باعث بیکاری و بدتر شدن شرایط زندگی بازنشستگان شد ، افزود: امروز بیش از ۷۰ درصد از ۱۴۰ هزار کارگر بازنشسته در مازندران حداقل‌بگیر هستند و در ماه تنها ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرند.

این فعال کارگری تصریح کرد: در روزهای اخیر وقتی قیمت بنزین را افزایش دادند ، اولین قشری که به ندای رهبری گوش داد و اطاعت کرد همین جامعه کارگری بود اما سران قوا بدانید که تمام قوانین باید اجرائی شود.

دریابیگی افزود: سران قوا ، هر ۴ آیتم ماده ۴۱ قانون کار را برای کارگران اجرا کنند زیرا با اجرا شدن آن حقوق کارگران باید به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در ماه برسد. اگر قرار است قانون هدفمندی یارانه ها اجرا شود باید تمام قانون های آن اجرا شود نه بخشی از آن !

دبیر اجرائی خانه کارگر مازندران گفت: قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را اجرا کنید. چرا یک آبدارچی که در سازمان تامین اجتماعی به عنوان کارمند بازنشسته شده ماهی ۴ میلیون تومان دریافت می کند ولی یک کارگر بازنشسته باید ماهی ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بگیرد!؟

دریابیگی در پایان تصریح کرد: امیدواریم با اجرائی شدن تمام قوانین از جمله قانون همسان سازی حقوق ها بخشی از عدالت اجتماعی به سفره جامعه کارگری بازگردد.

*** لازم به ذکر است همایش استانی سالروز ۲۹ آبان در مازندران مانند دیگر استان های کشور توسط تشکل های کارگری و بازنشستگی در خانه کارگر استان برگزار شد.