کد خبر: 14283تاریخ انتشار : 20:32:46 - شنبه 22 فوریه 2020

حذف نمایندگان مجلس دهم شگفتی انتخابات مازندران در ایستگاه یازدهم / بررسی ۹ حوزه انتخابیه

مازنی خبر : در حالی ستاد انتخابات مازندران نتایج رای‌گیری در ۹ حوزه انتخابیه مازندران را اعلام و زنگ پایان رقابت‌های انتخاباتی مجلس یازدهم را به صدا درآورد که هیچ یک از نمایندگان فعلی مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی موفق به کسب اکثریت آراء نشدند. پس از عدم تایید صلاحیت محمد دامادی ، علی […]

حذف نمایندگان مجلس دهم شگفتی انتخابات مازندران در ایستگاه یازدهم / بررسی ۹ حوزه انتخابیه

مازنی خبر : در حالی ستاد انتخابات مازندران نتایج رای‌گیری در ۹ حوزه انتخابیه مازندران را اعلام و زنگ پایان رقابت‌های انتخاباتی مجلس یازدهم را به صدا درآورد که هیچ یک از نمایندگان فعلی مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی موفق به کسب اکثریت آراء نشدند.

پس از عدم تایید صلاحیت محمد دامادی ، علی اسماعیلی و عزت الله یوسفیان ملاء از نمایندگان مردم حوزه های انتخابیه ساری- میاندرود، نورومحمودآباد و آمل و کاندیدا شدن سید علی ادیانی یکی از دو نماینده فعلی مردم قائمشهر در مجلس دهم از حوزه انتخابیه تهران ، ۸ نماینده از ۱۲ نماینده فعلی مردم این خطه شمال کشور در رقابت های انتخاباتی حضور پررنگی داشتند.

https://img9.irna.ir/d/r2/2020/02/22/4/156989902.jpg

دست رد مردم بر سینه ۸ نماینده فعلی

اگرچه در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در مازندران نیز مردم دست رد به سینه ۸ نماینده دوره نهم زدند، ولی حداقل سه نماینده توانستند جواز حضور مجدد در مجلس شورای اسلامی را بگیرند، ولی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بی سابقه ترین انتخابات در ۱۰ دوره گذشته از لحاظ حذف تمام نمایندگان باقی مانده در گردونه رقابت های انتخاباتی بود.

حوزه انتخابیه ساری و میاندرود

در این حوزه انتخابیه محمد دامادی نماینده فعلی صلاحیتش در مرحله دوم بررسی ها در هیات نظارت و شورای نگهبان به تایید نرسید و با وجود امیدواری هوادارانش تا روزهای پایانی تبلیغات انتخاباتی بر خلاف دوره گذشته به تایید نرسید و ایشان برای سومین بار نتوانست جواز ورود به رقابت های انتخاباتی را کسب کند.
علی اصغر یوسف نژاد دیگر نماینده مردم این حوزه انتخابیه که دوره های پنجم، هشتم و دهم مجلس شورای اسلامی را تجربه کرد و در دوره دهم با آرای نسبتا بالا نسبت به دو دوره قبلی حضورش توانست به عنوان منتخب اول مردم ساری و میاندرود به مجلس راه پیدا کند، در این دوره برخلاف برخی نظرسنجی ها که شانس بالایی برای ورودش به مجلس یازدهم قایل بودند، نه تنها در جمع دو نماینده دوره یازدهم قرار نگرفت که در رتبه ششم از بین ۲۲ کاندیدای این دوره قرار گرفت.
این درحالیست که یوسف نژاد با سه سال حضور در هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نخستین نماینده مردم استان مازندران بود که تا رده هیات رییسه مجلس آن هم به دلیل حمایت فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی راه یافت.

در این حوزه زارعی و بابائی کارنامی رای آوردند.

