کد خبر: 14016تاریخ انتشار : ۷:۳۲:۱۱ - چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸

عناوین اتهامی «پروانه سلحشوری» هنوز اثبات نشده / قالیباف متهم نیست؛ کیفرخواستی علیه او صادر نشده؛ آن ۸۰۰ پرونده، در حوزه مسائل شهری است نه قالیباف

سخنگوی قوه قضائیه گفت: کسانی که قرار است در سنگر قانونگذاری به مردم خدمت کنند باید نمونه احترام به قانون باشند؛ از تخریب و اتهام‌زنی اجتناب کنند چرا‌که مردم از فضای اتهام‌زنی بی مورد خاطره خوشی ندارند. به گزارش «مازنی خبر»، غلامحسین اسماعیلی در نشست صبح امروز خود با اصحاب رسانه گفت: بنده همین جا […]

عناوین اتهامی «پروانه سلحشوری» هنوز اثبات نشده / قالیباف متهم نیست؛ کیفرخواستی علیه او صادر نشده؛ آن ۸۰۰ پرونده، در حوزه مسائل شهری است نه قالیباف

سخنگوی قوه قضائیه گفت: کسانی که قرار است در سنگر قانونگذاری به مردم خدمت کنند باید نمونه احترام به قانون باشند؛ از تخریب و اتهام‌زنی اجتناب کنند چرا‌که مردم از فضای اتهام‌زنی بی مورد خاطره خوشی ندارند.

به گزارش «مازنی خبر»، غلامحسین اسماعیلی در نشست صبح امروز خود با اصحاب رسانه گفت: بنده همین جا فرصت را مغتنمی می‌دانم و به داوطلبان مجلس شورای اسلامی و هواداران آنها توصیه میکنم قانون را در دوره تبلیغات مورد توجه قرار دهند؛ کسانی که قرار است در سنگر قانونگذاری به مردم خدمت کنند باید نمونه احترام به قانون باشند؛ از تخریب و اتهام‌زنی اجتناب کنند چرا‌که مردم از فضای اتهام‌زنی بی مورد خاطره خوشی ندارند. ما خوشحالیم که در قوه قضاییه به مردم و به خواست مردم و انتظار آنها از دستگاه قضا تا آنجا که توان داریم اهمیت می‌دهیم. امروز قوه قضاییه به دنبال این است که ابتدا حرف مردم را بشنود، از خواست آنها مطلع شود و برای اجابت آنها با تمام توان تلاش کند؛ در همین راستا انشالله در پایان این هفته سفر رییس قوه قضائیه به بوشهر انجام خواهد شد.

وی افزود: از موضوعات مهمی که همیشه مورد توجه رییس قوه قضائیه قرار گرفته موضوع زندان و زندانی است؛ از ابتدای دوره جدید موضوع زندان و زندانیان بیشترین فراوانی را در رهنمودها و پیگیری‌های رییس قوه قضائیه داشته است. ایشان هیات‌های متعددی را ماموریت داده‌اند که زندان به زندان وضعیت زندانیان مورد بررسی قرار دهند. در همین راستا تعداد زیادی در یکایک استان‌ها تعیین تکلیف شدند و آمار زندانیان ما سیر نزولی طی می‌کند.

