کد خبر: 15568تاریخ انتشار : 11:11:09 - یکشنبه 5 جولای 2020

نائب رئیس اول کمیسیون عمران: با مدیری شوخی نداریم

نائب رئیس اول کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در رابطه با اهداف و برنامه های مجلس یازدهم گفت: مجلس یازدهم با یک نگاه انقلابی شروع به کار کرد و مردم به افرادی رای دادند که دغدغه های کشور را بهتر بررسی کرده و راه حلهای مناسبتری برای آنها پیدا می کنند. کمال علیپور خنکداری در […]

نائب رئیس اول کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در رابطه با اهداف و برنامه های مجلس یازدهم گفت: مجلس یازدهم با یک نگاه انقلابی شروع به کار کرد و مردم به افرادی رای دادند که دغدغه های کشور را بهتر بررسی کرده و راه حلهای مناسبتری برای آنها پیدا می کنند.

کمال علیپور خنکداری در گفتگوی اختصاصی با ماهنامه سراسری تکرار اظهار داشت: برخی فکر می کردند مجلس یازدهم به محل اختلاف تبدیل می شود و نمایندگان نمی توانند به یک وحدت فکری برسند. اما این اتفاق نیفتاد و در نهایت با یک وحدت مثال زدنی آقای قالیباف به عنوان رئیس انتخاب شد.

نماینده مردم قائم شهر ، سوادکوه ، جویبار ، سیمرغ و سوادکوه شمالی ادامه داد: در حال حاضر در فضای رقابتی به وجود آمده ، نمایندگان مجلس به این نتیجه رسیدند که اگر قرار است مجلس انقلابی داشته باشیم ، باید انقلابی برخورد کنیم تا وحدت بین نمایندگان حفظ شود.

حضور حداقل یک مازندرانی در کمیسیونهای مهم مجلس
افزایش سهم بری مازندران در هیئت رییسه کمیسیونهای مجلس

کمال علیپورخنکداری در خصوص تشکیل کمیسیونها در مجلس تصریح کرد: ما در مازندران به وحدت و همدلی خوبی رسیدیم. مجمع نمایندگان مازندران و مجمع نمایندگان شمال کشور تصمیم گرفتند که حتما یک فرد را در هیئت رییسه داشته باشند و ما از آقای کریمی حمایت کردیم. البته ناگفته نماند که البرز نشینها و هموطنان عزیز سمنانی و کرجی هم در این زمینه از ما حمایت کردند. وی در ادامه اظهار داشت: مجمع نمایندگان از قبل تصمیم گرفته بود تا در همه کمیسیونهای مهم از مازندران نماینده داشته باشیم.

علیپور ضمن اشاره به مشکلات کارگری و مباحث اشتغال در کشور ، حضور نمایندگان مازندران را در کمیسیونهای مهم مجلس به فال نیک گرفت و افزود: ما فقط در کمیسیون صنایع نماینده ای را از مازندران نداریم اما خوشبختانه با حضور آقای اکبری به عنوان رییس کمیسیون صنایع و در جایگاه یک مازندرانی ، امید زیادی برای بهبود صنایع استان داریم. در مجوع تقسیم بندی خوبی بود.

نائب رئیس اول کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: هیئت رییسه کمیسیون عمران یک هیئت رییسه کاملا فنی و تخصصی است و رییس این کمیسیون آقای رضایی دارای دو مدرک دکترا هستند. ایشان هم پزشک اند و هم دکترای رشته عمران با گرایش مدیریت پروژه دارند.
دبیر و سخنگوی این کمیسیون هم از افراد مجرب انتخاب شدند.

