کد خبر: 12748تاریخ انتشار : 7:47:31 - دوشنبه 2 دسامبر 2019

حسین حسن‌نژاد: به دنبال اجرای قانونمند انتخابات مجلس شورای اسلامی هستیم

رئیس ستاد انتخابات استان مازندران گفت: از دهم آذر با دستور وزیر کشور فرایندهای اجرائی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان آغاز شد. دکتر حسین حسن نژاد در گفتگو با گروه خبری تکرار با تاکید بر اینکه با توجه به اهمیت مجلس شورای اسلامی در ساختار سیاسی کشور، افکار عمومی باید نسبت به […]

رئیس ستاد انتخابات استان مازندران گفت: از دهم آذر با دستور وزیر کشور فرایندهای اجرائی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان آغاز شد.

دکتر حسین حسن نژاد در گفتگو با گروه خبری تکرار با تاکید بر اینکه با توجه به اهمیت مجلس شورای اسلامی در ساختار سیاسی کشور، افکار عمومی باید نسبت به آن حساسیت خاصی داشته باشند، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی عصاره فضائل یک ملت و مرجع قانون گذاری است و نقش اثرگذاری در کشور دارد.

وی با باین اینکه مجلس به واسطه نقش نظارتی در قالب سوال و استیضاح حتی از رئیس جمهور به عنوان بالاترین نهاد انتخابی از سوی مردم ، جایگاه ویژه ای دارد، افزود: نمایندگان مجلس به تناسب اختیاراتی که دارند باید در برابر افکار عمومی پاسخگو باشند .

معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران ادامه داد: مردم از طریق فرصت انتخابات تلاش می کنند با نقد عملکرد ۴ ساله ، نقطه نظرات خود را پای صندوق های رای اعلام کنند.

رئیس ستاد انتخابات مازندران با بیان اینکه انتخابات فرصتی برای اعمال اراده مردم در حق سرنوشت خودشان است، افزود: انتخابات دوم اسفند فرصتی است تا افرادی که توانائی و ظرفیت کافی برای انجام ماموریت های لازم در حوزه قانون گذاری را دارند برنامه های خودشان را اعلام و در معرض امتحان و نظر مردم قرار دهند.

حسن نژاد با تاکید بر اینکه افراد منتخب در خانه ملت باید تلاش کنند تا شعارهای خود را اجرائی نمایند ، اظهار داشت: مطمئناً افرادی که رای کافی برای حضور در مجلس را به دست نیاورند با ایجاد فضای نقادانه به دنبال شفاف سازی قدرت و انجام تعهدات خواهند رفت.

وی انتخابات را فرصتی برای بالابردن آستانه تحمل در کشور دانست و ادامه داد: برگزاری انتخابات سالم از آنجا که زمینه را برای حضور مردم در تعیین سرنوشت خودشان فراهم می کند ، در نهایت موجب افزایش رضایتمندی اجتماعی می شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران در گفتگو با تکرار افزود: باید ضریب همبستگی در جامعه در سایه برگزاری انتخابات ارتقا یابد.

حسن نژاد تصریح کرد: تمام افرادی که در برگزاری انتخابات دخیل هستند با لحاظ کردن شرایط کافی و لازم و برگزاری انخابات سالم و بی طرفانه ، باید زمینه ای را فراهم کنند تا حقوق انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان در این فرآیند رعایت شود.

رئیس ستاد انتخابات مازندران در ادامه قانونمداری را ضامن برگزاری انتخابات سالم دانست و گفت: تلاش بنده و همکارانم در فرمانداری ها و ستاد اجرائی انتخابات ، اجرای کامل قانون است.

وی با بیان اینکه رسانه ها در برگزاری انتخابات سالم می توانند نقش پررنگی داشته باشند، اظهار داشت: اصحاب رسانه می توانند با افزایش آگاهی مردم ، میزان مشارکت را افزایش دهند و همچنین کمک کنند تا یک انتخابات سالم و بی طرف برگزار شود.