وی ادامه داد: دیروز همچنین با حضور رییس قوه قضاییه شعبه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی رسماً شروع به کار کرد و همچنین سامانه شفافیت نیز شروع به کار کرد.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در خصوص بخشنامه رییس قوه قضاییه برای دریافت مجوز برای صوت و تصویر فراگیر گفت: این موضوع جدید و از جمله احکام قانون اساسی است که وظیفه را به صداو سیما محول کرده است. قطعا صوت و تصویر فراگیر مصادیقی دارد که صداو سیما مشخص می کند اما هر بارگذاری صدا و تصویر شامل این بخشنامه نمی شود. بخشنامه به این جهت صادر شد که پرونده‌هایی در این حوزه تشکیل شده بود و لازم بود مشخص شود مرجع تعیین فراگیر بودن و کسب مجوز کجاست. هدف ما محدودسازی نبود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت پرونده عیسی شریفی و خبرهای منتشر شده مبنی بر آزادی وی گفت گفت: بنده خبر آزادی را تکذیب می‌کنم؛ این پرونده کیفرخواست خورده و پس از طی مراحل در دادسرا، رسیدگی به آن در دادگاه آغاز شده و جلسات بطور مستمر در سازمان قضایی نیروهای مسلح در حال برگزاری است و با صدور رأی قطعا نتیجه به افکار عمومی اعلام خواهد شد.

باید متولی بارگذاری عکس و فیلم مشخص شود

وی همچنین در مورد بخشنامه رئیس قوه قضائیه و اخذ مجوز درباره مصادیق صوت و تصویر تصریح کرد: این موضوع جدید نبوده و مسؤولیت آن برعهده صداوسیما بوده و بخشنامه داخلی بود اما اشتباه نشود که هر فعالیت بارگزاری عکس و فیلم در شبکه های اجتماعی مشمول این بخشنامه نیست.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: امروز در سطح کشور پیام رسان‌هایی داریم که در این حوزه کار می‌کنند.

اسماعیلی ادامه داد: برای رسیدگی در پرونده ها و استعلام و اینکه مجوزهای لازم را دارند مورد بحث است نه محدود سازی، بلکه بحث روشن شدن متولی امور صوت و تصویر بوده است.

آزادی عیسی شریفی دروغ است

وی همچنین در مورد آخرین وضعیت عیسی شریفی و اخباری که درباره آزاد شدن وی به گوش می‌رسد نیز گفت: خبر آزادی این فرد دروغ است و به کسانی که چنین اخباری را منتشر می‌کنند توصیه می‌کنیم که صحت خبر مورد نظرشان را پیش از انتشار بسنجند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در خصوص این فرد در دادسرا کیفرخواست صادر و رسیدگی به آن شروع شده و کار دادسرایش تمام شده و برخی جلسات دادگاه بصورت مستمر در سارمان قضایی نیروهای مسلح در حال برگزاری است.

حکم اعدام برای رحیم پور به جرم جاسوسی برای سیا

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوالی درباره دستگیری اخیر تعدادی از جاسوسان گفت: در طول سالیان گذشته دشمنی آمریکا مصادیق متعددی علیه ما داشته است.

وی ادامه داد: مصادیق این دشمنی از جنگ تحمیلی تا زدن هواپیمای مسافربری ایران و در این چهل سال، تحریم‌ها نمونه این دشمنی هاست و همینطور شهادت سردار سلیمانی.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: استفاده از جاسوس نیز یکی دیگر از اقدامات خبیثانه‌ای است که انجام می‌دهند اما با توانمندی بخشهای امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی و هوشیاری مردم تاکنون در این زمینه توفیقی برای آنها حاصل نشده است.

اسماعیلی افزود: امیر رحیم‌پور که جاسوس سیا بود و دستمزدهای کلان می گرفت و تلاش میکرد بخشی از اطلاعات هسته ای ایران را در اختیار سرویس امریکایی قرار دهد محاکمه و به اعدام‌ محکوم شده بود و اخیرا دیوان عالی حکمش را تایید کرد و بزودی سزای عملش را خواهد دید.

۲۵ سال حبس برای جعبه سیاه پرونده زنجانی

سخنگوی قوه قضائیه همچنین درخصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده علیرضا زیبا حالت منفرد که به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی معروف شده بود گفت: این فرد با تاخیر دستگیر شد و پس از رسیدگی‌ها حکم در دیوان عالی کشور تأیید شد.