تکمیل پروژه های نیمه تمام از اولویتهای مجلس یازدهم
بیش از ۶۵ هزار پروژه نیمه تمام در کشور

نماینده مردم قائم شهر ، سوادکوه ، جویبار ، سیمرغ و سوادکوه شمالی ، تکمیل پروژه های نیمه تمام را از اولویتهای مجلس یازدهم توصیف نمود و اظهار داشت: تمام تلاش ما این است که دولت را به سمت تکمیل پروژه های نیمه تمام سوق دهیم و پروژه هایی که زیر ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند به بخش خصوصی واگذار کنیم. در حال حاضر بیش از ۶۵ هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد و اینکه دولت بتواند در یک سال باقی مانده این تعداد پروژه را تکمیل کند نشدنی است. با تقویت بخش خصوصی پروژه های نیمه تمام زیر ۴۰ درصد به بهره برداری خواهند رسید و مردم از آنها منتفع خواهد شد.

http://uupload.ir/files/ad09_img_9452.jpg

گرانی مسکن مهمترین مشکل مردم
نا برابری بازار عرضه و تقاضا

کمال علیپور ، مسکن و گرانی زمین را مهمترین مشکل مردم در مناطق شهری و روستایی عنوان نمود و افزود: برای حل این موضوع باید همان ۴۰۰ هزار واحدی که بر گردن دولت است ، پیگیری و تعیین تکلیف شود. لازمه این کار افزایش سرمایه بانک مسکن است که در بودجه امسال حتما لحاظ خواهد شد. با تخصیص ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان به بانک مسکن علاوه بر احداث و تکمیل این ۴۰۰ هزار واحد ، ۴۰۰ هزار واحد مسکونی دیگر در قالب تعاونی ها و انبوه سازان ساخته می شود.
در برنامه پنجم و ششم توسعه دولت مکلف است سالانه ۸۰۰ هزار تا ۱ میلیون واحد مسکن بسازد. چون سالانه ۸۰۰ هزار جوان ایرانی ازدواج می کنند و تشکیل خانواده می دهند. ما خانواده های زیادی داریم که به دلیل بالا بودن قیمت مسکن و علی رغم اینکه سالها از ازدواجشان می گذرد و چند فرزند هم دارند ، هنوز خانه دار نشده اند.

اگر اسلامی از ابتدای دولت وزیر بود ، تا امروز ۲ میلیون واحد مسکن ساخته بود

کمال علیپور افزود: دولت باید بازار عرضه و تقاضا را با هم برابر کند. دولت در ۶ سال اول فعالیتش مسکن را تعطیل کرده بود. با آمدن آقای اسلامی در وزارت راه و شهرسازی ، طرحی تحت عنوان اقدام مسکن ملی در کشور کلید خورد که احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکن را آغاز نمود. ایشان اگر ۴ سال قبل وزیر بودند ، حتما تا امروز ۲ میلیون واحد مسکن ساخته بودند. در صورتی که در مدت وزارت آقای آخوندی حتی یک متر خانه هم ساخته نشد!
چون مسکن از اولیتهای ایشان نبود. در نتیجه فاصله عرضه و تقاضا زیاد شد و قیمت مسکن به صورت سرسام آوری بالا رفت.
مهم نیست که نام پروژه ، مسکن مهر باشد یا مسکن دیگر مهم اینست که مسکن ارزان قیمت ساخته شود و در اختیار مردم قرار بگیرد.

تقسیم عادلانه ثروت

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: در بخش راه نیز پروژه های نیمه تمام زیادی وجود دارد. مجلس یازدهم تصمیم دارد ، پروژه های بالای ۴۰ درصد را تکمیل و راه اندازی کند و به پروژه های زیر ۴۰ درصد فعلا فکر نکند. در این مسیر آیتم های دیگری هم در نظر گرفته می شود. از جمله شهرهای پرجمعیت تر با نیاز بیشتر به اجرای پروژه که در صورت تشخیص و شناسایی در اولویت قرار می گیرند ، حتی اگر پیشرفت فیزیکی شان کمتر از ۴۰ درصد باشد. ما تلاش می کنیم ثروت به عدالت در شهرهای کشور تقسیم شود. در این راستا کمیته های متعددی نیز تشکیل شده که کار نیازسنجی در مناطق مختلف کشور را انجام می دهند و با شناخت کامل وارد عمل می شوند.

