کد خبر: 1415تاریخ انتشار : ۱۷:۰۳:۰۳ - جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷

جاهای دیدنی آمل / خوشگذرانی در آمل را تجربه کنید!

مازنی خبر : آمل جزو شهر های کهن ایران و در واقع پایتخت برنج ایران به شمار می رود. آمل را شهر تاریخ و فلسفه وعلم می نامند شهری که اولین شهر علویان به شمار می رفته است و دروازه ورد به سرزمین های سرسبز شمالی ایران است. شهرستان آمل در ۷۶ متری از سطح […]

جاهای دیدنی آمل / خوشگذرانی در آمل را تجربه کنید!

مازنی خبر : آمل جزو شهر های کهن ایران و در واقع پایتخت برنج ایران به شمار می رود. آمل را شهر تاریخ و فلسفه وعلم می نامند شهری که اولین شهر علویان به شمار می رفته است و دروازه ورد به سرزمین های سرسبز شمالی ایران است. شهرستان آمل در ۷۶ متری از سطح دریا قرار گرفته است و با ساری مرکز استان مازندران ۷۰ کیلومتر فاصله دارد. در سمت شمال شرقی تهران و به فاصله ۱۸۰ کیلومتری از ان واقع شده است . آمل جمعیتی در حدود ۴۰۱٫۶۳۹  نفر دارد و در گذشته با نام های همرو ، آمارد ، مرداد ، آمو و آمله شناخته می شده است.از محصولات آمل اگر بخواهیم نام ببریم می توان به دانه های روغنی کلزا ، برنج ، گل و گیاه وسبزیجات اشاره کرد.این شهرستان پر است از آثار تاریخی و طبیعی و جاذبه های گردشگری که اگر بخواهیم به معرفی همه ی ان ها بپردازیم دراین مطلب نمی گنجد، بنابراین ما تصمیم گرفته ایم به تعداد مهمی از این جاهای دیدنی آمل اشاره ای داشته باشیم پس در ادامه همراه ما با سفر به آمل برای خوشگذرانی در آمل در «مازنی خبر» بمانید.

جاهای دیدنی آمل

 آتشکده آمل

در محله پایین بازار آمل و در منطقه ای قدیمی که عوام کوی نامیده می شد آتشکده ی آمل نمونه ای از جاهای دیدنی آمل قرار دارد که معماری بی نظیر آن مربوط به قرن نهم هجری قمری یعنی دوره ساسانیان می باشد می باشد و بنای چهار گوش با برج مخروطی شکل می باشد. این آتشکده در سال ۱۳۵۴ و در ۶ اردیبهشت این سال در فهرست آثار ملی ایران با شماره ثبت ۱۰۶۰ به ثبت رسیده است.در ساخت بنای این اتشکده از اجرهایی با اندازه ها و ابعاد گوناگون استفاده شده است از مشاهیر بزرگی که در این آتشکده دفن است دانشمند و پزشک ایرانی شمس الدین محمد بن محمود آملی می باشد .

آتشکده آمل

 دریاچه ساهون آمل

دریاچه ساهون که در نزدیکی روستای نوا در بخش لاریجان شهرستان آمل و دامنه های جنوبی قله دماوند ودر ارتفاع ۳۰۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است . وقتی که از البرز مرکزی بیش از نصف مسیر جاده هراز را پشت سر می گذارید به محلی به نام دو راهی پنجاب خواهید رسید .بهترین موقع سال برای خوشگذرانی در آمل و برای رفتن به این دریاچه خرداد ماه می باشد زمانی که هوا اندکی رو به گرمی می نهد . دو راهی پنجاب از مسیرهایی چون پنجاب ، سوا، شیخ محله ف کلری، دیوران می گذرد و به بزرگ نمارستاق که رودخانه ی خروشانی در کنار ان قرار دارد می رسد . این رودخانه از کوه های شکر لقاس و ناظر از نمونه جاهای دیدنی آمل سرچشمه می گیرد و بعد از آن به سمت غرب حرکت کرده و بعد از اندکی طی مسیر به دشت وسیع دریوک خواهید رسید . بعد از این که به انتهای دشت دریوک رسیدیم حرکتمان را به سمت جنوب در سفر به آمل ادامه می دهیم و به دره ی کوچکی در قله های لهرا خواهیم رسید .گفته می شود که در زمان های گذشته دریاچه ساهون ۱۰۰۰ هکتار وسعت داشته است و تا همین اواخر ودر ۵۰ سال پیش پر آب و شاداب بوده است و امروزه به صورت مردابی است که در نتیجه دخالت های انسانی در محیط زیست اطراف این دریاچه به این حال در امده است.

