کد خبر: 13672تاریخ انتشار : 12:26:32 - یکشنبه 19 ژانویه 2020

(گزارش ویژه) پرتقال مازندران کیلویی ۲ هزار تومان! / وقتی کوچه پس کوچه‌های پایتخت پر از رنگ نارنجی می‌شود

اختصاصی مازنی خبر / مهتاب مظفری سوادکوهی: فصل برداشت مرکبات که می شود باغداران مازندرانی از خوشحالی در پوست خود نمی گنجند! چون قرار است حاصل یک سال تلاش و هزینه کرد خود را ، مفت و مجانی در اختیار خریداران بگذارند! خریدارانی که برای هر نوع محصول کشاورزی ارزش قائلند ، جز پرتقال و […]

(گزارش ویژه) پرتقال مازندران کیلویی ۲ هزار تومان! / وقتی کوچه پس کوچه‌های پایتخت پر از رنگ نارنجی می‌شود

اختصاصی مازنی خبر / مهتاب مظفری سوادکوهی: فصل برداشت مرکبات که می شود باغداران مازندرانی از خوشحالی در پوست خود نمی گنجند! چون قرار است حاصل یک سال تلاش و هزینه کرد خود را ، مفت و مجانی در اختیار خریداران بگذارند!

خریدارانی که برای هر نوع محصول کشاورزی ارزش قائلند ، جز پرتقال و نارنگی مرغوب مازندران!

با اینهمه چند سالیست که خرید فله ای مرکبات در مازندران به یک شغل پر منفعت تبدیل شده و فصل برداشت که می رسد ، نیسان داران و کامیون داران ، به عنوان اصلی ترین دلالان خرید و فروش این محصول ، به اراضی باغی استان سرازیر می شوند تا بعد از چانه زنی های لازم ، پرتقال و نارنگی خوش رنگ و لعاب مازندران را به قیمت ناچیزی از باغداران بخرند و راهی پایتخت یا دیگر شهرهای بزرگ کشور شوند. این موضوع علاوه بر کاهش قیمت سرباغی مرکبات ، میزان ضایعات این محصول را نیز افزایش می دهد تا جایی که قیمت نارنگی سرباغی به کیلویی ۵۰۰ تومان رسید!

http://baghdaranemazandaran.com/Images/News/Items/News_121.jpg

شاید در سالهای گذشته ، مرکبات مازندران به چند برابر قیمت خریداری شده در پایتخت و شهرهای بزرگ به فروش می رسید ، اما امروز شاهدیم که این محصول با قیمت بسیار ناچیز ، حتی کیلویی ۲ هزار تومان و کمتر نیز در بازارهای داخلی و محلی فروخته می شود. دیده شدن وانت بارهای متعدد در خیابانها و جاده های بین شهری ، حاکی از تولید زیاد و متناسب نبودن بازار عرضه و تقاضاست. آنقدر که تصور می کنی مرکبات مازندران به غیر از استان ما در سایر استانها نیز کشت می شود!

پای دولت و خرید تضمینی محصولات کشاورزی هم که به میان می آید همیشه یک جای کار می لنگد و این طرح به دلیل بدقولی های همیشگی دولت ، هنوز نتوانسته است اعتماد باغداران را جلب کند!

در شرایطی که مازندران همواره به عنوان یکی از بزرگترین قطبهای تولید مرکبات در کشور مطرح می شود ، اجرای دقیق و به موقع طرح خرید تضمینی ، تنها راه برون رفت از آشفته بازار موجود است. استان مازندران با ۱۱۲ هزار هکتار اراضی باغی ، ۸۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت ارقام مختلف پرتقال ، ۳۰ هزار هکتار ارقام مختلف نارنگی ، نارنج ، لیمو و… بیش از ۶۰ درصد از مرکبات کشور را تامین می کند که این میزان، رقم قابل توجه ای است.

دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی مازندران در آبان ماه سال جاری اعلام کرده بود: مازندران به عنوان مسئول خرید و تامین پرتقال شب عید هموطنان انتخاب شد تا طبق توافق صورت گرفته میان دولت و اتحادیه باغداران ، ۳۰ هزار تن مرکبات به قیمت هر کیلو ۴۵۰۰ تومان ، از باغداران استان خریداری و در انبارها و سردخانه ها ذخیره سازی گردد.

