کد خبر: 14823تاریخ انتشار : ۱۱:۳۵:۴۱ - یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور: عاقلانه و عادلانه آن است که حداقل مزد کارگران نباید از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کمتر باشد / اجرای صحیح قانون اساسی و رفع تبعیض بر عهده شماست

دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات مازندران و رئیس هیئت مدیره ی کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیران استان و عضو هیئت مدیره ی کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی کشور در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهوری، که رونوشت آن به رئیس و اعضای شورایعالی كار ارسال شد، ضمن تشریح اوضاع […]

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور: عاقلانه و عادلانه آن است که حداقل مزد کارگران نباید از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کمتر باشد / اجرای صحیح قانون اساسی و رفع تبعیض بر عهده شماست

دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات مازندران و رئیس هیئت مدیره ی کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیران استان و عضو هیئت مدیره ی کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی کشور در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهوری، که رونوشت آن به رئیس و اعضای شورایعالی كار ارسال شد، ضمن تشریح اوضاع اسفبار جامعه کارگری و بازنشستگی استان و کشور، در باب تبعات ناشی از بی توجهی به وضعیت و مزد معیشت این قشر شریف هشدار داد.

به گزارش مازنی خبر ، متن این نامه به شرح ذیل است:

«بسم الله الرَّحمن الرِّحیم»

جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و تبریک سال نو و با یاد خدای رحمان و با امید و استعانت از درگاهش در رفع بلای منحوس ویروس کرونا و با عرض درود بر شرف همه تلاشگران عرصه بهداشت و درمان کشور

طی سالهای اخیر بویژه از ابتدای سال ١٣٩٨ چشم انتظاری و دعای کارگران و بازنشستگان که از آسیب پذیرترین اقشار در قبال انواع بلاهای ارضی و سماعی می باشند، این بود که وعده طول سال مسئولین در حمایت از حق و حقوق کارگران و مستمری بازنشستگان در رساندن مزد آنان به حداقل های عادلانه، محقق و پس از طی سالها از وعده امروز و فردای مسئولین، یک عدالت نصف و نیمه در حق این قشر اعمال و اجرا خواهد شد. اما از اقبال ناخوش مان این بار ویروس منحوسی بنام کرونا بهانه ای شد به دست آنانی که هربار به بهانه ای، اصلاح عادلانه امور تعیین مزد کارگران را مانع شدند، این بار تحقق شعار بنیادین انقلاب و آرمانهای امام و رهبری در بهبود سفره حسرت بار کارگران و بازنشستگان کشور و رساندن حق به حقدار، ظالمانه معوق از اقدام و بوقت دیگر موکول گردد.

*آقای رئیس جمهور*: جمعیت در رنج و عذاب کارگران و بیش از سه میلیون و پانصد هزار نفر از بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی، این سرمایه حیاتی و ملی کشور اکنون در وضع ناگواری قرار دارند. سیاست امروز و فردا کردن رسیدگی به امور مزد و معیشت آنان، کار را به جای سخت آن رسانده است. در این بین هیچ مرجعی مقصرتر از قوه مجریه از گذشته و از حال نیست، که البته تاریخ با نگاهی دقیق بر عملکردهای دیروز و امروز، بهترین مرجع قضاوت خواهد بود و از آن مهمتر که خداوند قادر و توانا قطعاً به حساب آنانی که حق را از حقدار ظالمانه و یا جاهلانه می گیرند ولو به اندازه مثقالی، خواهد رسید.

*جناب روحانی:* باوصف اطلاع ازعمق مشکلات و محدودیت های فراروی جنابعالی، ولی مجبورم بعرض رسانم بیش از این دست روی دست گذاردن و پشت گوش انداختن ندای نحیف و بیرمق کارگران و بازنشستگان که اکنون در اثر سیاستهای غلط اقتصادی این و آن به ناحق آنان را نزد طلبکاران در بیرون از خانه و نزد عائله شان در درون خانه، شرمنده و سرافکنده نموده، ظلم مضاعف و خیانت تاریخی در حق آنان خواهد بود.

