کد خبر: 19086تاریخ انتشار : 18:02:45 - سه‌شنبه 20 جولای 2021

عدم مصرف بهینه انرژی لطمه بزرگی به اقتصاد خواهد زد

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت:انرژی مبحث مهمی بوده که در اکثر فعالیت های اقتصادی نقش مهمی دارد که متاسفانه به خاطر تامین انرژی خانگی بخشی از فعالیت های اقتصادی در حال تعطیل شدن است و اگر مصرف، مدیریت نشود بسیاری از منابع و فعالیت های اقتصادی ما دچار رکود شدید خواهند شد و کمبود منابع […]

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت:انرژی مبحث مهمی بوده که در اکثر فعالیت های اقتصادی نقش مهمی دارد که متاسفانه به خاطر تامین انرژی خانگی بخشی از فعالیت های اقتصادی در حال تعطیل شدن است و اگر مصرف، مدیریت نشود بسیاری از منابع و فعالیت های اقتصادی ما دچار رکود شدید خواهند شد و کمبود منابع غذایی پیدا می کنیم.

جواد خسروی با اشاره به تعریفی از اقتصاد اظهار کرد: به نظر بسیاری اقتصاد به معنای اختصاص منابع محدود به خواسته های نامحدود است. یعنی باید جوری عمل کرد که با توجه به امکانات موجود به نوعی بتوان به خواسته های نامحدود پاسخگو بود.

وی انرژی را به عنوان یکی از مقوله های مهم در راستای مدیریت اقتصادی برشمرد و گفت:این تنها بر دوش حاکمیت نیست بلکه کار اجتماعی ،عمومی و سراسری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

این کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه افزود: داشتن انرژی خام و انرژی قابل مصرف دو چیز جدا از هم است یعنی هرکدام از انرژی ها برای اینکه به سطح زمین برسند هزینه زیادی را در بردارند و برای اینکه قابل مصرف و منتقل شوند نیز نیازمند هزینه دیگری هستند و برای رسیدن به این مواردی که ذکر شد هزینه کلانی در کشور می شود.

خسروی تاکید کرد: اگر همه این مواردی که ذکر شد با قیمت دولتی در اختیار مردم قرار گیرد و از سوی آنها مصرف بهینه صورت نگیرد،  کشور از نظر منابع مالی دچار مشکل خواهد شد.

وی تصریح کرد: هرچند این انرژی ها در کشور فراوان وجود دارد اما به دست آوردن ، استحصال و تبدیل کردن آن به انرژی قابل استفاده ، انتقال ، توزیع و نگهداری آن بسیار هزینه دربردارد. پس هرچقدر از این انرژی ها بهتر استفاده شود این امکان وجود دارد که از منابع در مسیر تولید ثروت که همان صادرات  است بیشتر استفاده خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه کشورما امروز در تامین منابع قابل مصرف مانده است و این امر نیازمند ویرایش  جدی نسبت به مصرف و همچنین برنامه حاکمیت برای توزیع انرژی است، ابراز کرد: مسیر توزیع انرژی دارای هدر رفت زیادی است که حاکمیت باید مسیر توزیع  برق، آب و گاز ار اصلاح کند.

خسروی با تاکید براینکه این هماهنگی و همکاری  باید در بدنه اجتماعی صورت بگیرد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود، افزود: انرژی که با اینهمه هزینه به دست می آید نباید به همین راحتی هدر رود،  بنابراین مردم باید به مصرف توجه کنند .
وی با سرزنش افرادی که در تابستان درجه کولر را در منزل به ۱۸ یا ۱۹ می رسانند در حالیکه موقع استراحت خود از پتو استفاده می کنند و در زمستان نیزبا افزایش درجه بخاری از لباس کمی استفاده می کنند، یادآور شد:  در حالیکه این اتفاق هرگز در کشورهای دیگر نمی افتد و با توجه به فصلی که در آن قرار دارند در مصرق انرژی صرفه جویی می کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه با توجه به کاهش منابع ،مدیریت مصرف باید صورت گیرد، متذکر شد: به گونه ای باید مصرف شود که  منابع موجود و حتی کمتر از آن مدنظر قرار گیرد تا بتوان مدیریت کرد.
خسروی  ادامه داد: انرژی مبحث مهمی است که در اکثر فعالیت های اقتصادی نقش مهمی دارد که متاسفانه به خاطر تامین انرژی خانگی بخشی از فعالیت های اقتصادی در حال تعطیل شدن است و اگر مصرف، مدیریت نشود بسیاری از منابع و فعالیت های اقتصادی ما دچار رکود شدید خواهند شد و کمبود منابع غذایی پیدا می کنیم.

وی با بیان اینکه  این یک بحث راهبردی و استراتژیک است، گفت: نگوییم که انرژی  و منابع داریم چرا مصرف نکنیم، باید بدانیم تا انرژی بدست ما برسد و قابل مصرف شود بسیار هزینه بر است، بنابراین درست مصرف کردن مهم است.