اگرچه این افزایش بی سابقه قیمت در خرید تضمینی مرکبات ، گام خوبی برای کوتاه کردن دست دلالان و واسطه ها بود ، اما متاسفانه تا به امروز خیلی عملیاتی نشده و بسیاری از باغداران مجبور شدند ، پرتقال خود را کمتر از هزار و پانصد تومان به واسطه ها و خریداران دوره گرد بفروشند. قیمتی که حتی نسبت به سال گذشته نیز کمتر بوده است.

این نرخ گذاری که به اصرار استاندار مازندران صورت گرفت ، می توانست علاوه بر کاهش اضطراب بازار و برقراری آرامش در میان باغداران ، تولید حدود ۳ میلیون تن مرکبات استان را به نفع آنها مدیریت ‌کند.

کوتاه شدن دست دلالان ، مهمترین هدف دولت در خرید تضمینی مرکبات مازندران

مدیرکل صمت مازندران به عنوان مجری طرح خرید تضمینی مرکبات در استان به مازنی خبر گفت: این طرح با پیشنهاد سازمان جهاد کشاورزی و با حمایت استانداری مازندران در کارگروه تنظیم بازار کشور مطرح و پس از تایید به مرحله اجرا گذاشته شد.

حسین قلی قوانلو از خرید ۳۰ هزار تن پرتقال شب عید کشور و ۵۰۰ تن پرتقال برای مردم مازندران خبر داد و تصریح کرد: از زمان آغاز اجرای این طرح تاکنون بیش از ۳۰ هزار تن پرتقال از باغداران مازندران خریداری شده که هنوز مراحل سورتینگ و بسته بندی را پشت سر نگذاشته است.
وی همچنین یادآور شد: اگرچه دولت در انجام تعهدات خود نسبت به پرداخت بهاء پرتقالهای خریداری شده ، قدری تاخیر داشته ، اما امیدواریم از اواخر دی ماه یا اوایل بهمن ماه ، پرداختها آغاز و تا پایان سال جاری بدهی دولت به باغداران تسویه گردد.

قوانلو در ادامه اظهار داشت: بالا بردن نرخ مرکبات در زمان برداشت ، به نفع تولیدکننده و پایین آوردن قیمت فروش در بازار شب عید و به نفع مصرف کننده ، مهمترین هدف دولت در خرید تضمینی مرکبات مازندران است. با اجرای این طرح علاوه بر کوتاه شدن دست دلالان ، ثبات قیمتها و ایجاد آرامش روانی در بازار ، قدرت خرید مردم افزایش یافته و باغداران نیز طعم سود واقعی را خواهند چشید که این موضوع باعث ترغیب کشاورزان و تقویت اقتصاد کشاورزی در منطقه خواهد داشت.

ممنوعیت خروج مرکبات مازندران به صورت فله ای و بدون بسته بندی برنامه سال آینده جهاد کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز از تولید بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰هزار تن مرکبات دراستان خبر داد و تصریح کرد: پرتقال دومین محصول کشاورزی مازندران بعد از برنج است که خوشبختانه امسال به دلیل شرایط خوب آب و هوایی از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار بوده و تولید آن بیش از ۱۰ درصد رشد نشان می دهد.

عزیزالله شهیدی فر با تاکید بر اینکه باغداران فریب دلالان را و واسطه ها را نخورند و محصولات خود را به صادرکنندگان بفروشند به مازنی خبر گفت: باغداران مازندرانی می توانند پرتقالهای مرغوب خود را که از سایز و وزن مناسبی (۱۸۰گرم) برخوردار هستند ، سورت و بسته بندی نموده و به قیمت کیلویی ۴۵۰۰ تومان به دولت بفروشند.
وی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه اجرای طرح خرید تضمینی در ابتدا از روند خوبی برخودار نبود اما در روزهای اخیر با سرعت بیشتری در حال اجرا شدن است.
شهیدی فر ضمن اشاره به صادرات مرکبات مازندران افزود: خوشبختانه با پیگیری های انجام شده ، روزانه ۵ تا ۱۰ کانتینر مرکبات مازندران به ۱۲ کشور‌ همسایه در حاشیه دریای خزر و خلیج فارس ، روسیه ، هندوستان ، عراق و … صادر می گردد که نسبت به توان تولید مرکبات در استان بسیار ناچیز است.