علیپور یادآور شد: بودجه امسال که بسته شده است و ما نمی توانیم کاری در مورد آن انجام دهیم. اما تلاش می کنیم در بودجه سال بعد تمام این نکات را رعایت کنیم. بعد از ۴۰ سال از انقلاب اسلامی ، یک نفر از مازندران نایب رییس اول کمیسیون عمران شده که باید اثرات آن مشخص شود.
نامه ای هم در این راستا تنظیم کردم و به استاندار مازندران دادم و از ایشان خواستم ، تمام پروژه های مورد نیاز استان را قبل از رفتن به سازمان برنامه و بودجه ، به کمیسیون عمران ارائه دهند تا اقدامات لازم در مورد آنها انجام شود و پروژه ها بسته شود.

بی انگیزگی دولت در سال آخر خدمت خود
دولت و مجلس باید از تندروی پرهیز کنند

کمال علیپور که به صراحت لهجه و برخورد با مدیران کم کار معروف است در رابطه با بی انگیزگی دولت در اواخر دوران خدمت‌شان اظهار داشت: حرف من روی مدیرانی است که منصوب می شوند و اجرایی هستند. متاسفانه در همه دولتها مدیران اجرایی از رییس جمهور گرفته تا وزار و مدیران کل ، در سال آخر فعالیت دولت بی انگیزه می شوند. در حالی که یک سال برای کسی که می خواهد کار انجام دهد زمان زیادی است. شهید رجایی فقط دو ماه رییس جمهور بود. اما کارهای بزرگی در این دو ماه انجام داد.
همه مدیران باید تا روز آخر کار کنند و نسبت به تعهدات خود پاسخگو باشند. ما وظیفه داریم در این یک سال آخر به دولت کمک کنیم تا تعادل خوبی بین مجلس و دولت به وجود آید. هر دو طرف باید از تند روی پرهیز کنند. مقام معظم رهبری در روز افتتاح مجلس به ما پیام دادند که “با دولت همراه و همدل باشید” و ما وظیفه داریم به این دستور عمل کنیم.
ولی آیا اگر مدیری ضعیف عمل کرد و تاثیرگذار نبود ، نمایندگان باید ساکت بنشینند؟!قطعا اینطور نیست. ما نظارت کامل داریم و تا برداشتن آن مدیر پیش خواهیم رفت. من در جلسه شورای اداری هم گفتم که با کسی شوخی نداریم. هر کسی که کار کند ما از او حمایت می کنیم و هر کسی که کم کاری بکند ، افراد قوی تری را جایگزین خواهیم نمود.
نایب رییس کمیسیون عمران مجلس در رابطه با استیضاح هیئت رییسه مجلس این طور گفت: من اعتقادی به این موضوع ندارم.
این یک اختلاف کوچک داخلی در خانواده مجلس بود و انتظار نداشتیم نمایندگانی که این طرح را امضا کردند ، آن را رسانه ای بکنند. مجلسی که تازه ۲۰ روز از تشکیل آن گذشته را چگونه می توان ضعیف ارزیابی کرد؟!

بی توجهی مجلس نسبت به منابع داخلی در دوره گذشته
نماینده باید چکمه بپوشد و به میان مردم برود

وی اذعان کرد: من فکر می کنم اگر این مجلس نگاه جدی به منابع داخلی چه منابع انسانی و چه منابع طبیعی داشته باشد ، می تواند کارهای بزرگی انجام دهد. در مجلس دهم اختلاف زیادی بین دولت و مجلس بود و مجلس عملا کاری انجام نمی داد.
من فکر می کنم که این مجلس ، مجلس موفقی خواهد بود. اگر رفتار پوپولیستی به نفع مردم و در راستای برطرف کردن نیازهای آنها باشد هیچ ایرادی ندارد. اما اگر در حد شعار بماند ، مطمئنا جفای در حق مردم است. نماینده ای که رفتار پوپولیستی دارند ، باید چکمه بپوشند و به میان مردم بروند نه آنکه در صحن علنی مجلس شعار بدهند. مطرح کردن بعضی موضوعات در صحن علنی مجلس به دلیل عدم شناخت نمایندگان از جایگاه قانون گذاری است.