کد خبر: 18013تاریخ انتشار : 16:10:56 - دوشنبه 1 مارس 2021

ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی در مازندران راه‌اندازی شد

ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی در مازندران راه‌اندازی شد و نخستین جلسه‌اش را هم برگزار کرد. به گزارش روابط عمومی دادگستری مازندران ، در این نشست مقرر شد تا ستاد شهرستانی پیشگیری و برخورد با جرایم انتخاباتی هم در استان تشکیل شود. رئیس کل دادگستری استان مازندران در این جلسه گفت:با توجه به […]

ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی در مازندران راه‌اندازی شد

ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی در مازندران راه‌اندازی شد و نخستین جلسه‌اش را هم برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری مازندران ، در این نشست مقرر شد تا ستاد شهرستانی پیشگیری و برخورد با جرایم انتخاباتی هم در استان تشکیل شود.

رئیس کل دادگستری استان مازندران در این جلسه گفت:با توجه به همزمانی برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره‌ای مجلس خبرگان دراستان وابلاغ «بخشنامه پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی» اولین جلسه ستاد پیشگیری ورسیدگی به جرایم انتخاباتی استان جهت هماهنگی وتبیین برنامه ها دردادگستری استان تشکیل شده است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق اکبری افزود : مطابق این بخشنامه باید هر چه سریع‌تر ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی درشهرستان‌های استان نیز تشکیل شود. همچنین بر اساس این بخشنامه شعبی از دادگاه‌ها ودادسراها به منظور رسیدگی خارج از نوبت به جرایم انتخاباتی اختصاص داده شود ودراستان مازندران نیز شعب ویژه باانتخاب قضات مجرب وآشنا به قوانین انتخابات به زودی تشکیل می شود.
عالی ترین مقام قضایی استان تصریح کرد: امیدواریم با استفاده ازتجربیات سال های گذشته،سه انتخابات پیش رو به بهترین شکل ودرکمال سلامت وقانونمندی با حضور حداکثری مردم موقعیت شناس وولایتمدار استان انجام شود .
وی حضور مسئولانه اعضای ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی استان مازندران را درپیشگیری ورسیدگی به جرائم احتمالی انتخاباتی مهم توصیف کرد وافزود : رعایت کامل اصل بی طرفی توسط اعضا،اجرای دقیق دستورالعمل ابلاغ شده و ورود مستمر وجدی دستگاههای متولی درجهت جذب مشارکت حداکثری مردم،برگزاری انتخابات سالم، بی اثرکردن خط دهی جریان های معاندو خنثی کردن عملیات روانی فضای مجازی بسیار موثر وضروری است.
رئیس کل دادگستری مازندران تبیین دقیق وروشن شرح وظایف اعضای ستاد ورصد فضای مجازی را درپیشگیری از وقوع بسیاری از جرائم انتخاباتی مورد تاکید قرارداد وخاطرنشان کرد : باید کسانی که در فضای مجازی و رسانه های مختلف با ایجاد فضای التهابی درکشور، مردم رابه کاهش مشارکت یا تحریم انتخابات ترغیب می کنند شناسایی وبا آنان برخورد قاطع و بازدارنده شود.
وی افزود: صرف گزارش برای دادستان وقاضی شعبه کافی وقانع کننده نیست بلکه گزارش های تخلف افراد باید مستند ومستدل باشد تابارسیدگی بهنگام، ارزش بازدارندگی آن نیز حفظ شود.
رئیس کل دادگستری استان همچنین گفت:با توجه به همزمانی سه انتخابات ووجود بیماری منحوس کرونا جهت پیشگیری ازازدحام وبی نظمی درشعبات باید تدابیر خاص ولازمی اندیشیده ودرانتخاب مکان برای شعب، موقعیت فرهنگی ومکانی مناطق درنظر گرفته شود تا ازمسائل وحواشی احتمالی پیشگیری گردد.
اکبری درپایان بر تشکیل دبیرخانه فعال،پیگیر،آگاه وآشنا به امر انتخابات وبهرمند ازافراد باسابقه و دانش کافی تاکید کرد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همزمان با انتخابات میان ‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در ۶ حوزه، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در سه حوزه انتخاباتی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک هزار و ۳۷۲ شهر و چهل هزار و ۶۲۰ روستا و تیره عشایری، ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.