کد خبر: 13481تاریخ انتشار : ۱۸:۲۱:۵۹ - پنج شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۸

چرا شهید قاسم سلیمانی جاودانه شد!؟ / قاسم سلیمانی شدن سخت است…

اختصاصی مازنی خبر / میثم کاوه : انقلاب اسلامی ایران در دهه‌های گذشته ، افراد محبوب بسیاری را به خود دیده است که مظلومانه لباس شهادت به تن کردند و برای همیشه‌ی تاریخ جاودان شدند. از شهدای انقلاب اسلامی گرفته تا شهیدان مظلومی مانند شهیدان دکتر بهشتی، رجائی و باهنر و … ؛ از شهیدان […]

چرا شهید قاسم سلیمانی جاودانه شد!؟ / قاسم سلیمانی شدن سخت است…

اختصاصی مازنی خبر / میثم کاوه : انقلاب اسلامی ایران در دهه‌های گذشته ، افراد محبوب بسیاری را به خود دیده است که مظلومانه لباس شهادت به تن کردند و برای همیشه‌ی تاریخ جاودان شدند.

از شهدای انقلاب اسلامی گرفته تا شهیدان مظلومی مانند شهیدان دکتر بهشتی، رجائی و باهنر و … ؛ از شهیدان جنگ تحمیلی مانند شهیدان همت ، باکری ، خرازی و… گرفته تا شهیدان هسته‌ای و علمی مانند شهیدان علی‌محمدی و تهرانی‌مقدم ؛ از شهیدان ترور گرفته تا شهدای مدافع حرم ؛ و تا امروز که به سردار شهید حاج قاسم سلیمانی می‌رسیم. شهیدی که به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی آسمانی شد.

سردار قاسم سلیمانی به معنای واقعی یک انسان انقلابی بود. او به زیبائی تمام ویژگی های یک انسان کامل را داشت به همین دلیل، مراسم تشییع پیکر او در تمام شهرها با حضور بی نظیر مردم برگزار شد. ویژگی ها و خصوصیات برجسته ای که در شهید قاسم سلیمانی وجود داشت ، او را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های تاریخ ایران کرد. شخصیتی که می توان برای توصیف زیبایی هایش یک کتاب نوشت و آنرا برای آیندگان به ارث گذاشت. شخصیتی که حتی دشمنانش نیز از او به عنوان یک رقیب شایسته یاد کردند.

بیایید با هم بعضی از این ویژگی‌ها را مرور کنیم…

*** مهمترین ویژگی شهید سلیمانی نگاه خدایی او بود تا آنجا که هر اقدامی را با نیت خشنودی خدا انجام می داد. او بارها در نزد مردم از آنها خواست تا از ته قلب‌شان برایش در نزد خدا دعا کنند. نگاه خدایی سردار سلیمانی به تمام مسائل از او یک شخصیت باایمان ساخته بود.

*** ارادت سردار سلیمانی به ائمه اطهار به خصوص امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) بی نظیر بود. به طوری که علاوه بر توسلات روزانه هر روز زیارت عاشورا می‌خواند و هفته‌ای یک مرتبه جلسه‌ روضه‌ با وجود مشغله‌های زیاد در منزلش برپا بود. 

*** دیگر ویژگی مهم سردار شهید سلیمانی ، انقلاب دوستی و ولایت پذیری او بود. او خودش را سرباز ولایت فقیه و انقلاب می دانست و به همین دلیل هیچ وقت از خط امام خمینی (ره) ، رهبری و آرمان های انقلاب خارج نشد. برایش فرقی نداشت که رهبر معظم انقلاب کدام مسئولیت را به او بدهد بلکه مهمترین هدفش در مسئولیت های مختلف ، اطاعت و سربازی ولی فقیه بود.