دریاچه ساهون آمل

روستای بلیران

روستای دلیران در منطقه ای قرارگرفته است که دارای مناظر زیبا و دلنوازی برای خوشگذرانی در آمل می باشد در مسیر سفر به آمل، این روستا وارد جاده ای می شوید که یک سمتش شالیزار است و سمت دیگرش کوه های سربه فلک کشیده سرسبز این جاده جاده قدیم بابل به آمل است و در چند کیلومتری نرسیده به آمل قرار دارد که پیچ در پیچ است و به سمت کوه و جنگل می رود اگر این جاده را تا انتها بروی به روستای زیبای بلیران خواهی رسید . فاصله روستای بلیران تا آمل ۱۵ از جاهای دیدنی آمل کیلومتر می باشد. این روستا در سمت غربی آن جنگل های سرسبز و کوه های سر به فلک کشیده و در سمت شمال این روستا روستای کم دره از سمت شرق به رودخانه ای زیبا و جنگل های سرسبز و پوشیده از درخت و از سمت جنوب به کوه چلاواز و جنگل های شمال راه دارد.

 روستای بلیران

 پارک جنگلی میرزا کوچک خان

این مکان از نمونه جاهای دیدنی آمل و پارکی که دارای جنگل های انبوه و سرسبز  و جاده ای با مناظر زیبا و عالی برای خوشگذرانی در آمل است . امکاناتی چون آب آشامیدنی سالم ، سرویس دستشویی ، آلاچیق ، میز و نیمکت ، اجاق ، سکوی چادر ، قهوه خانه و رستوران ، جایگاه سوارکاری و وسایل بازی کودکان در این پارک تدارک برای رفاه حال مسافران و خانواده هایشان تدارک دیده شده است وسعت این پارک جنگلی از نمونه جاهای دیدنی آمل در حدود ۴۴۰ هکتار می باشد . این پارک که پارک نمونه گردشگری می باشد در کیلومتر ۱۸ جاده آمل به تهران قرار گرفته است .  پارک جنگلی میرزا کوچک خان مازندران علاوه بر این که خودش یک جاذبه ی بی نظیر می باشد اما دارای جاذبه های توریستی چون هزار پله ، درختان کهن سال ، آبشار ماهان، جنگل های انبوه ، جاده جنگلی زیبا ، درختان میوه ای و مرتع جنگلی می باشد که واقعا دیدنی هستند .

 پارک جنگلی میرزا کوچک خان

 غارهای دستکند آمل

این غار از نیز از بهترین جاهای دیدنی آمل،  مجموعه ای منحصر به فرد و خاصی به طول تقریبی ۴۲ کیلومتر در منطقه کافر کلی از آبادی  تا روستای پنجاب در طول دره هراز و در چند دره فرعی و در ارتفاعات مشرف به دره وجود دارد که در واقع حدود ۲۵۰ عدد اتاق می باشد که در دل صخره ای با دست کنده شده اند.در گذشته های دور از این غارهای دستکند به عنوان سکونتگاهی دائم یا موقتی یا به عنوان یک مجموعه ی دیده بانی و دفاعی استفاده می شده است .

غارهای دستکند آمل

پارک جنگلی هلومسر

پارک جنگلی هلومسر که وسعتی در حدود ۶۷ هکتار دارد در چند مرحله در حال آماده سازی برای جذب گردشگر برای خوشگذرانی در آمل می باشد که در حدود ۲۷ هکتار ان را در فاز اول مورد بهره برداری قرار داده اند و شامل امکاناتی چون آلاچیق ، سرویس های بهداشتی ، کافی شاپ ، سطل های جمع اوری زباله ، وسایل بازی کودکان ،نمازخانه و … می باشد . این پارک که جزو مناطق نمونه برای خوشگذرانی در آمل  برگزیده شده است در واقع از جاده آمل به امام زاده عبدالله که می خواهی بروی در ابتدای این جاده قرار گرفته است و جزو بزرگ ترین پارک های گردشگری و تفریحی به شمار می رود.

  پارک جنگلی هلومسر

پارک دهکده طلایی در آمل

این پارک که عنوان زیباترین بوستان های کل کشور را به خود اختصاص داده است در واقع از پارک های داخل شهری می باشد و بزرگترین پارک استان مازندران به حساب می آید .