حوزه انتخابیه نکاء، بهشهر و گلوگاه

علی محمد شاعری که از نیروهای میانه رو اصولگرایان در مجلس شورای اسلامی بود و توانست به همین میانه روی در نخستین سال حضور در مجلس دهم برای اولین بار در طول ۹ دوره مجلس شورای اسلامی صندلی ریاست کمیسیون کشاورزی را برای مردم این خطه شمال کشور به ارمغان آورد و تا حدودی از نگاه کارشناسان منطقه ای کارنامه موفقی به خصوص در توسعه شرق استان داشت، اما در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نتوانست اکثریت آراء مردم این حوزه انتخابیه را برای دومین بار کسب کند و از رقیبش که اتفاقا در زمره گروه سیاسی اصولگرایان قرار داشت، شکست خورد.
اگرچه صلاحیت شاعری نیز پس از یک رفت و برگشت از سوی شورای نگهبان پیش از شروع تبلیغات انتخاباتی به تایید رسید، ولی به نظر می رسد نگاه منفی ایجادی در جامعه نسبت به عملکرد مجلس دهم باعث شد تا این نماینده اصولگرا نیز در حین ناباوری از قطار مجلس پیاده شود.

در این حوزه شریعتی رای آورد.

حوزه انتخابیه قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمالی، جویبار و سیمرغ

در این حوزه انتخابیه در مجلس دهم عبدالله رضیان و سید علی ادیانی راد از سوی جواز حضور در مجلس شورای اسلامی را کسب کردند که در انتخابات مجلس یازدهم سید علی ادیانی که با احتساب دوره دهم یک دوره دیگر نیز سابقه نمایندگی مردم این خطه شمال کشور را در کارنامه اش داشت، برای سومین بار بخت خود را از پایتخت برای رسیدن به کرسی سبز مجلس آزمود.
عبداله رضیان که در انتخابات مجلس دهم در سال ۹۴ به عنوان نماینده اول این حوزه انتخابیه به مجلس شورای اسلامی راه پیدا یافت و در دوره یازدهم نیز در همان مرحله اول صلاحیتش به تایید رسید، اما با وجود بخت بالایی که برایش در نظرسنجی ها پیش بینی می شد، نتوانست دومین بار کرسی مجلس شورای اسلامی را تجربه کند.

در این حوزه علیپور و مرادیان رای آوردند.

حوزه انتخابیه آمل

در این حوزه انتخابیه عزت الله یوسفیان ملاء که چهار دوره سابقه نمایندگی مردم این حوزه را در کارنامه اش داشت، در مرحله بررسی صلاحیتها در هیات نظارت استانی و پس از آن مرکزی و حتی شورای نگهبان به تایید نرسید و تلاش هایش برای بازگشت نیز کارساز نشد و وی که پس از احمد ناطق نوری دارای ۷ دوره سابقه نمایندگی مجلس، باسابقه ترین نماینده مردم استان مازندران و حوزه انتخابیه آمل محسوب می شد، نتوانست سابقه خود را به پنج دوره برساند.

در این حوزه حاجی پور رای آورد.

حوزه انتخابیه بابل

از حوزه انتخابیه شهرستان بابل بزرگترین شهرستان استان مازندران که از مجلس هفتم داشتن دو نماینده در این نهاد قانونگذاری را تجربه می کرد، در دوره دهم علی نجفی خشرودپی وحسین نیازآذری با رای مردم به مجلس راه یافتند که برای یازدهمین دوره نیز هر دو نماینده بار دیگر قبای رقابت را بر تن کردند که علی نجفی خشرودپی که سابقه حضور در وزارتخانه را در کسوت دیپلمات داشت، پس از تایید صلاحیتش در هیات اجرایی از ادامه رقابت های انتخاباتی انصراف داد، ولی حسین نیازآذری که صلاحیتش از سوی هیات نظارت استانی رد و پس از آن در بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان به جمع کاندیدای مجلس یازدهم از این حوزه انتخابیه برگشت، با وجود داشتن دو دوره سابقه نمایندگی در مرحله سوم نتوانست ردای مجلس را به تن کند و از اتوبوس مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم جا ماند.