*** قاسم سلیمانی یک شخصیت مردم دار بود. او هیچوقت از نگاه یک سردار بالارتبه کشور به مردم نگاه نمی کرد. تا آنجا در بحران های مختلف مانند سیل خوزستان بدون محافظ و همراه در بین مردم آسیب دیده حضور می یافت و به آنها کمک می کرد. اینکه هیچ عکسی از او در پشت میز مسئولیت وجود ندارد نشان از آن دارد که سلیمانی خود را خدمتگذار مردم می دانست. او یک انسان مخلص بود.

*** ساده زیستی دیگر ویژگی شهید حاج قاسم سلیمانی بود. زندگی ساده، بی‌تکلف و بدون تشریفات حاج قاسم سلیمانی یکی دیگر از ویژگی‌های آن شهید است که می‌تواند برای بسیاری از مسئولان ما الگو و اسوه باشد.

*** قاسم سلیمانی نماد یک شخصیت ظلم‌ناپذیر است. او بسیاری از عمر خود را در راه مبارز با ظلم سپری کرد. او نماد ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم و ستم بوده و هست.

*** انسان دوستی دیگر ویژگی بارز شهید حاج قاسم سلیمانی بود. برایش حس کمک به انسان ها در کشورهای مختلف یکی از زیباترین حس های دنیا بود. نجات بسیاری از زنان و کودکان عراقی و سوری از چنگال داعشیان به خاطر همین حس انسان دوستانه ی او بود. او برای این حس زیبایش هیچوقت مرزی قائل نشد.

*** ادامه راه شهدا و حضور در کنار خانواده شهدا یکی دیگر از خصوصیات برجسته سردار سلیمانی بود. بارها تصاویر مختلفی از حضور صمیمانه سردار سلیمانی در بین فرزندان شهدا به خصوص شهدای مدافع حرم منتشر شده است و اینکه در نهایت در وصیت نامه اش به این نکته اشاره می کند تا او را در گلزار شهدا کرمان در کنار همرزمانش خاک سپاری کنند.

*** شهید قاسم سلیمانی نماد یک انسان انقلابی فراجناحی نیز بود. او هیچ وقت اقدامی انجام نداد تا منتسب به جناح خاصی شود لذا رهبر انقلاب از این مهم به عنوان یک ویژگی بارز از شهید سلیمانی یاد کردند. او یک شخصیت به تمام معنا انقلابی بود.

*** اعتقاد به اصلاح افراد از دیگر ویژگی‌های برجسته شهید سلیمانی بود. او اعتقاد به خط کشی بین فرزندان ایران نداشت بلکه معتقد بود باید به پسران و دختران این سرزمین به عنوان فرزند خانواده نگاه کرد و در صورت انجام خطا ، آنها را در مسیر اصلاح رفتاری قرار داد.

*** شهید سلیمانی انسانی اهل کتاب و مطالعه بود به طوریکه همرزمانش می گویند وی در مسیر ماموریت‌ها و با وجود خستگی‌، بخش زیادی از مطالعه‌ خود را انجام می‌داد.

با این همه ویژگی های خوب و برجسته که هر کدامش به تنهائی دنیایی حرف دارد ، به جرات می توان گفت، از قاسم سلیمانی باید به عنوان یک تفکر و فرهنگ یاد کرد. فرهنگ صحیح و درست زندگی کردن در بین مردم؛ شاید آمریکائی ها توانسته باشند جسم قاسم سلیمانی را از مسلمانان ایران و جهان جدا کنند ولی نمی توانند تفکر سلیمانی را از بین ببرند.

راه و روش زندگی این شهید محبوب و مظلوم ، امروز کتاب درسی برای همه‌ی مسئولین است. قاسم سلیمانی شدن راحت نیست ولی مردم قدرشناس ما ثابت کردند ، هر مسئولی که به یک قاسم سلیمانی تبدیل شود ، برایش سنگ تمام خواهند گذاشت.

حالا بیاییم خودمان را قضاوت کنیم که کجا ایستاده‌ایم!؟

*** بقلم : میثم کاوه