کد خبر: 13727تاریخ انتشار : 18:58:54 - دوشنبه 20 ژانویه 2020

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل مطرح کرد: پیوند کبد در کمین مصرف کنندگان مکمل‌های بدنسازی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: بیشترین مصرف کنندگان مکمل‌های بدنسازی در رده‌های سنی ۱۹ تا ۳۴ سالگی هستند که اغلب دچار مشکلات کبدی مانند یرقان، زردی چشم‌ها ، پوست و درد معده می‌شوند. به گزارش مازنی خبر ، دکتر سید حسن عابدی فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه خیلی […]

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل مطرح کرد: پیوند کبد در کمین مصرف کنندگان مکمل‌های بدنسازی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: بیشترین مصرف کنندگان مکمل‌های بدنسازی در رده‌های سنی ۱۹ تا ۳۴ سالگی هستند که اغلب دچار مشکلات کبدی مانند یرقان، زردی چشم‌ها ، پوست و درد معده می‌شوند.

به گزارش مازنی خبر ، دکتر سید حسن عابدی فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه خیلی از محصولات مکمل‌های بدنسازی حاوی استروئیدهای آنابولیک( هورمونهای مردانه) هستند که روی برچسب محصول ذکر نشده است، اظهار کرد: استروئیدهای مصنوعی، ساختارهای ترکیبی مشابه به هورمون‌های جنسی تستسترون مردانه دارند اما پژوهش‌ها نشان داده آسیب کبد، تومورهای سرطانی، طاسی زودهنگام و کوچک شدن بیضه‌ها و عقیم‌سازی غیرقابل برگشت از عوارض جانبی بسیار ناخوشایند آن است.
وی تصریح کرد: گاهی پزشکان ممکن است هورمون‌های آنابولیک را برای مردانی که دچار بیماری‌های همانند کم خونی هستند، تجویز کنند اما این مواد دارویی به افراد معمولی توصیه نمی‌شوند، متاسفانه عده‌ای از افراد بدون توجه به این توصیه و بدون نظر پزشک برای عضله سازی از استروئیدهای آنابولیک استفاده می‌کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان این نکته که در قفسه‌ مکمل‌ها در فروشگاه‌ها پُر از پودرها و قرص‌هایی است که به‌عنوان کمک به عضله سازی تبلیغ می‌شوند، این در حالی است که مصرف کنندگان آن دچار مشکلات کبدی مانند یرقان، زردی چشم‌ها ، پوست و درد معده می‌شوند، گفت: هنگامی که ورزشکاران با عوارضی همچون زرد شدن رنگ پوست و خارش شدید و ادرار تیره رنگ مواجه شدند سریعا مصرف مکمل ها را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنند، در غیر این صورت با خطر مرگ روبرو خواهند شد.
عابدی با اشاره به اینکه بیشترین مصرف کنندگان مکمل‌های بدنسازی در رده های سنی ۱۹ تا ۳۴ سالگی هستند، خواهان نظارت بیشتر خانواده‌ها و مسئولین مربوطه شد و افزود: در برخی بیمارستان‌های بزرگ تقریبا هر ماه ۲ تا ۳ بیمار به دلیل خارش شدید و ابتلا به یرقان به ما مراجعه می‌کنند که بعد از بررسی مشخص می‌شود این افراد از مکمل‌هایی که بیشتر از گروه به اصطلاح بی ضرر هستند استفاده کرده‌اند که در نتیجه اثرات نامطلوبی بر کبد آن‌ها گذاشته و دچار کلستاز شده‌اند.
وی با بیان این نکته که تطابقی بین هولوگرام این محصولات و مواد داخل آنها وجود ندارد، خاطرنشان کرد: آنچه بیشتر نگران کننده است این نکته بوده که افراد غیر مرتبط و سودجو با نام مربی، حجم وسیعی از محصولات را به ورزشکاران می‌فروشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان کرد: متاسفانه در برخی موارد مشکلات کبدی این افراد بهبود یافتنی نیست و تا آخر عمر فرد را درگیر می‌کند و اغلب افراد کاندید پیوند کبد می‌شوند و بعضا اگر سلامت این افراد نیز برگشت پذیر باشد ۲ تا ۳ سال درگیر بیماری خواهند بود و تبدیل به آدم های ضعیف و آسیب پذیر خواهند شد.
عابدی گفت: متاسفانه بعضی مربیان و مسئولان باشگاه‌های بدنسازی بیشتر از اینکه به ورزش کردن و سلامت ورزشکاران اهمیت دهند توصیه به مصرف پودرهای پروتئینی و هورمونی می‌کنند که اغلب برچسب غیر هرمونی دارند و مصرف آن مشکلات جدی برای سلامت جوانانی که برای تناسب اندام مراجعه می‌کنند، بوجود می‌آورد.
وی با تاکید بر این نکته که ما مصرف هیچ نوع دارو و مکمل و هورمونی را برای زیبایی اندام توصیه نمی‌کنیم، یادآور شد: مصرف مکمل‌ها با نظارت مستقیم پزشک مرتبط و فقط برای ورزشکاران حرفه‌ای پذیرفته شده و سایر ورزشکاران با تغذیه سالم به هدف متناسب می‌رسند.