*آقای رئیس جمهور:* آیا تاکنون شاهد هق هق گریه مردی شرمنده از دست خالی خود، نزد عائله اش بوده اید؟!… متأسفم بگویم که ما هر روز شاهد این وضع اسفناک می باشیم. پس حدیث نامعمول و غیر عرف ما در این مقال برشما گران و تلخ نباشد این ندائیست برحق و برخواسته از حلقوم مظلومان به محضرتان معروض افتاده است.

*جناب آقای رئیس جمهور:* کارگران بازنشسته تأمین اجتماعی که با تلاش و ایثار در بنگاه های اقتصادی، خدماتی و صنفی در جمعیت تقریباً چهار میلیون نفری، در حال حاضر ٧٥% آنان از سازمان تأمین اجتماعی که متعلق به آنان بوده و دولتهای مختلف از سال ١٣٥٤ تا به امروز بیش از ٢٥٠ هزار میلیارد تومان به این سازمان مظلوم بدهکارند، حقوق حداقلی یعنی کمتر از یک میلیون و هفتصد هزار تومان دریافت می کنند. و حتی متوسط دریافتی آنان کمتر از دو میلیون و دویست هزار تومان بوده، که تصدیق می فرمائید که چه جفای ناحقی در حق آنان می باشد. و این علاوه بر ظلم، حیف و میل و عدم بکارگیری سرمایه صندوق در راه توسعه وحفظ قدرت آن بوده، که با انتصابات ناصحیح به ورطه ورشکستگی کشانده شد.

آقای رئیس جمهور اجرای صحیح قانون اساسی و رفع تبعیض را بر عهده شما نهادند.

جالب اینکه دولت شما با شعار اجرایی صحیح قانون که قطعا نتیجه اجرای صحیح آن رفع تبعیض ها وکم شدن فاصله طبقاتی و عدالت اجتماعی وتقسیم عادلانه ثروت خواهد بود، با اقبال عمومی روبرو و مردم به این شعارها و با امید به اجرای آن به شما اعتماد و رأی داده اند. مستحضرید که یکی از جلوه های اجرای عدالت اجتماعی در شکل فراگیر آن، اجرای ماده ٤١ قانون کار و مد نظر قراردادن مفاد آن در ایجاد یک تناسب نسبی بین سبد هزینه های یک خانوار ٤ نفره در کشور (بدون تحمیل شدن تورم انتظاری طول سال)٤/٥٠٠/٠٠٠ تومان (چهل وپنج میلیون ریال) میباشد. عاقلانه و عادلانه آن است که حداقل مزد کشور نباید از این مقدار کمتر باشد. در نتیجه اصل عدالت بر شما حکم می کند که بفرمائید این تناسب در تعیین حداقل مزد کارگران کشور مورد ملاحظه قرار گیرد. والا بحث عدالت اجتماعی و این قبیل حرفها می شود یک شوخی و به سخره گرفتن حقوق بنیادین بزرگترین قشر جامعه یعنی کارگران و بازنشستگان.

لذا این خواسته بر حقیست از محضر جنابعالی تا با ملزم کردن وزرای محترم دست اندرکار در جریان تعیین مزد سال ١٣٩٩ کارگران و مستمری بازنشستگان صندوق تأمین اجتماعی بویژه وزیر پر تلاش تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رعایت و اجرای صحیح ماده ٤١ قانون کار و ایضا مواد ١١١ و ماده ٩٦ قانون تأمین اجتماعی با رفع آزردگی موجود در جمع کارگران و بازنشستگان موجبات تحقق شعار سال تبیین شده از سوی مقام معظم رهبری مسمی به جهش تولید را فراهم فرمایند.

ومن ا… التوفیق
نصرا… دریابیگی
دبیر اجرائی خانه کارگر استان مازندران
مسئول کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیران مازندران
عضو هئیت مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیران کشور