وی افزود: این فرد به جرم مشارکت در اخلال عمده در نطام کلان اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به مبلغ ۱.۲ میلیارد یورو از شرکت HK به ۲۵ سال حبس، استردارد کلیه اموال منقول و غیر منقول و رد آن در حق شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت HK و پرداخت جزای نقدی معادل مال کلاهبرداری شده محکوم شده است.

مفسده را در قوه قضاییه بر نمی‌تابیم

اسماعیلی همچنین در مورد پاک سازی قوه قضائیه از عناصر فاسد و برکناری قصات فاسد گفت: با وجود حجم بالای پرونده و وسوسه عناصر سودجو و فرصت طلب، اما در عزم و اراده قضات در احقاق حق تزلزلی ایجاد نشده است.

وی افزود: قضات دستگاه قضایی به صورت جهادی کار می‌کنند و در ۱۵ روز نیمه دوم دی‌ماه در برخی استان‌ها ۳۰ هزار پرونده معوق علاوه بر پرونده‌های قبلی رسیدگی شده است.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به این مطلب که این عزم وجود دارد و استمرار می‌یابد گفت: این تلاش‌ها در انجام کار جای قدردانی دارد و ابتدا باید از قضات شریف تشکر کرد، اما در کنار آن مفسده را در هیچ کجا بر نمی‌تابیم بویژه در دستگاه قضایی کشور.

اسماعیلی ادامه داد: هر کجا گزارشی از وقوع تخلفی به دست ما رسیده نسبت به قاضی و کارمند و در هریک از دستگاه‌های تابعه اگر گزارشی شده به سرعت با آن برخورد کرده ایم.

وی با بیان اینکه در مورد قضات دو نوع برخورد وجود دارد گفت: نوع اول برخورد رسیدگی مجدد به صلاحیت قاضی است با اینکه عملکردش دارای وصف مجرمانه هم نباشد مثلا با یک قاضی برخورد کردیم که ملکی را از یکی اصحاب پرونده خریداری کرده بود در حالیکه پولش را داده بود و جرم هم حاصل نشده بود، اما با او برخورد کردیم، زیرا جدیت در برخورد با مفاسد وجود دارد.

سلامت مردم در مقابل ویروس کرونا برای قوه قضائیه مهم است

سخنگوی قوه قضائیه همچنین در مورد ویروس کرونا و لغو پروازها به کشور چین و موضوعات مرتبط با آن گفت: در مورد پروازها خبری که شنیدیم لغو پروازها بوده و قرار بوده یک پرواز به چین برود و دانشجویان ایرانی را بیاورد.

وی ادامه داد: البته اما اهتمام ورزی ویژه به سلامت مردم را دنبال می کنیم، خواست وزارت بهداشت عملیاتی شده و تدابیر انتقال دانشحویان فراهم شده است و ما پیگیر عملیاتی شدن این موضوعات هستیم.

اسماعیلی گفت: خوشبختانه آنگونه که به دستگاه قضایی اطلاع داده شده است حسگرهای حرارتی در مبادی ورودی کشور برای شناسایی افرادی که تب داشته و یا علائمی دارند نصب شده است.

قالیباف متهم نبوده و کیفرخواستی علیه وی صادر نشده است

سخنگوی قوه قضائیه در بخش دیگری از نشست خبری خود درباره تأیید صلاحیت قالیباف و پرونده وی گفت: ما نسبت به موضوعات شهرداری تهران و پرونده‌هایی که در آن حوزه و شخص قائم مقام شهردار بود رسیدگی کرده و توضیح دادیم.

وی ادامه داد: در مورد این کاندیدا باید بگویم که ایشان جز متهمان نیست و کیفرخواستی ندارد و اینکه گفته شده ۸۰۰ پرونده در حوزه شهری است به آنها رسیدگی شده و پرونده قضایی برای برخی صادر و پرونده انهایی که جرمی نداشتند نیز مختومه شده است.

