کد خبر: 16567تاریخ انتشار : 11:00:22 - یکشنبه 4 اکتبر 2020

۶۰ هزار کارگر ساختمانی مازندرانی در انتظار سهمیه تامین اجتماعی

همگان می دانند که کارگران ساختمانی  با تمامی مشکلات اقتصادی و کرونایی مجبور به ادامه کار هستند و برای گذراندن نیازهای معیشتی خود مجبورند  در هر شرایطی کار کنند. این در حالی است که کارگران ساختمانی در بحث دریافت خدمات بیمه ای طبق قانون سازمان تامین اجتماعی نه تنها بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد، بلکه […]

۶۰ هزار کارگر ساختمانی مازندرانی در انتظار سهمیه تامین اجتماعی

همگان می دانند که کارگران ساختمانی  با تمامی مشکلات اقتصادی و کرونایی مجبور به ادامه کار هستند و برای گذراندن نیازهای معیشتی خود مجبورند  در هر شرایطی کار کنند.

این در حالی است که کارگران ساختمانی در بحث دریافت خدمات بیمه ای طبق قانون سازمان تامین اجتماعی نه تنها بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد، بلکه ریالی غرامت دستمزد و ایام بیماری نیز تعلق نگرفته و این موضوع تا حد زیادی بر مشکلات کارگران ساختمانی افزوده است.

بیمه و خدمات بیمه ای زمانی معنا پیدا خواهد کرد که در مواقع بروز مشکل و حادثه به کمک شخص بیمه شده بیاید و متاسفانه امروز شاهدیم که در بحث خدمات‌دهی بیمه ای، کارگران ساختمانی مظلوم‌تر از قبل واقع شده اند.

سید هادی ساداتی رئیس کانون انجمن صنفی کارگران ساختمانی مازندران  یکی از اصلی ترین مطالبات جامعه کارگران ساختمانی را در حال حاضر افزایش ظرفیت بیمه کارگران ساختمانی می داند و می گوید: متاسفانه افراد حائز شرایط بیمه شدن در سامانه رفاهی بیمه ای کارگران ساختمانی بلاتکلیف هستند و انتظار می رود دولت در این خصوص جدی‌تر ورود کند.

علی اصغر محمودی مدیر کل تامین اجتماعی استان مازندران نیز در گفت و گو با ایلنا گفت:تا به امروز ۵۴ هزار کارگر ساختمانی مازندرانی تحت پوشش بیمه ای سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته اند.

وی با بیان  به اینکه از  ابتدای سال گذشته تا به امروز سهمیه ای برای پوشش بیمه ای کارگران ساختمانی داده نشده، افزود:علت این امر عدم تعهدات دولت نسبت به پرداخت سهمیه ۲۰ درصدی حق بیمه کارگران ساختمانی است.

محمودی یکی دیگر از علت های عدم اخذ سهمیه بیمه کارگران ساختمانی از سازمان تامین اجتماعی کشور را کاهش ساخت و ساز عنوان کرد و گفت: طبق قانون ۱۵ درصد از منابع مالی برای پوشش بیمه ای کارگران ساختمانی از صدور پروانه های ساخت و ساز است و طی چند ماه گذشته و شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و شیوع بیماری کرونا سبب کاهش چشمگیر ساخت و سازها در استان مازندران شده است.

مدیر کل تامین اجتماعی مازندران با بیان اینکه در حال حاضر در بحث پوشش بیمه کارگران ساختمانی مصارف و منابع توازن خود را از دست داده است،اظهار کرد:تا منابع جدیدی از سوی دولت برای بیمه کارگران ساختمانی تخصیص داده نشود امکان تحت پوشش قرار دادن کارگران ساختمانی وجود نخواهد داشت./ایلنا