کد خبر: 13531تاریخ انتشار : 7:12:45 - یکشنبه 12 ژانویه 2020

نخست‌وزیر کانادا فرآیند بررسی سقوط هواپیما اوکراینی را مثبت ارزیابی کرد

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، فرآیند بررسی سقوط هواپیمای اوکراینی را مثبت ارزیابی و پذیرفتن مسئولیت از سوی ایران را گامی مهم توصیف کرد. به گزارش مازنی خبر ، «جاستین ترودو»، نخست‌وزیر کانادا روز شنبه، بعد از گفت‌وگو با حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، ضمن مثبت ارزیابی کردن بیانیه ایران درباره هدف قرار داده شدن هواپیمای مسافربری […]

نخست‌وزیر کانادا فرآیند بررسی سقوط هواپیما اوکراینی را مثبت ارزیابی کرد

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، فرآیند بررسی سقوط هواپیمای اوکراینی را مثبت ارزیابی و پذیرفتن مسئولیت از سوی ایران را گامی مهم توصیف کرد.

به گزارش مازنی خبر ، «جاستین ترودو»، نخست‌وزیر کانادا روز شنبه، بعد از گفت‌وگو با حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، ضمن مثبت ارزیابی کردن بیانیه ایران درباره هدف قرار داده شدن هواپیمای مسافربری اوکراین درپی یک اشتباه انسانی، تاکید کرد که این یک گام مهمی است که ایران آن را برداشته، اما همچنان سوالات زیادی وجود دارد که باید به آن پاسخ داد.

ترودو همچنین تاکید کرد که مراحل تحقیقات باید تا مراحل پایانی ادامه یابد.

نخست‌وزیر کانادا خواسته تا هیئتی که از این کشور به ایران فرستاده شده در فرآیند بررسی جعبه سیاه و تشخیض دی‌ان‌ای، مشارکت داشته باشد.

ترودو همچنین گفت در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور کشورمان خواستار تسریع در فرآیند صدور ویزا برای افرادی شده است که تحت این هیئت قصد ورود به ایران را دارند.

وی همکاری ایران در راستای تحقیقات بین‌المللی را تایید و پذیرفتن مسئولیت سقوط هواپیما را گامی در همین راستا توصیف کرده است.

نخست‌وزیر کانادا بر موضوع غرامت نیز تاکید کرد و گفت که این مورد، طی روز‌های آتی بیشتر مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت.

جاستین ترودو با بیان این‌که منطقه غرب‌آسیا طی روز‌های اخیر شاهد تنش‌های فراوانی بوده، بر تنش‌زدایی در این منطقه تاکید کرد.

پیش از این نیز ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین پس از تماس تلفنی با حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان با تاکید بر اینکه که توضیح ایران درباره هواپیمای سقوط کرده اوکراینی گامی در مسیر صحیح است، گفت: «باید عاملان سقوط هواپیمای اوکراینی مورد بازخواست قرار بگیرند.»

همچنین دفتر ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد که رئیس‌جمهور ایران به نمایندگی از کشورش درباره سقوط هواپیمای اوکراینی عذرخواهی کرد.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین بامداد چهارشنبه در محمود آباد شهریار سقوط کرد و تمام سرنشینان آن که ۳۲ نفر از آن‌ها اتباع دیگر کشور‌ها بودند، جان باختند.

ساعاتی پیش ستاد کل نیرو‌های مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین در کشورمان اطلاعیه‌ای صادر کرد در این بیانیه اعلام شده است هواپیمای اوکراینی به علت خطای انسانی در ایران مورد اصابت قرار گرفت و سقوط کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان، هم امروز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در فضای تهدید و ارعاب رژیم متجاوز آمریکا علیه ملت ایران پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی و به منظور دفاع در برابر حملات احتمالی ارتش آمریکا، نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در آماده باش صددرصد قرار داشتند که متأسفانه خطای انسانی و شلیک اشتباه، به یک فاجعه بزرگ منجر شد و ده‌ها انسان بی‌گناه قربانی شدند.»

او در بیانیه خود تاکید کرده است عاملان این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در پی مشخص شدن علت سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: «بعد از شنیدن خبر سقوط هواپیمای اوکراینی آرزوی مرگ کردم. اکنون هر تصمیمی مسئولان بگیرند مطیع اجرای آن هستیم.»