اسماعیلی گفت: این موضوع را باید بدانیم که این هشتصد پرونده ای که در برخی رسانه ها مطرح شده است در حوزه مسائل شهری است نه درباره آقای قالیباف.

عناوین اتهامی «پروانه سلحشوری» هنوز اثبات نشده است

اسماعیلی در خصوص احضار «پروانه سلحشوری» و اینکه آیا این اقدام خلاف قانون نیست، گفت: من نمی‌دانم اصل قانون اساسی در خصوص مصونیت نمایندگان را مطالعه فرموده‌اید یا خیر؛ لازم است برای طرح سوال زمان بگذارید. چه کسی گفته نماینده اگر بیرون مجلس جرمی انجام داد نباید تعقیب قضایی شود. مصونیت نماینده در راستای وظایف نمایندگی است و افترا زدن جزو وظایف نمایندگی نیست. البته عناوین اتهامی ایشان هنوز اثبات نشده پس از ذکر آن معذوریم.

خانواده سلیمانی بعد از اربعین شهید شکایت می‌کنند

اسماعیلی همچنین در مورد شکایت خانواده سردار سلیمانی و دستگاه قضایی از مسببان ترور ایشان و تشکیل پرونده قضایی گفت: ترور شهید سلیمانی مصداق تروریست دولتی است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: اقداماتی هم در قوه قضائیه و هم در وزارت امور خارجه انجام داده شده است اما خانواده شهدا گفتند بعد از اربعین مراسم شهید شکایت را ارائه می دهند.

وی افزود: در عراق نیز پرونده ای تشکیل شده و پیگیر آن هستیم و آنها هم جدی وارد رسیدگی شده و در دادگاه بین المللی هم پیگیری خواهیم کرد.

پلمپ خانه یکی از مداحان معروف ربطی به پرونده‌های قضایی نداشت

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص خبر پلمپ خانه یکی از مداحان معروف گفت: آنچه اتفاق افتاد ربطی به پرونده‌های قضایی نداشت و این ملک بابت دریافت تسهیلات در رهن بانک پلمپ شد و البته دریافت‌کننده تسهیلات هم صاحب ملک نبود. اصل توقیف درست است اما این کار از سوی بانک صورت گرفته است.

خانواده شهدای مقاومت پس از اربعین شهدا شکایتشان را تقدیم دستگاه قضا خواهند کرد

وی همچنین در خصوص پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی گفت: قطعا موضوع این ترور مصداق تروریسم دولتی است که فردی که مهمان رسمی دولت عراق بود را مورد ترور قرار داده‌اند. اقداماتی را هم قوه قضاییه و هم وزارت خارجه آغاز کرده‌اند و این پرونده در سه حوزه ایران، عراق و دادگاه‌های بین‌المللی پیگیری خواهد شد. خانواده شهدا اعلام کرده‌اند که شکایت شخصی خود را پس از اربعین شهدا تقدیم دستگاه قضا خواهند کرد.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا در دهه فجر شاهد عفو برخی محکومان هستیم یا خیر، گفت: عفو جزو اختیارات رهبر انقلاب است و ما تنها پیشنهاددهنده هستیم و البته رهبری به جهت رأفتی که نسبت به مجرمان دارند عموما با پیشنهادات رییس قوه قضائیه موافقت فرموده‌اند. باید چند روز دیگر برای دریافت پاسخ این سوال منتظر باشیم.