دکتر حسن نژاد با اشاره به انتخابات دوره قبل مجلس شورای اسلامی در مازندران افزود: در دوره قبل ۳۰۶ داوطلب نام نویسی کردند که در نهایت بعد از مراحل قانونی و بررسی سوابق از سوی شورای نهگبان ، ۱۴۳ نفر برای ۱۲ کرسی خانه ملت در استان مازندران به رقابت پرداختند.

رئیس ستاد انتخابات مازندران اظهار داشت: در دوره گذشته حوزه انتخابیه بابل با ۵۴ داوطلب و حوزه انتخابیه نور و محمودآباد با ۲۲ داوطلب، بیشترین و کمترین کاندیدا را در ۹ حوزه انتخابیه استان مازندران دارا بودند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران با بیان اینکه در دوره قبل انتخابات مجلس شورای اسلامی از ۲ میلیون و ۲۳۵ هزار واجد شرایط رای دادن در مازندران، ۱ میلیون و ۶۲۳ هزار نفر پای صندوق های رای آمده بودند ، اظهار داشت: میزان مشارکت مردم مازندران در دوره قبل انتخابات مجلس شورای اسلامی ۷۲ درصد بود.

حسن نژاد با تاکید بر اینکه با دستگاه هایی که از کاندیداهای خاصی حمایت کنند ، برخورد قانونی خواهد شد، افزود: بعد از اصلاحیه قانون انتخابات در سال ۹۵ ، کاری که امروز فرمانداران و بخشداران در انتخاب اعضای هیات اجرائی انتخابات لحاظ می کنند و از ظرفیت دادستان ها استفاده می نمایند، درست و صحیح است.

رئیس ستاد انتخابات مازندران با بیان اینکه در قانون هیچ اشاره ای به محدود کردن تبلیغاتی نمایندگان فعلی در ایام ثبت نام و ماه های منتهی به برگزاری انتخابات نشده است، اظهار داشت: در قانون به تشریفات خاصی در زمان ثبت نام اشاره نشده است لذا ضمن انتظار از داوطلبین به انجام رفتار معقول در زمان ثبت نام ، نمی توان با افرادی که کاروان انتخاباتی به همراه خود راه می اندازند برخورد کرد.

حسن نژاد اجرای فرآیند انتخابات را بر عهده اقشار مختلف مردم دانست و افزود: هیات های اجرائی انتخابات توسط معتمدین جامعه شکل می گیرد و مسئولیت اجرائی برگزاری انتخابات با همین افراد و اقشار مختلف مردم است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران با تاکید بر اینکه استان مازندران برای برگزای انتخابات الکترونیکی هیچگونه مشکلی ندارد ، اظهار داشت: تمام زیرساخت ها برای انجام الکترونیکی انتخابات در استان مازندران فراهم است.

رئیس ستاد انتخابات مازندران افزود: پیش بینی می شود بار دیگر مشارکت مردم مازندران در انتخابات از متوسط مشارکت در کشور بیشتر باشد.

وی با بیان اینکه برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات نیاز است تا همه گروه های سیاسی ، مردمی و نهادهای اجتماعی همراه باشند، افزود: ما در هفته های اخیر متهم به فعالیت انتخاباتی شدیم در صورتیکه به دنبال اجرای قانونمند انتخابات و افزایش مشارکت عمومی هستیم.

حسین حسن نژاد ادامه داد: دست اندرکاران انتخابات با وجود داشتن تفکر خاص سیاسی و نظر نسبت به برخی داوطلبان از لحاظ حمایتی و یا حتی انتقاد، با رعایت قانون و حفظ بیطرفی امانتدار آرای مردم خواهند بود.

وی اضافه کرد: همه ما به عنوان دست اندرکاران انتخابات ( هیات های اجرایی و نظارت ) یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با تعامل یکدیگر و با قانونمداری و اصل بیطرفی و احترام به تفکرات سیاسی این رویداد مهم سیاسی را به پیش خواهیم برد.