 پارک دهکده طلایی در امل

جنگل و روستای زیبای الیمستان

علت این که نام الیمستان را بر جنگلی که در روستای الیمستان که یک روستای توریستی می باشد گذاشته اند این است که در این منطقه گیاهی به نام الیما رشد می کند و بهترین زمان رشد آن اردیبهشت ماه می باشد و در از سمت آمل در کیلومتر ۲۰ جاده هراز قرار گرفته است. در سفر به آمل شما از دیگر جاذبه های این روستا می توان به قله الیمستان وطبیعت بکر و سرسبز این منطقه اشاره کرد که سبب می شود هر ساله تور های گردشگری زیادی برای سفر به آملِ خوش آب و هوا برگزار شود. قله ی الیمستان در حدود ۲۵۱۰ متر ارتفاع دارد و کوهنوردان زیادی در زمستان و بهاربرای کوهنوری به این منطقه سفر می کنند و از این منطقه به آسانی می توانید دامنه شرقی قله ی دماوند را ببینید که واقعا زیبا است وارد جاده ای که در کیلومتر ۱۴۰ جاده هراز و کیلومتر ۲۰ جاده هراز از سمت آمل قرار دارد شوید تابولی امام زاده لهاش یا امام زاده قاسم را دراین جاده خواهید دید وارد این مسیر برای سفر به آمل شده بعد از اندکی طی مسیر یک دوراهی در جلویتان خواهد بود که جاده سمت چپی را امتداد داده که جاده ای به طول ۷ کیلومتر و آسفاله با پیچ و خم های زیاد می باشد که بعد از آن به روستای لهاش می رسید از روستای لهاش حدود ۵ کیلومتری دیگر جاده ی خاکی که وجود دارد را امتداد دهید تا به روستای الیمستان برسید .که روستایی سرسبز و زیبا می باشد که بعد از این روستا جنگل الیمستان واقع شده است.

  جنگل و روستای زیبای الیمستان

 آبگرم استراباکو

از دل کوهی در ۱۱۰ کیلومتری تهران و ۵۵ کیلومتری آمل ۴ چشمه ی آب گرم معدنی می جوشد که آبگرم استراباکو نام گرفته است . این چشمه ها در نهایت آبشان به رودخانه هراز سرازیر می شود. دمای آب این آبگرم معدنی ۳۴ درجه می باشد و در هر ثانیه در حدود ۴ اینچ آبدهی دارد.چشمه استراباکو که قلابن نیز نامیده می شود در نزدیکیش دو استخر شنا در حدود ۱۶۰ سال پیش توسط فردی ساخته شده است که امروزه نوادگان آن اداره اش می کنند. و توریست ها و محلی های زیادی در طول تابستان با پرداخت مبلغ اندکی از این آبگرم استفاده می نمایند .در زیر صخره های غول پیکر و در سایه درختان بزرگ وبا گذر از پلی قدیمی که بر روی رود هراز قرار دارد و پیاده روی در حدود ۵ دقیقه به آبگرم استراباکو خواهید رسید.

  آبگرم استراباکو

قلعه ملک بهمن

این قلعه در ۷۵ کیلومتری جنوب آمل  و در بخش لاریجان روستای شاهاندشت و  در ارتفاع ۲۲۰ متری ازسطح اراضی شاهاندشت و بر روی صخره ای واقع شده است.قلعه ملک بهمن به شماره ثبت ۲۷۷۸ در تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این قلعه تاریخی متعلق است به حاکمان پادوسبانیان که بر مناطق نور، رستمدار، رویان و کجور حکومت می کردند.در سال ۱۰۰۵  شاه عباس این قلعه را فتح کرد قلعه ای که طبقه طبقه و شامل قسمت های مختلف و اتاق های متعدد می باشد و  در ساخت آن ازمصالحی چون  سنگ های بزرگ و کوچک و ترکیبی از ملات ساروج و گچ استفاده شده است.

 قلعه ملک بهمن

قلعه کهرود

این قلعه که در زمانهای گذشته پادشاهان نواحی مازندران از آن به عنوان پایتخت تابستانی خود استفاده می کردند در روستای کهرود از توابع بخش لاریجان آمل می باشد قرار دارد.در زمانی این قلعه کارو نامیده می شود و در زمینه ی تجاری و بازرگانی مکان مهمی به حساب می آمد به طوری که بسیاری از تجار هندی، مصری و سوری در این منطقه اقامت داشتند.قلعه کهرود تا زمان سلطنت صفویان پابرجا بود و سرانجام وقتی که در دوران صفویان حکومت های ملوک الطوایفی برچیده شود مثل سایر قلعه های مازندران در آن زمان علیه روز نیز ویران گردید علی کرد امروز تنها خرابه ای بیش نیست.

قلعه کهرود