کد خبر: 22809تاریخ انتشار : 12:39:59 - شنبه 10 سپتامبر 2022

سه مصوبه حوزه بانوان مازندران با اعتبارات سفر رئیس جمهور محقق شد

ایجاد بخش های درمان ناباروری در ۲ بیمارستان و تکمیل پارک بانوان با اختصاص حدود ۲۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور از دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه بانوان مازندران بود که به ثمر رسیده است و پیگیری اجرای چهار مصوبه دیگر هم امیدواری‌های بیشتری را برای این قشر به ارمغان آورده است. […]

سه مصوبه حوزه بانوان مازندران با اعتبارات سفر رئیس جمهور محقق شد

ایجاد بخش های درمان ناباروری در ۲ بیمارستان و تکمیل پارک بانوان با اختصاص حدود ۲۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور از دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه بانوان مازندران بود که به ثمر رسیده است و پیگیری اجرای چهار مصوبه دیگر هم امیدواری‌های بیشتری را برای این قشر به ارمغان آورده است.

  نیمی از جمعیت حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفری مازندران را بانوان تشکیل می دهند. نگاه عدالت محورانه دولت سیزدهم شامل حال این بخش از جامعه شده است تا چتر برخورداری آنان از خدمات فراهم شود ، به طوری که از ۱۷۶ مصوبه سفر رئیس جمهور ۶ مصوبه به صورت ویژه به بانوان اختصاص یافت که نشان می دهد دولت با شناخت مشکلات این قشر در استان مصوبات خود را بر رفع همان مشکلات متمرکز کرد. 

سفر دور نخست رئیس جمهور و هیات دولت به مازندران اسفند پارسال انجام شد. ماحصل این سفر برای مازندران ۱۷۶ مصوبه با اعتبار ۱۷ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان بود.

اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل و تجهیز پارک بانوان ساری ، اختصاص ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال برای زنان کارآفرین از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) ، اختصاص تسهیلات اشتغال در بخش کشاورزی برای زنان استان از سوی جهاد کشاورزی ، اختصاص سه میلیارد تومان برای توانمند سازی زنان سرپرست خانوار استان ، اختصاص سه میلیارد تومان برای تجهیز سالن ورزشی و خوابگاه حضرت زینب(س) دانشگاه مازندران و اختصاص مبلغ ۹ میلیارد تومان برای تکمیل و تجهیز بخش ناباروری بیمارستان خاتم الانبیاء بهشهر و شهید بهشتی نوشهر مصوبات این سفر در حوزه بانوان است .

اکنون بعد از گذشته هفت ماه از سفر رئیس جمهور به این خطه شمال کشور پیگیری های مصوبات سفر در حوزه بانوان نشان می دهد که سه مصوبه به صورت کامل اجرا شده است و برای اجرای سه مصوبه دیگر نیز رایزنی های لازم صورت گرفت و با ارائه برنامه ، اعتبار مورد نیاز در آینده نزدیک تخصیص خواهد یافت ، مصوباتی که هر یک از آنها زمینه اشتغال ، بستر مناسب برای برخورداری از خدمات رفاهی و نیز  توانمندسازی بانوان مازندران را فراهم می کند و باعث می شود تا این قشر به عنوان بخشی از اعضای این جامعه با اتکا به توانمندی های خود در جامعه حضور داشته باشند  .

 

اجرایی شدن سه مصوبه زنانه رئیس جمهور در مازندران

مدیرکل امور بانوان استانداری مازندران با اشاره به این که  در سفر رئیس جمهور ۶ مصوبه برای اجرای طرح ها و برنامه های بانوان استان گذرانده شد ، گفت : ایجاد مرکز درمان ناباروری ، تکمیل و تجهیز پارک بانوان در ساری ، تخصیص تسهیلات اشتغال زنان کارآفرین ، اشتغال زنان روستایی ، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و تجهیز سالن ورزشی خوابگاه حضرت زینب (س) دانشگاه مازندران مصوبات سفر رئیس جمهور برای بانوان است .

سمیه قاسمی طوسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : از این تعداد سه مصوبه کلیدی و مهم برای بانوان مازندران اجرایی شد که بخشی از آنها سال ها در گیر و دار اداری معطل مانده بودند .

وی از اختصاص  ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل و تجهیز پارک بانوان ساری به عنوان یکی از مصوبات اجرا شده نام برد و توضیح داد : با بهره برداری از آن فضای مناسب فعالیت ورزشی بانوان مرکز استان فراهم شده است .

ساخت پارک بانوان ساری سال ۱۳۹۵ در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار آغاز شد و با صرف اعتباری حدود ۸۰ میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب تفریح و ورزش بانوان در ابتدای بلوار فرح آباد خرداد پارسال به بهره برداری رسید .

مدیر کل امور بانوان مازندران گفت : همچنین با جمع آوری بانک اطلاعات از پارک های بانوان استان و مطالبه گری در خصوص تجهیز و رسیدگی به وضعیت پارک های بانوان اقداماتی در این زمینه انجام شده است .

