کد خبر: 17549تاریخ انتشار : 17:59:31 - پنج‌شنبه 14 ژانویه 2021

جریانات خشکی جنوبی علت گرمای هوای مازندران اعلام شد

کارشناس پیش‌بینی هواشناسی مازندران گفت که علت افزایش دمای هوای امروز پنجشنبه استان ، ورود جریانات جوی جنوبی است که تا اواخر روز جمعه در استان ماندگار است. سعید غلامپور افزود: امروز مردم مازندران یکی از گرم ترین روزهای زمستانی را سپری کردند و دمای هوا در برخی مناطق به حدود ۲۵ درجه سانتی گراد […]

جریانات خشکی جنوبی علت گرمای هوای مازندران اعلام شد

کارشناس پیش‌بینی هواشناسی مازندران گفت که علت افزایش دمای هوای امروز پنجشنبه استان ، ورود جریانات جوی جنوبی است که تا اواخر روز جمعه در استان ماندگار است.

سعید غلامپور افزود: امروز مردم مازندران یکی از گرم ترین روزهای زمستانی را سپری کردند و دمای هوا در برخی مناطق به حدود ۲۵ درجه سانتی گراد بالای صفر رسید.

وی توضیح داد : جریانات جنوبی به دلیل عبور از پهنای مرکزی و کویری کشور فاقد رطوبت بوده و با وزش باد گرم همراه است و به همین دلیل هم سبب افزایش دمای هوا در مازندران می شود.

کارشناس پیش بینی هواشناسی مازندران گفت: بر اساس آخرین پایش امروز دشت ناز ساری و پل سفید با ثبت ۲۵ درجه سانتی گراد گرم ترین نقاط مازندران بودند که در چند هفته اخیر بی سابقه بود.

غلامپور همچنین اعلام کرد که وضعیت جوی گرم و عبور جریانات جنوبی تا عصر روز جمعه در مازندران تداوم دارد و برای فردا نیز دمای مشابه امروز پیش بینی می شود.

وی تسریع در آب شدن برف ها در ارتفاعات را از پیامدهای گرمای اخیر توصیف کرد و اظهار داشت: در این مدت احتمال ریزش بهمن و همچنین سیلاب های مقطعی بویژه در مناطق بالادست دور از انتظار نیست.

غلامپور همچنین تاکید کرد که در این مدت با توجه به وزش بادگرم باید از هرگونه ایجاد آتش در مناطق جنگلی خودداری شود.

این کارشناس هواشناسی مازندران گفت که از روز شنبه مردم مازندران شاهد کاهش نسبی دما خواهند بود و برای روز یکشنبه نیز دمای هوا به طور محسوسی با عبور جریانات غربی و شمالی کاهش می یابد.

وی افزود که روز یکشنبه نسبت به امروز کاهش حدود ۱۰ درجه ای دما برای استان پیش بینی می شود و شرایط سردی در استان حاکم خواهد شد.

غلامپور کاهش دما در روز یکشنبه را همراه با بارش پراکنده برف و باران بویژه در ارتفاعات دانست و گفت : البته بارش ها مقطعی خواهد بود اما روند کاهش دما تا اواخر هفته آینده ادامه دارد.

گرمای حدود ۲۵ درجه ای دمای امروز استان مازندران در حالی است که این استان تقریبا پس از نخستین برف زمستانی در ابتدای دی ماه به مدت سه هفته در شرایط جوی سرد و خشک سپری کرده است.

مازندران که در روزهای آغازین فصل زمستان بارش سنگین برف ۸۰ سانتی متری و دمای منهای ۲۲ درجه سانتیگرادی را تجربه کرد ، در سه هفته اخیر گرم تر از ۲۰ درجه سانتیگراد نشد و پیش بینی می شود برای روز جمعه دمای ۲۶ تا ۲۷ درجه را در برخی نقاط استان شاهد باشیم.