همه موارد نافی صلاحیت لزوما وصف مجرمانه ندارد

وی در خصوص اینکه سخنگوی شورای نگهبان دلیل برخی رد صلاحیت‌ها را ناشی از فساد اقتصادی و اخلاقی دانسته‌ است، قوه قضائیه برای برخورد با این فسادها برنامه‌ای دارد، گفت: موضوع صلاحیت با موضوع اعمال مجرمانه عموم و خصوص مطلق است. برخی اقدامات نافی صلاحیت است اما وصف مجرمانه ندارد که باید توجه داشته باشیم؛ پس همه موارد نافی صلاحیت لزوما وصف مجرمانه ندارد. اگر برای مثال نماینده‌ای با رانت اطلاعاتی از انجام پروژه‌ای کاری اقدام یا خریدی انجام دهد و از عواید طرح منتفع شود وصف مجرمانه ندارد اما شورای نگهبان می‌تواند این را نافی صلاحیت بداند. نکته دوم این است که انتظار داریم هیات نظارت بر رفتار نمایندگان برخی موارد را در زمان خودش رسیدگی کند که با این اقدام اصلا کار به رد صلاحیت نیانجامد. ما از آمار بالای رد صلاحیت خوشحال نمی‌شویم. در این حوزه اگر بحثی وصف مجرمانه باشد ما قطعا ورود خواهیم کرد.

سنگوی قوه قضائیه در خصوص آخرین وضعیت پرونده برادر معاون اول رییس‌جمهور گفت: تشکیل دادگاه انجام شده اما عدد جلسات را نپرسیده‌ام رسیدگی همچنان ادامه دارد.

بازداشت ۵ نفر در پرونده روح‌الله زم

وی در رابطه با زمان تشکیل دادگاه پرونده «روح‌الله زم» و اینکه به کدام شعبه ارجاع شده گفت: خبر صدور کیفرخواست در خصوص خود فرد درست است و به شعبه ١۵ دادگاه انقلاب ارجاع شده است که پیش‌تر در این شعبه پرونده‌ای در خصوص این فرد تشکیل شده بود البته هنوز برای دادگاه تعیین وقت نشده است. ما گفته‌ایم پرونده‌های ویژه دچار اطاله دادرسی نشوند. در این پرونده غیر از متهم اصلی ۵ نفر بازداشت هستند که هنوز برایشان کیفرخواست صادر نشده است. افراد زیاد دیگری در این پرونده مطرح هستند که کار راستی‌آزمایی در حال انجام است. برخی افراد البته شخصا مراجعه کرده و خوداظهاری و اظهار ندامت کرده‌اند.

خانواده‌ قربانیان هواپیمای اوکراینی اگر شکایتی دارند به دستگاه قضا مراجعه کنند

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی گفت: این پرونده ابعاد مختلفی شامل ابعاد فنی، اقتصادی، بین‌المللی و قضایی دارد و بعد قضایی با ما است. پرونده را تشکیل دادیم و از ٩ گروه کارشناسی برای رسیدگی به این پرونده استفاده می‌کنیم و قطعا ابعاد دیگر پرونده که متولیان خاص خود را دارد در حال انجام بررسی‌های خود هستند. همه ابعاد باید توسط متولیان انجام شود و تا الان از اشخاص متعددی تحقیقات قضایی صورت گرفته و از برخی افراد با عنوان مطلع و متهم سوال شده است و برای برخی متهمان قرار بازداشت صادر شده است. تلاش مان این است که همه ابعاد مشخص شده و احقاق حقوق جانباختگان از اولویت‌های ما است و هرکدام از این خانواده‌ها اگر شکایتی چه در خصوص اصل کشته شدن و چه در خصوص اموال همراه آنها دارند به دستگاه قضا و سازمان قضایی نیروهای مسلح مراجعه کنند.

بدون در نظر گرفتن جناح‌بندی‌ها هرچه درباره بررسی صلاحیت‌ها وجود داشت به شورای نگهبان دادیم

وی همچنین در خصوص اینکه با توجه به تایید صلاحیت افرادی همچون رسایی و زاکانی شائبه پیش می‌آید که دستگاه قضا پرونده این افراد را در اختیار شورای نگهبان قرار نداده است، گفت: ما یکی از مراجع چهارگانه استعلامات هستیم و بدون در نظر گرفتن جناح‌بندی‌ها هرچه وجود داشت را به نهاد مربوطه تقدیم کرده‌ایم.

برگرفته از ایلنا و فارس