در این حوزه کریمی و سعادتی رای آوردند.

حوزه انتخابیه بابلسر و فریدونکنار

ولی الله نانواکناری که دارای رده نظامی سرداری است و در مجلس دهم با اقبال گرم مردم این حوزه انتخابیه توانست نخستین بار کرسی مجلس را تجربه کند و در مرحله اول بررسی صلاحیتش به تایید رسیده بود، اما با وجود برخی پیش بینی ها مبنی بر احتمال ورود مجددش به مجلس شورای اسلامی،اما در رقابت های انتخاباتی نتوانست گوی رقابت را از کاندیدای جوانتر برباید و از ادامه حضور در مجلس در ایستگاه یازدهم باز ماند تا ایشان نیز در زمره اکثر نمایندگان تک دوره ای مازندران در مجلس قرار بگیرد.

در این حوزه باقرزاده رای آورد.

حوزه انتخابیه نور و محمود آباد

علی اسماعیلی نماینده دور دهم مردم این حوزه انتخابیه در مجلس شورای اسلامی که نخستین بار کرسی سبز قانونگذاری را تجربه می کرد، پس از تایید صلاحیتش در هیات اجرایی و نظارت استانی، اما صلاحیتش در شورای نگهبان رد شد و با وجود پیگیری ها نتوانست تاییدیه صلاحیتش را از این شورا بگیرد و بر خلاف دوره گذشته که در کمرکش رقابت های انتخاباتی صلاحیتش به تایید رسیده بود؛ این بار دیگر این اتفاق رخ نداد و از راهیابی به مجلس برای دومین بار بازماند.

در این حوزه فرزانه رای آورد.

حوزه انتخابیه نوشهر و چالوس

قاسم احمدی لاشکی که سابقه دو دوره نمایندگی مردم این حوزه انتخابیه را در کارنامه اش داشت و در این دوره قصد داشت از تهران خود را کاندیدای مجلس یازدهم کند، اگرچه در ابتدای راه صلاحیتش از سوی هیات نظارت مرکزی تایید نشد، ولی پس از پیگیری صلاحیتش را شورای نگهبان تایید کرد و با درخواست برخی از هوادارانش حوزه انتخابیه اش را بار دیگر از تهران به نوشهر و چالوس تغییر داد.
وی که در اکثر نظرسنجی های میدانی شانس بالایی برای پیروزی در انتخابات مجلس یازدهم داشت، با تایید صلاحیت یکی از کاندیدای این حوزه انتخابیه ( محسنی بندپی ) که صبغه اصلاح طلبی نیز داشت در روزهای آغازین تبلیغات انتخاباتی ظاهرا ورق برگشت و لاشکی از قطار مجلس یازدهم با ورود رقیب جدید بازماند تا نتواند برای سومین بار کرسی مجلس را تجربه کند.

در این حوزه محسنی بندپی رای آورد.

حوزه انتخابیه تنکابن ، رامسر و عباس آباد

شمس الله شریعت نژاد که دو دوره سابقه نمایندگی مردم این منطقه از غرب استان مازندران را در کارنامه اش داشت و در یک رفت و برگشت با تایید صلاحیتش از سوی شورای نگهبان به گردونه رقابت های انتخاباتی برگشت، اگرچه از ابتدا نیز پیش بینی ها مبنی بر عدم راهیابیش به مجلس برای سومین بار حکایت داشت در رقابت با سید شمش الدین حسینی وزیر مازنی اقتصاد دولت احمدی نژاد به عنوان دوازدهمین نماینده مردم مازندران از قطار مجلس در ایستگاه یازدهم پیاده شد تا یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از این بابت یک شگفتی دیگرباشد.

در این حوزه شمس الدین حسینی رای آورد.