وی همچنین یادآور شد: دولت باید علاوه بر خرید تضمینی مرکبات ، برنامه‌ریزی های مناسبی برای صادرات این محصول استراتژیک در مازندران داشته باشد ، تا علاوه بر جلوگیری از خروج آن از استان به صورت فله ای و بدون بسته بندی ، از ضایعات و هدر رفت این محصول با ارزش نیز جلوگیری به عمل آید.

اقدامی که در مورد برنج انجام شد، ارزش واقعی آن را حفظ نمود

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران نیز در ادامه این گزارش به مازنی خبر گفت: در طرح خرید تضمینی مرکبات ، دولت متعهد شده است ۳۰ هزار تن مرکبات از باغداران مازندران خریداری و ذخیره سازی کند. در حالیکه بیش از ۱۰۰ هزار تن متقاضی فروش مرکبات در استان داریم. پس ما مجبوریم از میان آنها بهترینها را انتخاب کنیم. با اینهمه باغدارانی که توان سورتینگ کردن، بسته بندی و ذخیره سازی محصولات خود را دارند، می توانند در طرح خرید تضمینی دولت شرکت کنند.

باغداران مازندرانی صبور نیستند!

محمدرضا شعبانی با بیان اینکه بالا بودن میزان تولید نسبت به تقاضا مهمترین عامل پایین آمدن نرخ مرکبات در مازندران است افزود: با وجود آنکه صادرات مرکبات استان نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است ، اما همچنان فراهم نبودن زیرساختهای صادراتی ، نداشتن صنایع تبدیلی و متناسب نبودن بازار عرضه و تقاضا ، این محصول را ارزان نگه داشته است.

http://uupload.ir/files/tbam_%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D9%87-%D9%88%D8%A7%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5%DB%8C-%D8%AA%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%AC%D9%87%D8%B2%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86.jpg

وی در ادامه اظهار داشت: وقتی بار نامناسب وارد بازار می شود محصولات مرغوب و صادراتی را نیز تحت الشعاع قرار می دهد.

متاسفانه بسیاری از باغداران مازندرانی صبور نیستند و می خواهند هرچه زودتر از دست محصولات خود خلاص شوند. در نتیجه محصولات خود را عجولانه و بی هنگام و به صورت فله ای به واسطه ها می فروشند.

شعبانی تصریح کرد: بسیاری از باغداران ما باغداری نمی کنند ، بلکه باغکاری می کنند. به همین دلیل و به دلیل نداشتن دانش کافی و مهارت لازم ، در زمینه کاشت نهال و پرورش میوه ، نمی توانند محصولات خوب و درجه یکی از اراضی باغی خود برداشت کنند.

خلاء نبود مراکز تخصصی تولید نهال انبوه، سالم و استاندارد در مازندران

شعبانی نبود مراکز تخصصی تولید نهال انبوه، سالم و استاندارد را یکی دیگر از مشکلات کشت مرکبات در استان دانست و افزود: اصلاح و جایگزینی نهالهای مقاوم و پرمحصول به جای نهالهای قدیمی ، استفاده از روشهای آبیاری قطره ای و بهبود صنایع بسته بندی ، ورود به بازارهای جهانی را تسهیل می کند. امروز کشاورزی در دنیا از حالت سنتی خارج شده به علمی شدن روی آورده است. اما کشاورزان ما هنوز به روشهای قدیمی و تجربی خود ادامه می دهند.

مدیر اجرایی خرید تضمینی مرکبات در مازندران ، از توزیع مرکبات ذخیره شده در روزهای پایانی سال خبر داد و تصریح کرد: مرکبات ذخیره شده از پنجم بهمن ماه ، به سراسر کشور ارسال و تسویه حساب با باغداران تا فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد یافت.

https://www.manimedia.org/wp-content/uploads/2018/12/198931_401-770x480.jpg

قائم شهر – مهتاب مظفری سوادکوهی