کد خبر: 21869تاریخ انتشار : 13:36:03 - چهارشنبه 22 ژوئن 2022

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور:مخالف تغییر کاربری عرصه های طبیعی هستیم

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: مخالف آن هستیم که کاربری عرصه های جنگلی، مرتع و بیابان ها در کشور تغییر کند. عباسعلی نوبخت  با تاکید بر احیای و توسعه جنگل‌ها، اظهار داشتن: همکاران منابع طبیعی حافظ امنیتی زیستی کشور هستند. وی با بیان اینکه در کشور و منطقه خشک و نیمه […]

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور:مخالف تغییر کاربری عرصه های طبیعی هستیم

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: مخالف آن هستیم که کاربری عرصه های جنگلی، مرتع و بیابان ها در کشور تغییر کند.

عباسعلی نوبخت  با تاکید بر احیای و توسعه جنگل‌ها، اظهار داشتن: همکاران منابع طبیعی حافظ امنیتی زیستی کشور هستند.

وی با بیان اینکه در کشور و منطقه خشک و نیمه خشک دنیا قرار داریم، گفت: طبق مدل سازی های صورت گرفته برای ۲۰۲۵ خشکی سالی در ۱۷ کشور بیشتر می‌شود و این مسئله در سال ۲۰۴۰ تشدید می‌یابد اما توجه به توانمندی‌های موجود در بخش دانشگاه، تحقیقات، می‌توان با مدیریت درست و اجرایی برای پوشش گیاهی و جنگلی می‌توان بحران مدیریت کرد.

وی با عنوان اینکه کشور مدیون پوشش جنگلی شمال کشور است، افزود: در قسمت شمالی و جنوبی البرز نیمی از تمدن ایران زمین سکونت دارند و جنگل‌ها سالانه سه میلیارد مترمکعب آب ذخیره سازی می‌کنند.

نوبخت با تاکید بر حفظ جنگل‌های هیرکانی و جنگل‌های زاگرس گفت: ما مخالف آن هستیم که کاربری‌های جنگل، مرتع و بیابان را تغییر دهیم زیرا سربازان حفاظت از عرصه‌ها هستیم.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با عنوان اینکه مردمان شمال بسیار با فرهنگ و با سابقه تمدنی بالا هستند از تهیه چهار پایلوت در جنگل‌های هیرکانی خبر داد و گفت: توانمندسازی حاشیه نشینان جنگل برای کاهش فشار به عرصه‌ها امری مهم به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: باید راهکارهایی برای توانمندسازی حاشیه نشینان و ارتقای معیشت جوامع محلی اتخاذ کنیم و هرجا که به مشارکت مردم امید داشتیم و مدیریت پایدار برای حفظ کاربری‌ها در جنگل و عرصه امری لازم است.