وی نتیجه پیگیر های در این زمینه را بهره برداری از هفت پارک بانوان در شهرستان های آمل ، قائمشهر ، بهشهر ،خلیل شهر، ساری ، بابل ،نوشهر اعلام کرد و افزود : با هماهنگی های صورت گرفته در سه نقطه مازندران شامل رویان ، رامسر و بابلسر پارک بانوان در حال احداث است .

 

به بار نشستن مصوبه راه اندازی مرکز درمان ناباروری

قاسمی طوسی به مصوبه دولت مبنی بر اختصاص ۹ میلیارد تومان اعتبار برای راه اندازی ۲ مرکز درمان ناباروری در مازندران اشاره کرد و گفت : این مراکز در بیمارستان های شهید بهشتی نوشهر و خاتم الانبیا بهشهر راه اندازی می شود . 

وی افزود : با تخصیص اعتبار مورد نظر عملیات ساخت این مراکز آغاز شد و مرکز درمان ناباروری بیمارستان خاتم الانبیا در بهشهر هفته دولت به بهره برداری رسید  .

به گفته مدیرکل امور بانوان مازندران ، اعتبار مصوب برای ساخت دیگر مرکز درمان ناباروری نیز تخصیص یافته است که در آینده نزدیک این مرکز نیز به بهره برداری می رسد و بدینگونه از ارجاع و حضور زوج های نابارور به تهران و دیگر استان ها کاسته شد .

 

گام برداشتن در مسیر خودکفایی بانوان

قاسمی طورسی در ادامه تخصیص تسهیلات اشتغال در بخش کشاروزی برای زنان روستایی استان را به عنوان دیگر مصوبه دولت در این حوزه معرفی کرد و گفت : در این خصوص جهاد کشاورزی موظف است تا در سال ۱۴۰۱ این فرصت های اشتغال را با پرداخت تسهیلات ایجاد کند .

مدیر کل بانوان مازندران اضافه کرد : با رایزنی های صورت گرفته طبق قول مساعد از سوی نهاد متولی قرار است ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به زنان روستایی استان اختصاص یابد .

وی از اختصاص سه میلیارد تومان برای توانمند سازی زنان سرپرست خانوار استان در سال ۱۴۰۱ به عنوان یکی از مصوبات سفر ریاست جمهوری در حوزه بانوان نام برد و گفت : در همین راستا سازمان مدیریت و برنامه ریزی خواستار ارائه طرح اجرایی اداره کل امور بانوان استانداری  برای این منظور شد .

به گفته قاسمی طوسی ، طرح های توانمندسازی زنان سرپرست خانوار مناطق حاشیه شهرها ، توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار با ارائه آموزش های حرفه ای و همچنین غربالگری بیماری های شایع زنان ارائه شد که مورد موافقت این سازمان نیز قرار گرفته است و بزودی با تخصیص این اعتبار مصوبه دولت وارد فاز اجرایی می شود .

وی اضافه کرد : ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز موظف است تا با اختصاص ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در سال جاری فرصت شغلی برای زنان کارآفرین را ایجاد کند .

مدیرکل امور بانوان استانداری مازندران از مصوبه سفر رئیس جمهور مبنی بر اختصاص سه میلیارد تومان برای تجهیز سالن ورزشی خوابگاه حضرت زینب(س) دانشگاه مازندران هم خبر داد و گفت : قرار است ۲۰ میلیارد تومان اعتبار سفر به دانشگاه های مازندران اختصاص یابد که براساس قولی که دانشگاه مازندران داده این پروژه اجرایی می شود .

وی با اشاره به این که ۶۰ درصد دانشجویان دانشگاه مازندران دختر هستند ، افزود : از این تعداد دانشجویان دختر ۷۰ درصد ساکن در خوابگاه ها هستند که بیش از سه هزار دانشجو را شامل می شود .

قاسمی طوسی اظهار داشت : فراهم آوردن فضای ورزش و فعالیت های بدنی برای این دانشجویان از جمله ضروریات است که می تواند به سلامت جسمی و حتی روحی آنها کمک کند . 

برپایی ۲۳۶ نمایشگاه توانمندی زنان مازندران

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران گفت : بانوان شاغل و تولید کننده در عرصه های مختلف همواره با مشکلات برای عرضه مواجه بودند که کمک به عرضه کالاها به عنوان بخشی از اقداماتی است که در مدت یک سال اخیر صورت گرفته است .

وی افزود : از آن جمله با مدیریت این اداره کل و هماهنگی مدیریت دفتر امور بانوان فرمانداری شهرستان ها ۲۳۶ نمایشگاه توانمندی های بانوان در شهرستان ها برگزار شد.

به گفته طوسی در همین راستا هماهنگی هایی برای اختصاص غرفه به بانوان توانمند اقتصادی در نمایشگاه ۱۵ شهرستان ساحلی انجام شد که این افراد در حاشیه مکان های برگزاری طرح دریا مبادرت به فروش تولیدات خود کرده اند .

وی به اقدامات این اداره کل برای ارتقای سطح سلامت بانوان مازندران اشاره و تصریح کرد : با برپایی ۵۰ ایستگاه سلامت ، غربالگردی و ویزیت رایگان بانوان استان طی چند مرحله انجام شده است ./ایرنا